Kazanan Çorum olsun

Çorum’da yarın il genelinde 1.789 sandıkta toplam 397 bin 233 seçmen oy kullanacak.

Kazanan Çorum olsun

RECEP MEBET
Çorum’da yarın il genelinde 1.789 sandıkta toplam 397 bin 233 seçmen oy kullanacak.

10 ismin belediye başkan adayı olarak yarışacağı Çorum merkezde kurulacak 540 sandıkta 180 bin 192 seçmen oy verecek. Merkez ilçedeki seçmenlerden 26 bin 25’i ise Düvenci Beldesi ve köylerde sandığa gidecek.

Çorumlu seçmenler, 08.00-17.00 saatleri arasında, bulundukları seçim bölgesindeki kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabilecekler.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun açıkladığı rakamlara göre, köyleriyle birlikte Çorum’un ilçelerinden Alaca’da 151 sandıkta 24 bin 325, Bayat’ta 80 sandıkta 13 bin 228, Boğazkale’de 21 sandıkta 3 bin 404, Dodurga’da 25 sandıkta 5 bin 373, İskilip’te 127 sandıkta 25 bin 727, Kargı’da 85 sandıkta 13 bin 350, Laçin’de 21 sandıkta 3 bin 777, Mecitözü’nde 72 sandıkta 12 bin 953, Oğuzlar’da 21 sandıkta 4 bin 519, Ortaköy’de 32 sandıkta 6 bin 916, Osmancık’ta 150 sandıkta 33 bin 313, Sungurlu’da 190 sandıkta 37 bin 695, Uğurludağ’da ise 33 sandıkta 6 bin 436 seçmen oy verecek.

 

OY VERME İŞLEMLERİYLE İLGİLİ HATIRLATMALAR 
YSK, Pazar günü yapılacak olan seçimde oy kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili önemli hatırlatmalarda bulundu. YSK’dan yapılan açıklamalarda şu uyarılar yer aldı:
“Oy verme günü yanınıza TC. Kimilik Numaralı; TC. Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş soğuk damgalı kimlik kartı v.b. resimli ve resmi nitelikli belgeyi almayı unutmayınız.
Sandık başkanından pusula ve zarfı alırken, yazılı veya evet mührü yazılmış olmadığını kontrol edin. Tarafınıza görevliler tarafından verilecek stampa ve mühürle oy vermek için kullanılan paravanın arkasına geçin ve kimi istiyorsanız, o parti ya da bağımsız adayın isminin altındaki yuvarlak boşluk alana bastırın. Net şekilde çıktığını gördükten sonra mürekkebin kurumasını bekleyin ve mührün geldiği yer dışarıda kalmayacak şekilde, düzgünce katlayarak, tek zarfa yerleştirin. Paravandan çıkın ve oyunuzu sandığa atın. Sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atmayı unutmayın. 

 

GEÇERSİZ SAYILACAK OYLAR
31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde oyların hangi hallerde geçerli, hangi hallerde geçersiz sayılacağını belirlendi. YSK Genelgesi'ne göre, şu şekildeki oy pusulaları geçersiz sayılacak:
- Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları.
- Hiçbir yerine "evet" ya da "tercih" mührü basılmamış oy pusulaları.
- Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları.
- Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış "tercih" veya "evet" mührü basılan oy pusulaları.
- Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş oy pusulaları.
- Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy pusulaları.
- "Tercih" veya "evet" mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış oy pusulaları.
- Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş oy pusulaları.
- Pusulada yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

GEÇERLİ SAYILACAK OYLAR
YSK genelgesinde, oy pusulalarını geçersiz kılmayacak durumlar da şöyle sıralandı:
- Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında oy pusulasının yırtılması, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazayla yırtılması.
- Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması.
- Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle "tercih" veya "evet" mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi.

- Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan "tercih" veya "evet" mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması.
- Başka bir siyasi parti veya bağımsız adayın alanına taşmamak kaydıyla siyasi parti veya bağımsız aday alanına birden çok "tercih" veya "evet" mührü basılması.
- Yetkili seçim kurullarınca gönderilen ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan oy pusulalarının arkasının sandık kurullarının ihmaliyle mühürlenmemiş olması.
Öte yandan, zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.”


Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2019, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER