Komşuda sevinç

Komşumuz Yozgat’ta iki önemli gelişmenin sevinci yaşanıyor.

Komşuda sevinç

Yaygın basında yer alan haberlere göre, Yozgat’ı da içine alan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) Projesi’nde ilk rayların döşenmesine başlandı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımlarıyla düzenlenen Ankara-Sivas YHT Projesi ilk ray serim töreni geçtiğimiz günlerde Yerköy'de gerçekleşti.

Yozgat adına tarihi bir gün olan törende, 9 milyar liraya mâl olacak hattın önümüzdeki yıl hizmete alınmasının hedeflendiği açıklandı.

Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Arslan, Yozgat Havalimanı ihale sürecinin de tamamlandığını ve sözleşmenin imzalandığı müjdesini verdi. Bakan Arslan, “Bugünlerde inşaallah başlıyoruz. Kısa sürede Yozgatlı buradan ister İstanbul’a, ister İzmir’e, isterse de yurt dışına uçabilecek” dedi.

BİZE NE?

“Yozgat’taki bu gelişme bizi neden ilgilendiriyor?” diye soranlar olabilir. Hemen izah edelim... Mahrumiyet anlamında aynı kaderi paylaşan bu iki komşu şehir, geçmişten beri hep kıyaslana geldi. Tarihi süreçte Çorum, girişimci yapısı ve sanayisi bakımından öne geçmiş görünse de kamu yatırımları bakımından Yozgat son yıllarda önemli mesafe kat etti. Siyasi arenada sahip olduğu potansiyelle dezavantajlarını avantaja dönüştürmeyi başaran Yozgat, özel sektör yatırımları bakımından da cazibe kazanmış görünüyor.

DARISI ÇORUM’A

Bunları dile getirmekten maksadımız hasetlik değil elbet, bilakis Yozgat dahil memleketin her köşesinin hizmetin en iyisine layık olduğunu ifade etmek. Tabi bu hizmetlerden Çorum’un da faydalanması en büyük arzumuz.

Umarız, bölgesel gelişmişlik farkı daha fazla artmadan Çorum’un özlemleri de yakın bir gelecekte hayat bulur. Aksi takdirde yaşanan nüfus ve nüfuz kaybı, memleketimiz için telafisi zor problemler doğurur.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 17:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorum 19 birbirimizden sorumluyuz
Çorum 19 birbirimizden sorumluyuz - 4 yıl Önce

Çimento dan sonra ilimiz de bacası tüten Şekeri de satıp göçü hızlandırır daha sade bir hayat süreriz NBŞ li ürünleri de bol bol yer sağlık için de kalanlarla hayatımızı devam ettiririz tren ses yapar uyuyan Çorum uyanır uçak hava da kim ona kafayı kaldırıp bakacak hem biz böyle mutluyuz siyasiler gelip elimizi sıkar dükkan önünde parkta bi selfi yaparız senin de kafa yordugun şeye bak bizim aklımızı da karıştırma yoksa sen bize muhalif misin Allah Allah..

Musa Öztürk
Musa Öztürk - 4 yıl Önce

Siyasi olarak söz sahibi olamadığımız için yatırımlarda ve kamuda geride kalıyoruz. Halbuki bir sanayi ve tarım şehriyiz.Özel sektör üzerine düşeni yapıyor, ama bir bakanımız olmadığı için söz sahibide olamıyoruz. Daha aktif milletvekilleri şart..

Osman
Osman - 4 yıl Önce

Umut Çorum'un ekmeği.

geceler19
geceler19 - 4 yıl Önce

ye datlıyı sevindir yozgatlıyı

SIRADAKİ HABER