Kurtuluş için bir gayret yeter

Virüs dalgası tahminlerin de üzerinde yaygınlaşmaya devam ediyor. Sürekli artan bir ivmeye ulaşan bulaş hızının önünü kesebilmek için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir.

Kurtuluş için bir gayret yeter

HABER/YORUM: EROL TAŞKAN
Virüs dalgası tahminlerin de üzerinde yaygınlaşmaya devam ediyor. Sürekli artan bir ivmeye ulaşan bulaş hızının önünü kesebilmek için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir.

Kişisel bir hastalık olmaktan öte toplumları etkisi altına alan koronavirüsten kurtulmanın en önemli ayağı, fert fert alacağımız önlemlerle toplumsal bir karşı duruşu sergilemek olacak. 
Birinci dalgada toplumun ortaya serdiği tedbirler zincirinin kırıldığını söylemek için bilimsel kurul kararlarına ya da sayılara bakmamıza gerek yok. 

"Ben dikkat etsem ne fayda toplumun tümü dikkat etmedikten sonra ne işe yarar" duygusunun esiri olmadan, "Ben tedbir almazsam, toplumun aldığı tedbiri boşa çıkarırım" bilinci ile adım atmalıyız. 

Tedbirlerin tümü kişisel alınacak tedbirlerle toplumsal mücadeleye dönüşür. Hepimiz zincirin bir halkası olduğumuzu unutmadan adım atmalıyız. Zincirin gücü en zayıf halka ile ölçülürken, bu zayıf halka olmamak için elimizden geleni yapalım ki, bu konuda mücadele verenlerin mücadelesini boşa çıkarmayalım. 

İlk dalgadan daha fazla, bugün içinde yaşadığımız ikinci dalga, adeta varlık yokluk meselesini bir kez daha önümüze getirdi. 
Başkasına bahane bulup, yükü birilerinin sırtına yüklemek yerine, bu yüke omuz veren olalım, önce kendi sorumluluğumuzu hatırlayıp  sonra en yakınlarımıza  telkinlerde bulunarak bu mücadeleye güç katalım. 

Bir kez daha devlet zoruyla değil akıl yoluyla hareket etmenin daha etkin olduğunu unutmadan, son bir gayretle hareket ettiğimiz sürece, bu virüsün dizginlenmesi hiç te zor değil. 

Bu konu kanunu zorunluluktan öte, vicdani bir sorumluluktur. Önce kendi canımızı, sonra da milletimizin canını korumanın erdemli sorumluluğunu omuzlarımıza alıp, son bir gayretle virüsü yenen olalım. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Üzgünüm.Budur hal-i pür melalimiz.
Üzgünüm.Budur hal-i pür melalimiz. - 5 ay Önce

Yazıyorsunuz da;yazdıklarınız adeta suya yazılmış misali, galiba okunmuyor.Yazdıklarınızı tüm vatandaşların okumasını beklemiyorum,ama mülki idare,mahalli idare,kamuda görevli etkili ve yetkili olanlar,siyasetçiler mutlaka okuyordur.Alınması ve yapılması gereken tedbirleri iyi kötü hemen herkes duydu ve öğrendi.Sıkıntı uygulamada,uygulamayı kim denetleyecek ve denetliyor?Vatandaşın,bir diğer vatandaşı denetlemesini beklemek,şu anda en uzak yapılacak bir iş olarak duruyor.Geriye devlet adına denetleme ve aydınlatma işini yürütecek kişilere umut bağlamaktan başka bir iş kalmıyor.Bir kaç saat önce,eski emniyet önünden,Çakır camii hizasından,çöplük ve ulu camii civarına kadar yürüdüm.Esnaflar kaldırıma sandalyeleri tabir uygunsa atmış,her ne kadar yüzlerinde maske varsa da,maske kiminin çenesini koruyor,kiminin ağzını kapatmış,yakın mesafe de salgın riskini umursamaz halde muhabbet ederlerken gördüm.Biraz ileride bir çay ocağının önünden geçerken, gençleri çay ocağı içinde maskesiz vaziyette ve bir cep telefonu ekranındaki görüntülerini kafa,kafaya vermiş izlerken gözledim.Ulu camii civarındaki çay ocaklarının önü daha vahimdi.Genellikle risk grubu içindeki yaşlı vatandaşların maskesiz haline,maskenin ağız ve burun bölgesinde olması gerekirken,çene altında kaldığına şahit oldum.Son söz olarak;diyeceğim cümle;bu niyet ve davranış halinde olunduğu sürece,bu virüs illeti uzun süre daha ülkemizi meşgul eder.Sağlık sistemimizi yavaşlatır.Esnaf ve ticaret erbabının işlerine engel olur.Okullar ve diğer sosyal faaliyetlerin açılmasına,yapılmasına fırsat vermez.Geldiğimiz noktada eğitim sürecimizin bol teşekkür ve takdirnamelerle taçlandığı dönemleri sorgulamak gerektiğini,eğitim hayatımızın önemli bir kısmının sadece okula gidip,gelmekten ibaret olduğunu,verilen bilginin zihinlerde yer tutmadığını,elimizde sadece bir diplomanın kaldığını düşündüm.

Samsunlu
Samsunlu - 5 ay Önce

Allah bu maske takmayanları veya takmamakta direnenleri bildiği gibi yapsın. Yav okullar açılıp açılmaması da biz velilerin elinde. Resmen kendi ayağımıza sıkıyoruz. Geleceğimizi tehlikeye atıyoruz Allah akıl fikir versin

Mahir Odabaşı
Mahir Odabaşı - 5 ay Önce

Erol bey kardesim
Devletten de __Allah tan da ___MIŞ gibi korkuyoruz .. bütün mesele bu.... duyarsız eğitimli insanlara üzülüyo insan...

Emekli
Emekli - 5 ay Önce

Virüs mantar gibi yayılmıyor sorumsuz insan dahil hiç bir şeye saygısı olmayan lar tarafından yayılıyor

SIRADAKİ HABER