Mahalle denetim ekipleri sahada

Çorum Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü koordinesinde oluşturulan İl Salgın Denetim Merkezi'ne bağlı Mahalle Denetim Ekipleri denetimlere başladı.

Mahalle denetim ekipleri sahada

Çorum Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü koordinesinde oluşturulan İl Salgın Denetim Merkezi'ne bağlı Mahalle Denetim Ekipleri denetimlere başladı.

Uzun zamandır devam eden denetimlerin İl Salgın Denetim Merkezi tarafından artık tek elden yürütüleceğini ifade eden Vali Mustafa Çiftçi, daha önce her bir iş kolu için kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetim birimleri ve meslek odalarının konuyla ilgili uzmanlık bilgisine sahip personelinden ‘İşyeri Denetim Ekipleri’ne ek olarak Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona alınan kişilerin, Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uyulup uyulmadığının denetlenmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimlerimizin personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar ve azalarından müteşekkil ‘Mahalle Denetim Ekipleri’nin kurulduğunu belirtti.

555 HANEDE DENETİM YAPILDI

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünde, İl/İlçe Mahalle Denetim Ekiplerine yapacakları denetimler konusunda İl Salgın Denetim Merkezi personeli tarafından gerekli eğitimlerin verildiğini belirten Vali Çiftçi, 14 mahalle ve 1 beldede 260 kişilik denetim ekibi vasıtasıyla denetim faaliyetlerinin başladığını ve izolasyon tedbirleri doğrultusunda Mahalle Denetim Ekipleri tarafından bugüne kadar 555 hanede denetim gerçekleştirildiğini kaydetti.

İZOLASYON KURALINA UYMAYANA 3 BİN 194 TL CEZA

Ekipler tarafından yapılan denetimlerde izolasyonda olan kişilerin izolasyona tabi tutulduğu adreste olup olmadığının kontrol edildiğini ve kişilere izolasyon kurallarına uymaları hakkında gerekli bilgilendirmenin yapıldığını belirten Çiftçi, izolasyon kurallarına uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. Maddesi gereğince 3.194 TL idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Vali Çiftçi; vatandaşların toplu olarak bir araya geldikleri düğün ve cenaze merasimleri ile park, bahçe, piknik alanı gibi yerlerde yapılan sosyal faaliyetlerde pandemi kurallarına uyulup uyulmadığının da Mahalle Denetim Ekipleri tarafından denetleneceğini ve sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarını ihlal edenler hakkında da cezai işlem uygulanacağını söyledi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 15:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kahvehaneler Kapatılsın
Kahvehaneler Kapatılsın - 10 ay Önce

Kahvehaneler de ne kural var ne hijyen ! İktidar yanlılarının kahvehanelere kim ne diyebiliyor? Yazıçarşı bölgesi kahvehane dolu, sigara yasağı bahanesiyle yaya kaldırımları oyun masası ile dolu maalesef. İnançlı kadının Mahremiyeti düşünülmüyor Çorum'da. Bizim tayin çıkar yakında gideriz ama Çorum u böyle hatırlayacağız.

Ali metin
Ali metin - 10 ay Önce

Suriyelilere maske sorulmuyor mu maskesiz geziyorlar yoksa onlar ayrıcalıklı mı

Türkan şimşek
Türkan şimşek - 10 ay Önce

Çok güzel detaylı yazıyorsunuz da korona virüs yakalanan tedevi gören ancak hastaneden çıktıktan sonra ne maske takıyorlar ne masefe kafalarına göre komsularlar her gün semaver keyfî yapılıyor bu duyarsızlık olduğu sürece virüs daha çok yayılır

SIRADAKİ HABER