Maliye çalışanları, emeğinin karşılığını istiyor

Büro Memur-Sen Çorum Şube Başkanı Erdoğan Cengiz, Hazine Ve Maliye Bakanlığı'ndaki kamu görevlilerinin Vergi Haftası'nı kutlayamadığını, çünkü uğradıkları hak kayıpları, verilmeyen hakları, bozulan çalışma barışının buna engel olduğunu söyledi.

Maliye çalışanları,  emeğinin karşılığını istiyor

Büro Memur-Sen Çorum Şube Başkanı Erdoğan Cengiz, Hazine Ve Maliye Bakanlığı'ndaki kamu görevlilerinin Vergi Haftası'nı kutlayamadığını, çünkü uğradıkları hak kayıpları, verilmeyen hakları, bozulan çalışma barışının buna engel olduğunu söyledi.

Vergi Haftası münasebetiyle yazılı basın açıklaması yapan Cengiz, “Büro Memur-Sen olarak kimseden haksız bir uygulama, haksız bir kazanç istemiyoruz. Maliye çalışanlarının alın terinin, emeğinin karşılığını istiyoruz. Maliye çalışanlarına yapılan adaletsizliğin, haksız uygulamaların giderilmesini istiyoruz.” diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanları için Şubat 2012 tarihinden bu güne kadar Kurum İçi Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı Özel Sınavı yapılmamaktadır. Maliye eski Bakanımız Sayın Naci Ağbal twitter hesabında sınavın açılacağına ilişkin attığı twitte; "Bakanlığımız ile Gelir İdaresi Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatı kadrolarındaki personelimiz için kurum içi uzmanlık sınavı açıyoruz. Sınavda başarılı olanlar Bakanlıkta Defterdarlık Uzmanı, Gelir İdaresi Başkanlığında ise Gelir Uzmanı kadrolarına atanacak." sözünü hatırlatıyoruz. Devlette devamlılık esastır ve bundan dolayı eski Maliye Bakanımızın verdiği Kurum İçi Özel Uzmanlık Sınavı sözünün Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından yerine getirilmesini ve gelir uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı özel sınavlarının en kısa sürede yeniden açılmasını istiyoruz.

Tüm birimlerde fazla mesai yapan kamu görevlilerimize fazla mesai ücreti yüzde yüz oranında ödenmeli, Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele görevde yükselme sınavı açılmalı ve bu kadroda çalışanlara ek gösterge verilmelidir, Şoför kadrosunda çalışan personele veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosu sınavsız verilmeli, Büyükşehirlerde görev yapan çalışanlara büyükşehir farkı ödenmelidir. 

Mali Hizmetler Sınıfı oluşturularak, genel müdürden yardımcı hizmetliye kadar tüm personelin ek göstergeleri yeniden düzenlemeli ve 3600 Ek Göstergenin kamuda görev yapan dört meslek gurubuna değil, bütün kamuda çalışan personeli kapsamasını istiyoruz. Hazine Ve Maliye Bakanlığı çalışanlarının yüzde doksanı lisans mezunu olup, işe girerken KPSS (A) gurubundan sınava tabii tutulmaktadırlar. Dolayısıyla hem 3600 ek göstergenin verilmesini, hemde merkez taşra uzmanı ayrımının kaldırılmasını iş barışının sağlanmasını yetkililerimizden talep ediyoruz.
Büro Memur-Sen olarak bu duygu ve düşüncelerle Vergi Haftasını kutluyor, Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışanları lehine olumlu adımlar atılacağını ümit ediyoruz.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER