Melikgazi’ye 3 bin konut

Vali Necmeddin Kılıç, depreme dayanıklı yeni bir proje başlattıklarını belirterek, "Çorum'un etrafındaki dağ ve tepelerdeki o sağlam zemin üzerinde yeni bir...

Melikgazi’ye 3 bin konut

M.BURAK YALÇIN

Vali Necmeddin Kılıç, depreme dayanıklı yeni bir proje başlattıklarını belirterek, "Çorum'un etrafındaki dağ ve tepelerdeki o sağlam zemin üzerinde yeni bir imar çalışmasıyla dubleks bahçeli evler yapacağız. Melikgazi bölgesi dediğimiz yere 3 bin konutluk bir proje. Bununla ilgili çalışmalarda devam ediyor" dedi.

'ANADOLU COĞRAFYASI DEPREM BÖLGELERİARASINDA'

1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle düzenlenen panelde konuşma yapan Vali Necmeddin Kılıç da Anadolu coğrafyasının dünyanın deprem bölgelerinden bir tanesi olduğunu ifade ederek, "Avrupa'da tarih boyunca kolay kolay deprem olduğunu hatırlamıyoruz. Anadolu  coğrafyası bir deprem coğrafyasıdır. Sebebi Suudi Arabistan yarım adası sürekli baskı yapıyor Anadolu'nun olduğu kitle her yıl 2 santim yaklaşınca baskıdan dolayı kırılmalar oluyor. Anadolu'da deprem olmaya da devam edecek." dedi.

'TEKNİĞE UYGUN BİNA YAPARSANIZ HİÇBİR ŞEY OLMAZ'

Her an depremle karşı karşıya olunduğunu bu yüzden tüm sistemlerin buna göre dizayn edilmesi gerektiğini de dile getiren Vali Kılıç, "Coğrafya merada hayvanlarını otlat, tarım arazisinde tarım yap diyor. Biz tarım arazisine ev yapıyoruz. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var. Tekniğine uygun bina yaparsanız hiçbir şey olmaz. Bu işin tekniği ovalara, çürük zemine en fazla iki katlı ev yapmak. Çorum'da ovaya yerleşmişiz etrafımızdaki dağ ve tepeler bomboş. Japonlara Türkiye'nin en çok imrendiğiniz yer neresi diye sordum dağlarınız dediler. O dağlar bizde olsa diyorlar. Depremlerde ağır bedeller ödemiş bir müktesebatımız var. Depremle her an yüz yüze kalmakla mümkün bulunan bir gerçek deprem." diye konuştu.

VALİLİĞİN PROJESİNDEN BAHSETTİ

Çorum Valiliğinin bir projesinden de bahseden Vali Kılıç, "Valilik olarak çok katlı binaların yerine iki katlı, üç katlı müstakil evlerden oluşan belki de Türkiye'de ilk olan bir proje başlattık. Adına da hobi bahçeleri dedik. Bununla ilgili bir çalışmayı tamamladık. Şuan bin civarında parseli halkımıza arz etmeye önümüzdeki ayda başlayacağız. Çorum'un etrafındaki dağ ve tepelerdeki o sağlam zemin üzerinde yeni bir imar çalışmasıyla dubleks bahçeli evler yapacağız. Melikgazi bölgesi dediğimiz yere 3 bin konutluk bir proje. Bununla ilgili çalışmalarda devam ediyor. Bunu başarabilirsek sağlam zemin üzerinde müstakil evler yaparak bir başka geleneğin de önünü açmış olacağız. Bu çalışmadaki temel sebeplerden bir tanesi de depreme karşı dayanıklı olması" diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER