‘Mesai saatleri tekrar gözden geçirilmeli’

Kamu çalışanlarının mesai saatleri ile ilgili açıklama yapan Türk Büro Sen Şube Başkanı Sami Çam, “İlimizde uygulanmakta olan 08.30-17.30 mesai saatlerinin günün gereklerine uygun bir şekilde tekrar gözden geçilerek 08.00-17.00 saatleri arası uygulamasına dönülmelidir” dedi.

‘Mesai saatleri tekrar  gözden geçirilmeli’

M.BURAK YALÇIN
Kamu çalışanlarının mesai saatleri ile ilgili açıklama yapan Türk Büro Sen Şube Başkanı Sami Çam, “İlimizde uygulanmakta olan 08.30-17.30 mesai saatlerinin günün gereklerine uygun bir şekilde tekrar gözden geçilerek 08.00-17.00 saatleri arası uygulamasına dönülmelidir” dedi.

Sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Türk Büro Sen Şube Başkanı Sami Çam, salgınla mücadele konusunda Türkiye’nin olağanüstü çaba gösterdiğini belirterek, “Salgının önüne geçebilmek adına ülkemizde dönem dönem kısıtlamalar dâhil olmak üzere çok yönlü önlemler alınmıştır. Temennimiz bu salgından illetinden milletçe kurtulmamızdır” diye konuştu.

Salgın ve diğer gerekçelerle Çorum’da kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatlerinin değiştiğini ve  sabah 08.30 akşam 17.30 uygulamasına geçildiğini aktaran Sami Çam, mesai saatlerinde eski uygulamaya geçilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Kamu çalışanlarının çalışma saatleri ile ilgili 657 sayılı devlet memurları kanunun 99. ve 100. Maddelerin de düzenlenmiştir. Kanun da çalışma saatleri:(1) Madde 99 - Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir. Ancak bu kanuna, özel kanunlara, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine veya bunlara dayanılarak çıkarılacak yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir.(1) Cumhurbaşkanı, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazar’dan başka günler olarak tespit edebilir. 
Günlük çalışma saatlerinin tespiti: Madde 100 – Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Cumhurbaşkanınca, illerde valiler tarafından tespit olunur.(2) (Ek fıkra: 13.2.2011 - 6111/104 md.) Ancak engelliler için; engel durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri merkezde üst yönetici, taşrada mülki amirlerce farklı belirlenebilir.(3) (Ek fıkra: 13.2.2011 - 6111/104 md.) Memurların yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre, bu madde uyarınca tespit edilen çalışma saat ve süreleri ile görev yerlerine bağlı olmaksızın çalışabilmeleri mümkündür. Bu hususa ilişkin usul ve esaslar, Cumhurbaşkanınca belirlenir. Kanun maddelerinde anlaşılacağı üzere mesai saatlerini merkezde Cumhurbaşkanlığınca belirlenirken iller de Valililer tarafından belirlenmektedir.
İlimizde uygulanmakta olan sabah 08.30-17.30 mesai saatlerinin günlerin kısalması, okulların açılması sonucu, okula çocuklarını gönderen kamu çalışanları için zor bir hal almıştır. Aynı zamanda akşam 17.30 da kurumundan çıkan memurlarımız evine gitmeleri hazırlık yapmaları gibi sıkıntılı bir süreç yaşanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı Türk Büro-Sen olarak ilimizde uygulanan mesai saatlerinin günün gereklerine uygun bir şekilde tekrar gözden geçilerek 08.00-17.00 saatleri arası uygulamasına dönülmesidir.”

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2021, 19:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilhan
ilhan - 10 ay Önce

AMAN KENDİNİ ÜZMEYİN NE GEREKİYORSA YAPIN .ŞEREF DENEN KİŞİ TATİLDE AMAN EMEKÇİYİ DENETLEMEYİN 12-14 SAAT ÇALIŞATIRALANA GÖZ YUMUN ADAM İSTİHTAM YAPIYOR DEVLETİN YÜKÜNÜ PAYLAŞIYOR VURUN ABALININ SIRTINA ŞIMARIK HADSİZ MEMUR DEVLETİN SIRTINDA KENE.GENE Mİ??

Bizim Sendika  da Uyusun Demek Düşer Bize.
Bizim Sendika da Uyusun Demek Düşer Bize. - 10 ay Önce

BiZimki Dahil Diğer Sendikalar Açıklayamadı Bir Türlü Şu Meaai Çopraşıklığı . Teşekkürler Sayın Başkan.

SIRADAKİ HABER