Meyve ve sebzeler elle seçilemeyecek!

Çorum Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Erdoğan Yılmaz, Ticaret Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs salgınına karşı aldığı yeni önlemleri açıkladı.

Meyve ve sebzeler elle seçilemeyecek!

Çorum Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Erdoğan Yılmaz, Ticaret Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs salgınına karşı aldığı yeni önlemleri açıkladı. Yılmaz, sebze pazarlarında gıda, meyve ve sebze satışlarının serbest olacağını, elbise, ayakkabı, hurda ve hırdavat satışlarının ise yapılmayacağını söyledi.

Erdoğan Yılmaz, Bakanlık tarafından alınan önlemler kapsamında market, manav ve pazar yerlerinde yaş meyve ve sebzelerin tüketiciler tarafından artık elle seçilemeyeceğini ayrıca pazar tezgahları arasındaki mesafenin de mümkün olduğunca geniş tutulacağını kaydetti.

Oda Başkanı Yılmaz, alınan tedbirleri şöyle sıraladı:
“- Market, manav ve pazar yerlerinde ambalajsız şekilde satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca gerekli hijyen koşullarına dikkat edilerek satışa sunulacak.
- Belediyelerce pazar yerleri ile toptancı hallerinde dezenfeksiyon çalışmaları ihmal edilmeyecek gerekli ve yeterli hijyen önlemleri alınacak.
- Pazar yerlerinde tezgah aralıkları mümkün olduğunca geniş tutulacak, tezgah aralarında geçiş yerlerinde sıkışıklığa neden olacak kasa ve ambalajlar bulundurulmayacak.
- Pazar yerleri, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde çalışan ve görev yapan herkes hijyen konusunda bilgilendirilecek ve hijyen kurallarına uygun davranacak.”
Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Erdoğan Yılmaz, Çorum Belediyesi tarafından da pazarcı esnafına maske ve eldiven dağıtılacağını ifade ederek, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a da Çorum’da koronavirüse karşı aldığı yoğun tedbirler ve pazar yerlerine dezenfektan sebilleri yerleştirdikleri için teşekkür ederken, pazarcı esnafını ise kurallara uymaya davet etti. Yılmaz, kurallara uymayan esnafa da satış izni verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2020, 19:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya
Ziya - 5 ay Önce

manav ve pazar yerlerinde yaş meyve ve sebzelerin tüketiciler tarafından Zaten pazarcı esnafı seçtirmirmiyor ki , yeni bir şey değil , çürük çarığı yoksa kine satacaklar

Adem
Adem - 5 ay Önce

Ilk önce pazarcıları uyaralim sigara içmesinler. Güzel elbise giysinler.kibar olsunlar.zaten hiç bir pazar esnaftı diziyi dergahı ellemiyor sectirmiyor kendinden taraftan malın kötülerini veriyor. Iyisi önde ellemeden kötüsü arkada buna riayet etsinler.

lazım değil
lazım değil - 5 ay Önce

ya çorum pazar esnafı zaten seçtirmiyordu çoğunlukla. neden seçtirmiyor bahanesi hazır, müşteri malın canını çıkarıyor, yoo müşteri mala ondan kibar davranır evine götürecek, çürüğünü çarığını almak istemiyor, sağlam ve kaliteli olanı alacak, peki satıcı ne yapıyor, ya hızla malı poşetliyor tezgahın ulaşılamayacak yerinden ve arka kısmından kalitesiz ve çürük kısmından, üç parmak yöntemiyle, ha bir de tartar tartmaz poşeti düğümlüyor, müşteri poşete bakamadan, becerebilirsen poşeti çöz ve aldığın mala bak. bu arada güzide belediyemizin güzide zabıtaları var bu çürük malları müşteriye satan pardon kakalayan pazar esnafına ne yapıyor hiç bir şey yapmıyor, pazar esnafı çürük ve çarığı pazarda sattıktan sonra geri kalan sağlamı muhakkak manav dükkanı vardır orada satar, ya da evine götürür. vAllahi ben ya yarısına yakını ya da tamamını seçtirmeyen esnaftan almak istemiyorum. bana çürük mal satan esnaf yüzünden ya marketten ya da tanıdık manavdan alıyorum. satışta müşteri memnuniyetinin olması gerekir değil mi? üstelik esnaf çürük ve kalitesiz mal satarak helalden mi kazandığını sanıyor?

SIRADAKİ HABER