Miraç Kandili’nde camilere akın ettiler

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in, Cenab-ı Allah’ın huzuruna yükseldiği gece olarak bilinen Miraç Kandili dolayısıyla önceki gün Çorumlular camilere akın ettiler.

Miraç Kandili’nde  camilere akın ettiler

RECEP MEBET
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in, Cenab-ı Allah’ın huzuruna yükseldiği gece olarak bilinen Miraç Kandili dolayısıyla önceki gün Çorumlular camilere akın ettiler.

Kandil gecelerinin gözde mekanları arasında yer alan Ulucamii ve Akşemseddin Camii başta olmak üzere şehrin dört bir yanındaki camilerde saf tutmak isteyen vatandaşlar yatsı namazı öncesinde ibadethanelere koştular.
Manevi duyguların zirveye ulaştığı gecede camileri dolduran vatandaşlar, İslâm âleminin birlik ve dirliği için de dua ettiler.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, mevlid-i şerif, ilahi ve kasidelerle manevi bir ziyafete dönüştü.
Ulucamii kürsüsünden Çorumlular’a seslenen Müftü Vekili Abdullah Pamuklu, isra ve miraç hadisesini anlattı.
Miraç Kandili’nin fazileti hakkında açıklamalarda bulunan Abdullah Pamuklu, 5 vakit namazın bu kutlu gecede Müslümanlara hediye edildiğini söyledi.
“Mükafatını Allah’tan dileyerek bu mübarek gecelerin kadir ve kıymetini bilelim” diyen Pamuklu, şöyle konuştu:

 

‘MİRAÇ, MESCİD-İ AKSÂ’SIZ OLMAZ’
“Bizleri rahmet ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açıldığı bu geceye eriştiren Yüce Rabbimize hamdü senalar olsun. Mirâç geceniz mübarek olsun. Memleketimiz ve tüm dünya Müslümanları için hayırlara, huzura ve berekete vesile olsun.

Mekke’de müşriklerin Müslümanlara uyguladıkları zulüm ve şiddet tahammül sınırlarını aşmıştı. Müslümanlar üç yıl boyunca her türlü insani ve ticari ilişkiyi ortadan kaldıran büyük bir boykota maruz bırakılmışlardı. Boykotun sona erdiği günlerde Resûlullah Efendimiz, önce kendisini daima destekleyen amcası Ebû Tâlib’i, sonra da çok sevdiği hanımı Hz. Hatice’yi kaybetmişti. Hüznün gönülleri kuşattığı, ümitlerin tükenme noktasına geldiği bu günlerde Yüce Allah, habibi Muhammed Mustafa’yı huzuruna kabul ederek İsrâ ve Mirâç ile şereflendirdi.

Resûl-i Ekrem, gecenin bir anında Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksâ’ya yolculuk etmiş, ‘İsrâ’ adı verilen bu yolculuk Kuran-ı Kerim’de, ‘Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulu Muhammed’i bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.’
Mirâç ise, rahmet ve hikmet dolu bu gecede, Peygamberimizin Mescid-i Aksâ’dan göklere yükselip Yüce Allah’tan vahiy almasıdır.
Mirâç, Cenab-ı Hak’tan gelen davete icabet ederek kulluğun gereklerini yerine getirerek, her adımda O’na yaklaşmaktır. Mirâç, maddeden uzaklaşarak manaya ulaşmak; fânî olandan vazgeçip bâkî olana yönelmektir. Mirâç, gönül dünyamıza yaptığımız yolculukla imanımızı güçlendirmek ve sıdk makamına erişmektir.

Mirâç, tıpkı Peygamberimizin mübarek yolculuğunda olduğu gibi, Mekke ile Kudüs arasındaki mukaddes bağı korumaktır. Zira Kudüs, bizim gözbebeğimizdir, dilimizdeki dua, yüreğimizdeki yaradır. Kudüs ve Mescid-i Aksâ, bize Peygamberimizin emanetidir. Bizler biliriz ki, mümin mirâçsız, mirâç da Mescid-i Aksâ’sız olmaz.

‘PEYGAMBERİMİZ MİRAÇTAN HEDİYELERLE DÖNDÜ’
Peygamber Efendimiz mirâçtan bize hediyelerle dönmüştür. ‘Gözümün nuru’ diye nitelediği beş vakit namaz, mirâç hediyelerinin ilkidir. Namaz bizim mirâcımızdır. Namaz bizim dirilişimizdir. Namaz bizim kurtuluşumuzdur. Bizler namazla arınır, her türlü kötülükten korunur, mescitlerde buluşuruz. Vaktinde kıldığımız namazlarımız, en hayırlı amelimizdir. 

Miracın ikinci hediyesi, Allah’a ortak koşmayan kimselerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete girecekleri müjdesidir.
Miracın üçüncü hediyesi ise, ‘Âmenerrasulü’ diye başlayan Bakara suresinin son iki ayetidir. Bizler her gün yatsı namazından sonra bu ayetleri okur, imanımızı dile getiririz. Rabbimizin bize öğrettiği dualarla O’na yalvarır ve teslimiyetimizi ifade ederiz.

Konuşmama, mirâç hediyesi olan bu ayetlerde geçen dualarla son vermek istiyorum: Ey Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme. Bizi affet, bizi bağışla ve bize acı. Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”

Duaların arşa yükseldiği mübarek geceyi idrak etmek için camilere akın eden vatandaşlara Çorum Belediyesi tarafından kandil simidi dağıtıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER