‘Mültecilerin suça karışma oranı düşük’

Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Çorum’da 15 binin üzerinde mültecinin yaşadığını belirterek, mültecilerin suça karışma oranının düşük olduğunu açıkladı.

‘Mültecilerin suça  karışma oranı düşük’

M.BURAK YALÇIN

Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Çorum’da 15 binin üzerinde mültecinin yaşadığını belirterek, mültecilerin suça karışma oranının düşük olduğunu açıkladı.

Çorum Valiliği tarafından Buharaevler Mahallesi’nde halk günü toplantısı gerçekleştirildi.

Buhara Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Levent Tuzcu, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Haşim Eğer, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, İŞKUR Müdürü Ali Şahan, bazı muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.

‘SURİYELİLER İLE İLGİLİ GÜNDEM OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR’

Son günlerde Suriyeliler ile ilgili gündem oluşturulmaya çalışıldığını belirten Emniyet Müdürü Murat Kolcu, “Çorum’da 15 binin üzerinde mülteci bulunmakla birlikte bunun 3 bini Suriyeli geri kalanı ise Iraklıdır. Herkes Suriyeli diyerek gündem oluşturmaya çalışıyor. Bunların suça karışma oranlarının sayısı da ciddi manada düşük. Senelik 12 bin suç oluşuyorsa bunun 300, 400’üne karışmışlar. Öyle bir algı oluşturuluyor ki sanki sabah akşam bunlar suç işliyorlar. Bunlar doğru bir şey değil. Çorum misafirperver bir şehrimiz. Çorum huzurlu bir şehir. Allah bu huzuru bozmasın” dedi.

67 ARACA ABARTLI EGZOZ CEZASI

Toplantıda sunum yapan Emniyet Müdürü Murat Kolcu, 2019 yılında 67 araca abartılı egzozdan dolayı 31 bin 110 TL, 22 araca ise driftten dolayı 110 bin 220 TL ceza yazıldığını söyledi.

2019 yılında 59 bin 727 hususi ve ticari aracın kontrol edildiğini ifade eden Murat Kolcu, “Bu kapsamda 449 S plakalı servis aracı kontrol edildi, 39 araca ceza uygulandı. 183 alkollü araç sürücüsüne işlem yapıldı, ehliyeti geri alındı. 953 araç trafikten men edildi. 409 araç otoparka çekildi. 8 bin 140 araca ise cezai işlem sonucunda 2 milyon 468 bin 278 TL para cezası kesildi” diye konuştu.

2018-2019 Eğitim Öğretim Dönemi Okul Önü Genel Uygulamaları ile ilgilide bilgi veren Kolcu şunları söyledi: “Bin 509 kişiye GBT sorgusu yapıldı. 2 aranan şahıs yakalandı. 139 araç kontrol edildi. 24 internet salonu, 9 oyun salonu, 6 iddaa bayii, 97 kafe/kahvehane, 9 içkili mekân, 15 büfe, 40 park, bahçe, 68 okul servis aracı kontrol edildi.”

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 17:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 1 yıl Önce

Sayın emniyet müdürüm yabancı uyruklularrr elektrikli motorlarla çevreyolunaaa çıkıyor ayrıca şehiriçi trafikte kurallara uymuyorlar bunlara çözüm bulunması gerekmekte

Hüseyin
Hüseyin - 1 yıl Önce

60.000 araç kontrol edilmiş polislerin önünden üç tekerlekli araçlar geçiyor poliste tık yok biz türkler olunca dur ehliyet ruhsat sen görevini yapmazsan suç oranı tabii düşük çıkar.kontrol noktasında durdum kırmızı Işık’ta geçti memur bey dedim biz biley yapamıyoruz diyorlar.

misafir
misafir - 1 yıl Önce

sayın müdür.ya sen olanları iyi görmüyorsun yada olanları iyi tahlil edemiyorsun.bu mülteciler elinden gelse bizi yurdumuzdan atacaklar.her türlü suçun altında bunlar var.ahlaksızlık hırsızlık vs had safhada.bayram tatilinde vatanlarına gidebilen niçin geri dönüyorlar.çünki türkiye bunlar için bir cennet.ekmek elden su gölden.herşey bedava.her gittikleri yerlere gurup halinde gidiyorlar.vergi yok.çalışmadan ye iç yat.her sözde ailenin iki üç karısı en az on çocuğu var.yakında kendi vatanımızda bizler sığıntı olursak hiç şaşırmayalım.

Bedii Onan
Bedii Onan - 1 yıl Önce

Oğlumun okuduğu Gazipaşa orta okulunda sınıfında mülteci çocuklar vardı.Oğlumun anlattığına göre,Türkçe yok veya yetersiz,sınıfın arka tarafında toplanıp oturuyorlarmış.Derse ilgileri yokmuş.Yeri geliyor gürültü yapıyorlarmış.Öğretmenler sıkıntı duyuyormuş,ne yazık ki öğretmenlerin yapacakları sınırlı ve fazla bir bir iş de yok.Böyle bir ortamda oğlum orta okulu tamamladı.Sınav başarı puanı 300 bile değil...Benim oğlumun orta okul süreci kayıp oldu.Şimdi Ben veli olarak suçluyum.Oğlum da öğrenci olarak suçlu,öğretmen sorumlu mu?Okul idaresi sorumluluğu üzerine alır mı?Almaz.Oğlumun geleceğini kurtarmak bu saatten sonrası için ne yapalım?Meseleyi suça karışma bilgileri açısından değerlendirebilirsiniz.Toplumsal hayatın geneline bakarsanız,vatandaş yönünden ciddi eleştiri var.Eleştirilerde haklılık payı da var.Öyle olmasaydı,AKP,İstanbul seçimlerini kaybetmezdi.

İnanmıyorum
İnanmıyorum - 1 yıl Önce

Emniyet müdürünün mültecileri eleştiren bir konuşma ve açıklama yapma imkanı var mı?Yazılan yorumlarda trafik ağırlıklı eleştiriler var.Vatandaşı duyun.Vatandaş görüyor ki yazıyor.Çalışan,iyi yönetici olarak anılır. Kafeler,kahvehaneler ve kafeteryalar kontrol edilmiş.Sonuç?

SIRADAKİ HABER