‘Mültecilerle ilgili algılar toplum huzurunu bozuyor’

Çorum İnsani Değerler Platformu Nisan ayı toplantısı, Diyanet-Sen Çorum Şubesi ev sahipliğinde yapıldı.

‘Mültecilerle ilgili algılar  toplum huzurunu bozuyor’

Çorum İnsani Değerler Platformu Nisan ayı toplantısı, Diyanet-Sen Çorum Şubesi ev sahipliğinde yapıldı.
Platformun gündeminde Türkiye’de ve Çorum’da bulunan Iraklı ve Suriyeli mülteciler ile ilgili kamuoyuna bilinçli olarak servis edilen ve neredeyse artık doğru olarak bilinir hale gelen yanlış bilgi ve algılarla mücadele vardı.

Söz konusu maksatlı manipülasyonların mülteciler konusunda asırlardır insani ve vicdani hasletlerle hareket eden Türk milletinin huzurunu bozmaya, güçlü sağduyusunu baltalamaya yönelik olduğu ifade edildi. Bu bağlamda kamuoyunu doğru kanallardan, sağlıklı bir şekilde aydınlatılarak söz konusu manipülasyonlarla oluşturtulmaya çalışılan yanlış algıların önüne geçmenin, toplumun huzuru ve barışı açısından çok önemli olduğu belirtildi. Bunun için sivil toplum, basın yayın kuruluşları ve resmi merciiler tarafından koordineli bir şekilde yürütülecek olan çalışmaların önemine dikkat çekilerek platformun bu bağlamda bir takım faaliyetler gerçekleştireceği kaydedildi.

Platformun gündeminde olan diğer bir konu ise bağımlılıkla mücadele oldu. Bu konuda platformun Mart ayı içerisinde dijital bağımlılıkla alakalı bir konferans düzenlendiği hatırlatılarak, şimdi de sivil toplum kuruluşlarının, Yeşilay öncülüğünde güç birliği içerisinde konuyu bütün yönleriyle ele alarak, sahaya yayacakları faaliyetler yapılmasının önemine dikkat çekildi. Platformun da bu konuda bir proje çalışması başlatacağı belirtildi.

Gündemdeki bir diğer konu da Çorum Belediyesi öncülüğünde düzenlenen ve bu yıl beşincisi yapılacak olan Uluslararası Hitit Koşusuydu. Organizasyona katılım konusunda platform sözcülüğüne yapılan davet özellikle gençlik ve spor faaliyetlerinde bulunan platform üyesi sivil toplum kuruluşlarına iletilerek bu konuda bilgilendirme yapıldı.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 1 yıl Önce

bu mülteci sevecenliği nedir. ıraklısı,suriyelisi,afganlısı ,afrikalısı ve diğerleri bir çekirge gibi türkiye yi istila etti.ekmek elden su gölden ye iç yat.ondan sonrada 10-15 çocuk yap.istedikleri zaman kendi memleketlerine gidip gelebiliyorlarsa artık misafirlik yeter.artık kendi memleketlerine tamamen gitsinler.bunlar ileride başımıza bela olacaklar.ilglililere duyurulur.

İlhan
İlhan - 1 yıl Önce

Evinize götürün....

İsa Ölçer
İsa Ölçer - 1 yıl Önce

Vatandaşın veri olarak zorla aldığınız parasını izinsiz kimseye veremezsiniz. Cebinizden yardım edin evinizi açın boş konuşmayın..

emre
emre - 1 yıl Önce

açıklama yapanlara bir gün evinize götürün bakın deseniz kırk tane bahane gösterirler

Murat
Murat - 1 yıl Önce

Saydım 18 kişisiniz. 4 er tane evinize alsanız 72 ümmete bakmış olursunuz. Haydin....

Mülteci sevenler derneği
Mülteci sevenler derneği - 1 yıl Önce

Oturdukları yerden ahkam kesenler,kestikleri ahkamları habere değer görenler,bu halleri ile topluma yön verdiklerini düşünenler,dün fırından ekmek alırken,önümü bir Arap kıyafetli şahıs kesti.Yarım yamalak bir cümle ile ''Beş lira ver,ekmek alayım.'' dedi.Paramı cebime koydum.Eski belediye başkanı ve eski il başkanının yanına gitmesini söyledim.

Mülteci
Mülteci - 1 yıl Önce

Mültecileri olmak zor iş,mültecilere yardım etmek güzel iş,mülteciler üzerinden siyaset yapmak kabul edilmeyecek bir iştir.

Ölçer
Ölçer - 1 yıl Önce

Harikasın


SIRADAKİ HABER