‘Ne gerçekleştirenleri ne de destekleyenleri unutmayacağız’

AK Parti Çorum İl Başkanlığı tarafından Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak hatırlanan 28 Şubat post modern darbesinin 25.yıl dönümü nedeniyle basın açıklamalı eylem gerçekleştirildi. 

‘Ne gerçekleştirenleri ne de destekleyenleri unutmayacağız’

FATİH BATTAR


AK Parti Çorum İl Başkanlığı tarafından Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak hatırlanan 28 Şubat post modern darbesinin 25.yıl dönümü nedeniyle basın açıklamalı eylem gerçekleştirildi. 

Parti binası önünde gerçekleştirilen eylemde partililer ellerinde pankart ve dövizlerle 28 Şubat’ı protesto etti.

Eyleme Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Düvenci Belediye Başkanı Necmettin Yalçın, parti yönetimi, kadın kolları teşkilatı ve parti üyeleri katıldı.

Parti adına bir basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Av. Abdulbaki Kartancı;   "25. yılını geride bırakan ve “post-modern” darbe olarak adlandırılan 28 Şubat süreci, milletimizin inancına, iradesine, değerlerine, insan haklarına, demokrasiye ve özgürlüklere yapılan fiili bir darbedir." dedi.

28 Şubat’ta sözde “irtica tehdidi” ile medyanın darbeci zihniyete ram olarak “Topyekün Savaş” manşetleri attığını, Ankara sokaklarında tankların yürütüldüğünü ve antidemokratik MGK kararlarının alındığını belirten Kartancı; “Demokrasiye balans ayarı denilerek dönemin hükümeti istifaya zorlanmıştır. Bin yıl sürece” dedikleri 28 Şubat Post Modern darbesi ile insanlar ayrımcı, ötekileştirici, insan haklarına aykırı uygulamalara maruz bırakılmış, milyonlarca insanın hayatı karartılmıştır. Kadınlarımız ve genç kızlarımız, ne acıdır ki bu karanlık sürecin en büyük mağdurlarından olmuştur. Darbecilerin kurduğu ikna odalarında nice kadın, inançları hiçe sayılarak horlanmış ve baskıya maruz kalmıştır. Başörtüleri açılmaya zorlanmıştır. Bu odalarda psikolojik baskılara maruz bırakılan kızlarımızın çoğu üniversitelerdeki, liselerdeki eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmış ve etkisi bugün dahi süren travmalar geçirmiştir. Kanunsuz başörtüsü yasağı ile kadınların çalışma hayatında var olmaları engellenmiştir.” şeklinde konuştu. 

Siyasi görüş ve inancından dolayı insanların çalışma, eğitim, ibadet, düşünce ve ifade özgürlükleri gibi temel haklarının ellerinden alındığını dile getiren Kartancı; ”Ülkesi, milleti için çalışan ve üreten sermaye dahi kategorize edilerek “Yeşil sermaye” adı altında ötekileştirilmiştir. 28 Şubat darbesi, vesayetçi sistemin ilk tezahürü değildir; maalesef sonu da olmamıştır. 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi de aynı kaynaktan beslenen vesayetçi sistemin dışa yansıyan bir suretidir. Ülkemizde yaşanan bazı gelişmelere ve dillendirilen, mırıldanılan, hayali kurulan özlemlere bakılırsa 28 Şubat zihniyeti ne yazık ki bazı mahfillerde hala diriliğini korumaktadır. Devletimizin 28 Şubat’ın acılarını sağaltmak ve iyileştirmek adına yaptığı muazzam çalışmalarına rağmen bu zihniyetin söylemleri, eylemleri ve kamuflajlı darbe yılları nostaljileri; kabuk bağlayan yaralarımızı kanatmaktadır.” dedi.

“MİLLİ İRADEYE HER ZAMAN SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Vesayetçi zihniyetle mücadelelerinin devam edeceğini belirten Kartancı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“28 Şubat için “bin yıl sürecek” diyenler unutmasın ki 28 Şubat bin yıl sürmedi; ancak biz 28 Şubat’ı bin yıl geçse de unutmayacağız. Demokrasimize ve Milli İradeye her zaman sahip çıkacağız. 15 Temmuz Darbe girişiminde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Milletimizle beraber gösterdiğimiz mücadele bunun ispatıdır. Bu vesile ile ülkemizde 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat, 15 Temmuz gibi insan onurunun, insan haklarının, demokrasi ve değerlerimizin hiçe sayıldığı günlerin bir daha yaşanmaması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyor, 20 yıldır her şartta ve koşulda özellikle darbeler karşısında yanımızda olan milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022, 21:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 6 ay Önce

Fotoya bakılınca ak parti artık kalabalıkta toplayamıyor. Hata o fotoda olanlar kadar olmayan vekillere de var. Seçimlerde itinayla boyunuzu ölçer bu millet böyle devam ederseniz

SIRADAKİ HABER