Özsaçmacı’dan Ulaştırma Bakanı’na gönderme

İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Ulaştırma Bakanlığı’nın duyurusunda yer alan Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale hızlı tren hattının bitiş tarihine gönderme yaptı.

Özsaçmacı’dan Ulaştırma Bakanı’na gönderme

MURAT ÇETİN
İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Ulaştırma Bakanlığı’nın duyurusunda yer alan Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale hızlı tren hattının bitiş tarihine gönderme yaptı. Devlette devamlılık esastır ilkesini hatırlatan Bekir Özsaçmacı, yapılan açıklamadaki yanlışlığa işaret ederek, Bakanlığa sordukları havaalanı ve hızlı tren konusundaki sorularına aldıkları cevabı kamuoyuyla paylaştı. 

Bakanlık açıklamasını esprili bir dille değerlendiren Özsaçmacı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Projelendirme dışında daha çivi bile çakılmayan hızlı tren hattının önümüzdeki 5 ay gibi kısa bir sürede bitirilmesi Çorum için hayati önem taşıyor. İnşallah en kısa sürede Çorumumuz havayolu ve tren yoluna kavuşur. Ulaştırma Bakanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır sağolsun. Amasya’dan bizlere mesajlar verdi, demiryolumuz 5 ay gibi kısa sürede bitireceğini 2020 bitiş tarihi verdi. Teşekkürler çabalarımızın haklılığını gördük.

Türkiye'nin sayılı sanayi şehirlerinden biri olan Çorum'un en hayati konusu olan havaalanı ve demiryolunun yıllardır yapılan açıklama, proje ve iktidar reklamlarına rağmen bir türlü gerçekleşemedi.
Çorum bölgenin ve Türkiye'nin en önemli sayılı sanayi şehirlerinden biri. Şehrimizde bulunan üretime artı değer sağlayan işletmelerimizin en önemli sorunu nakliye hizmeti. Sanayi şehrimiz Çorum'da yer alan işletmelerimizin hammaddeye kolay ulaşabilmesi ve ürettiği ürünleri hızlıca transfer edebilmesi için bu şehre demiryolu şart. Bu şehre artı değer sağlayan işletmelerimiz uluslararası pazarda karayolu nakliyesi ile kendilerine yer kapmaya veya yerlerini kaybetmemeye çalışıyorlar. Çalışan, üreten ve ihraç yapan Çorum'a demiryolu neden lüks görünüyor?

Devlette devamlılık esastır. İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat’ın 2020 yılı içerisinde verdiği soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının verdiği cevapta, 100 km’lik Çorum-Kırıkkale demiryolu hat çalışmasının etüdü yapılıp proje çalışmalarının tamamlandığı, 93 km’lik Merzifon-Çorum hattının ise proje ve etüt çalışmalarının devam ettiği, 2020 yılının 4. çeyreğinde proje ve etüt çalışmasının bitirilmesinin hedeflendiğinin kendileri ile paylaşıldığını söyledi. Söz konusu çalışmaların 2020 yılı içinde tamamlanması ile yatırım programına teklif edilecek. Sayın Bakanımız Adil Karaismailoğlu, sanıyorum ki proje ve etüt tarihini açıklamaya çalıştı.

Bakanlığa havayolu ve demiryolunu sorduk, Bakanlık tarafından bize verilen cevapta Çorum’a havaalanı yapılmayacağını, Türkiye Hava Ulaşımı Etüdü tarafından yapılan çalışmalarda Çorum’un yolcu beklentisi ve trafik öngörülerin yetersiz olduğu bilgisi verildi.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yozgatlı
Yozgatlı - 13 ay Önce

Çoruma havaalanı gereksiz yatırım.

Yozgatlı
Yozgatlı - 13 ay Önce

Havaalanı çoruma ne lazım havaalanı Yozgata lazım

SIRADAKİ HABER