Patatesin ateşi sönmüyor

Kilosu 6-7 liraya kadar çıkan, ardından Adana’da patates hasadının başlaması ile 2.5 liraya kadar düşen patatesin ateşi sönmüyor.

Patatesin ateşi sönmüyor

FATİH BATTAR
Kilosu 6-7 liraya kadar çıkan, ardından Adana’da patates hasadının başlaması ile 2.5 liraya kadar düşen patatesin ateşi sönmüyor.
Yaklaşık 1 ay önce patates üreticileri ve pazarcılarla yaptığımız görüşmelerde patates hasadının başlaması ile birlikte patates fiyatlarının düşeceğini söylemişlerdi ama aradan 1 ay geçmesine rağmen pazarda patates ve soğan fiyatlarında değişme olmadı. Çorum’da patates hasadı geçtiğimiz hafta başladı ancak Çarşamba Pazarı’nda patates fiyatları hala değişmedi.


VATANDAŞIN UMUDU ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYA KALDI
Çarşamba Pazarı’nda 1 ay öncede 3 kilosu 10 liraya satılan patates, bugün yine aynı fiyattan satışa sunuluyor. Çarşamba Pazarı’nda alışveriş yapan vatandaşlar, patates ve soğan fiyatlarında düşüş beklerken, fiyatların değişmediğini görmesi hayal kırıklığına uğrattı. Vatandaşlar, umudunu önümüzdeki haftaya bıraktı.  
Pazarcılar ise patates hasadının başladığını ama bunun fiyatlara yansımadığını belirterek, 1-2 hafta içinde düşüş beklediklerini açıkladı.


TARLA DOMATES 1.5 LİRA
Patates ve soğan fiyatlarının el yakmasının ardından domatesin kilosu 5 lirayı bulmuştu. Çarşamba Pazarı’nda bu hafta domates fiyatlarında düşüş yaşandığı gözlemlendi. Düşüşün nedeni ise üreticinin tarladan aldığı mahsulü pazarda satması. Tarladan halka sunulan domatesin kilosu 1.5 lira. Normal domatesin kilosu ise 4-5 lira arasında değişiyor. Pazarda fiyatı en çok düşen meyve ise karpuz. Geçtiğimiz hafta kilosu 1 lira olan karpuzun kilosu 75 kuruştan, kavunun kilosu ise 2 liradan satışa sunuluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Patatesin, soğanın, domatesin ateşini söndürmek istiyorsanız. (Zamanında Ankara Büyük Şehir Belediyesi şehrin bazı noktalarına seyyar manav açmıştı ve ucuz sebze meyve satıyordu, vatandaş ekonomik olarak rahatlamıştı.Devlet böyle birşey yapabilir .

fikretya@usa.com
fikretya@usa.com - 4 yıl Önce

Biz kendi ayağımıza kendimiz sıkıyoruz ,simitçi 1 tl'lik simiti 1.25 yapıyorsa,kahvelerde küçücük bardaklarda çay 1 tl olmuşsa,kredi faizleri yıllık % 25 leri bulmuşsa 250 gram ekmek 1 tl olmuşsa vah bu milletin haline devlet ve belediyeler bu konuları görmemezlikden geliyorsa elini taşın altına kimse koymuyorsa daha çok sürünürüz,yaptım olduyla ancak birbirimizi batırırız dünyanın hiçbir yerinde böyle keyfilik olamaz.Yetkililerin aldıkları maaşları hak etmesi lazım,koltukları işgal ederek bu işler çözülemez,işi ehline vermek lazım

SIRADAKİ HABER