‘Reform paketinin hesabını yurttaşlar soracaktır’

Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi İlhan Yaşar, iktidarın, geçmişte olduğu gibi bugün de krizin yükünü emekçilere ‘reform paketi’ olarak ödetmek istediğini söyledi.

‘Reform paketinin hesabını yurttaşlar soracaktır’

Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi İlhan Yaşar, iktidarın, geçmişte olduğu gibi bugün de krizin yükünü emekçilere ‘reform paketi’ olarak ödetmek istediğini söyledi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ‘reform paketi’nin; işçi, memur, emekli, dar gelirli vatandaşı acı reçeteye mahkum edeceğini ifade eden İlhan Yaşar, “Ülkede bir ekonomik kriz var ve üstü ‘reform paketi’ ile örtülemeyecek kadar büyüktür. Açıklanan paket işçilerin, emekçilerin yaşam şartlarını daha da kötüleştirecektir.” dedi.

Ekonomi paketi olarak açıklanan çıkış koşullarının bu ülkenin yurttaşlarının sorunlarına deva olmayacağını, bu paketin bankaları, sermayeyi ve yandaş iş adamlarını kurtarmak için yapıldığını iddia eden Yaşar, açıklamasına şöyle devam etti: 

“Kamu emekçileri, emekliler, işçiler AKP iktidarının, reform ve dönüşüm politikalarının acı reçetelerini yakından bilmektedir.
AKP iktidarı bütçe açıklarını, doğrudan ve dolaylı vergileri artırarak kapatma yoluna gitmektedir. Ancak ülkemizde her geçen gün sayıları artırılan vergi kalemleri emekçileri zorlamaktadır. Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli de milyonlarca emekliye KDV ve ÖTV olarak dönmekte, çarşıda ve pazarda kendini göstermektedir.

Açıklanan "ekonomi paketinde" kıdem tazminatının bireysel emeklilik sistemi (BES) ile entegre edileceği ve bu doğrultuda kıdem tazminatının reform gerçekleştirileceği açıklandı. Çalışanların alın teriyle kazandıkları ücretlerinden kesilen paralarla oluşan kıdem tazminatı fonu bir kez daha reform paketi adı altında iş adamlarına ve sermayeye peşkeş çekilmek istenmektedir.

Sermaye ve yandaş iş adamlarına sık sık çıkartılan vergi affı yasaları adaletsizliğe neden olmaktadır, açıklanan kurtarma paketleri de vatandaşları öfkelendirmektedir.

Toplumun tüm kesimlerini oluşturan emekçiler ve emek örgütleri, şüphesiz ki yeni paketlerin ve  saldırıların tehdidi altında olmaya devam edecektir. 
AKP hükümeti son yıllarda milyonlarca emekçinin çalışma yaşamını kuralsızlaştırmakta, iş güvencelerini ortadan kaldırmak istemekte ve kıdem tazminatı hakkını hedefe koymaktadır.

AKP iktidarı, 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını unutmamasını hatırlatıyoruz. AKP iktidarını, ekonomi paketinden ve kıdem tazminatı hakkına göz dikmekten vazgeçmelidir.

Ülkemizdeki ekonomik kriz yurttaşlar üzerinde artan bir hızla kendini hissettirmektedir. Krizin yükünü emekçilerin, çalışanların ve yoksulların sırtına yükleyenlerden ilk fırsatta hesap sorulacağını belirtiyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; ekonomi paketini kabul etmiyoruz, kıdem tazminatı hakkımızı reform adı altında sermayeye peşkeş çekilmesine karşı çıkıyoruz.” (Haber Merkezi)             

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER