Sıklık’a 2 tane “alageyik” salındı

Çorum Sıklık Tabiat Parkı’na bir adet dişi ve bir adet erkek olmak üzere toplam 2 adet alageyik salındı.

M. BURAK YALÇIN

Çorum Sıklık Tabiat Parkı’na bir adet dişi ve bir adet erkek olmak üzere toplam 2 adet alageyik salındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, anavatanı Türkiye olan alageyiklerin sayısının artırılması amacıyla koruma, üretim ve salım çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Sakarya’dan getirilen  bir adet dişi ve bir adet erkek olmak üzere toplam 2 adet alageyik Sıklık Tabiat Parkı’nda doğaya salındı.

Etkinliğe Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler ve orman müdürlüğü personelleri katıldı.

KUBALI: ANADOLU’YU TEKRAR ALAGEYİĞİN MERKEZİ YAPABİLİRİZ

Burada açıklamalarda bulunan Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, alageyiklerin yüzüdenki özgürlük ve mutluluğu görünce çok duygulandığını belirterek, “Bu alageyiklerin sayısını çoğaltırsak Anadolu’yu tekrar alageyiğin merkezi yapabiliriz. Bütün vatandaşlarımız gelsinler görsünler” dedi.

GÖZLER: BU ALANDA ÜRETİMİ SAĞLANACAK

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler de alageyiğin son kalıntılarına Antalya’da rastlanıldığını ve sayılarının yaklaşık 300-350 civarında olduğunu ifade ederek, “Filmlere, şiirlere konu olan, Anadolu kültüründe önemli bir değere sahip olan, tüm dünyada bulunan Alageyiklerin atası niteliğinde olan bu nadide türümüz, Sıklık Tabiat Parkı’nda bulunan fauna tanıtım alanında bir erkek, bir dişi olarak yerleştirilecek ve bu alanda üretimi sağlanacaktır” diye konuştu.

Sıklık Tabiat Parkı’nda ayrı ayrı 2 adet fauna tanıtım alanı bulunduğunu aktaran Mustafa Gözler, “Söz konusu alanda kızılgeyik, karaca, dağ ceylanı, yaban keçisi, tavşan gibi yabani türler bulunmaktadır. Alana gelen ziyaretçilerin doğada çok zor görünen bu türleri, seyir kulelerinden izleyerek tanıma imkanı sunulmaktadır. Ayrıca her iki alanımızda da üretilen yaban hayvanları ilimizde popülasyonu tükenme noktasına gelmiş veya tamamen yok olmuş uygun habitatlara yerleştirilmektedir. Söz konusu fauna tanıtım alanları ilimiz ve çevre illerden yaralı olarak gelen, belirli bir süre gözetim altında tutularak rehabilite edilmesi gereken, yaban hayvanlarının tedavi imkanını sunulduğu önemli bir fonksiyonu yerine getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Tüm bu faaliyetlerin Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile Çorum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ortak çalışması ile yerine getirildiğini vurgulayan Gözler, alanda yetiştirilecek alageyiklerin Sıklık Tabiat Parkı Fauna Tanıtım Alanı’na önemli bir zenginlik katacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER