‘Şimdi esnafa destek olmanın tam zamanı’

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, koronavirüsten etkilenen esnaf ve sanatkarlar için özel paket hazırlanması gerektiğini söyledi.

‘Şimdi esnafa destek olmanın tam zamanı’

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, koronavirüsten etkilenen esnaf ve sanatkarlar için özel paket hazırlanması gerektiğini söyledi.

Gür, “Koronavirüs sebebiyle onlarca meslek kolundaki esnaf ve sanatkârlarımızın faaliyetlerine ara verilirken diğer meslek kollarındaki esnafımız da siftahsız dükkan kapatıyor. Ancak kira, stopaj, elektrik, su, doğalgaz gibi enerji maliyetleri, sosyal güvenlik primleri gibi ödemeleri devam ediyor. Bu sebeple, koronavirüs sebebiyle ticari faaliyetlerine geçici süre ile ara verilen esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlarımıza özel bir paket hazırlanmalı.” dedi.

EN ÇOK MAĞDUR OLAN KESİM ESNAF
Recep Gür, devletin koronavirüsle mücadele kapsamında aldığı bazı uygulamaları sonucunda en çok mağdur olan kesimin başında esnaf ve sanatkarların geldiğini söyledi.
Bu süreç zarfında esnaf ve sanatkarların devletten beklenti ve taleplerinin olduğunu vurgulayan Gür, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait ertelenen kredi ödemelerinin kapsamının genişletilerek Mart ayından başlatılması ve erteleme işleminin faizsiz olmasını istediklerini kaydetti.

KAMUYA OLAN TÜM BORÇLAR 4 AY ERTELENMELİ
Esnaf ve sanatkarların elektrik, su, doğalgaz, SGK, Bağ-Kur ve vergi gibi ödemelerinin en az 4 ay süre ile ertelenmesini talep eden Recep Gür, ayrıca erteleme sonrası yapılacak ödemelerde kolaylık sağlanmasını istedi. 
Tedbir amacıyla geçici bir süre faaliyetleri durdurulan esnafla geri ödemesiz kira yardımı yapılmasını da talep eden ÇESOB Başkanı Gür, “Özel sektör kira ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmesi ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanan gecikmeye düşen esnafın borçlarının faizinin silinmesi ve Mart ayına denk gelen ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmesi uygun olacaktır” dedi.

50 BİN TL SIFIR FAİZLİ KREDİ VERİLMELİ
Bağ-Kur prim borcu olan esnafın ve ailelerinin yılsonuna kadar ilaç alabilmelerinin önünün açılması gerektiğini vurgulayan Recep Gür, ayrıca esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli 50 bin TL kredi tahsis edilmesi gerektiğini de belirterek, “Tahsil edilen krediyle SGK, vergi elektrik vs. borçların ödenmesinin sağlanacağı gibi böylece devletimizin kaybı olmayacaktır ve esnaflarımız küçük taksitler halinde borçlarını ödeyebileceklerdir” diye konuştu.
Okulların tatil edilmesiyle birlikte öğrenci servis işiyle uğraşan esnafın da mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini dile getiren Recep Gür, özel okulların öğrenci velilerinden peşin aldığı servis ücretlerinin okul servislerine bu zor zamanda ödenmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

ACİL ETKİN BİR SİCİL AFFINA İHTİYAÇ VAR
Esnaf ve sanatkarların krediye ulaşabilmesi için de acil sicil düzenlemesi gerektiğini belirten Gür, “Bu dönemde esnaf ve sanatkârlarımız krediye her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bankalar esnafın geçmişini bahane ederek kredilerin önüne sicil engeli koymamalı. Esnafımızın geleceğini bankaların inisiyatifine bırakmamak için etkin bir sicil düzenlemesi yapılmalıdır” diye konuştu.

YENİ BİR YAPILANDIRMAYA GEREK VAR
Öte yandan esnafın biriken borçlarını ödeyebilmesi için yeni bir yapılandırmaya gidilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Gür, “Kısıtlı sermayesi ile ayakta kalma mücadelesi veren esnafımızın dayanma gücünü artıracak tedbirler bir an önce uygulamaya konulmalı. Esnafa yönelik yapılacak yeni bir özel paket ile başta esnafımız olmak üzere vatandaşlar ve piyasada psikolojik açıdan büyük bir rahatlama meydana gelecektir. Çünkü esnafa verilen her türlü destek ve teşvik doğrudan ekonomiye yansıyarak piyasayı rahatlatacaktır” ifadelerine yer verdi.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI
Kamu ve bazı özel bankaların kredi borçlarını ötelemesinden duydukları memnuniyeti de dile getiren Recep Gür, bu zor zamanda tüm bankaların elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyerek, ayrıca Halkbank’ın ayrım yapmaksızın tüm esnafa 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği verecek olmasının esnafı bir nebze olsun rahatlatacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER