STK’lardan Çoban’a destek açıklaması

İnsani Değerler Platformu ve Eğitim Bir Sen üyeleri Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban’ın görevden alınmasını protesto etmek için Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

STK’lardan Çoban’a destek açıklaması

M.BURAK YALÇIN

İnsani Değerler Platformu ve Eğitim Bir Sen üyeleri Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban’ın görevden alınmasını protesto etmek için Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Yeni Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz’ın makam odasından izlediği eylemde İDP Sözcüsü Zekeriya Işık ve Eğitim Bir Sen Tekin Çınar bir basın açıklaması yaptı.

Son iki gündür Çorum’da Milli Eğitim Müdürlüğü makamına yapılan atamanın yoğun bir şekilde tartışıldığını belirten Işık, İDP olarak bu atamayı kınadıklarını ifade ederek, şunları söyledi;

"Bilindiği üzere son iki gündür şehrimizin kamuoyunda Milli Eğitim İl Müdürlüğü makamına yapılan atama yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. İnsani Değerler Platformu da meseleyi atamanın yapıldığı saatlerden başlayarak dikkatle takip etmekte, konuyla ilgili olarak ilgili merciler nezdinde görüşlerini paylaşmaktadır. Platformumuz,  ülkemizin geleceği açısından son derece büyük önem arz eden Cumhurbaşkanımızın riyasetinde ve güçlü liderliğinde yürütülen Milli Eğitim’de 2023 hedeflerine ulaşılması çabalarını takdir etmekte ve bunu hayati bir gereklilik olarak görmektedir. Ancak ne var ki genel müdürlük nezdinde Çorum’un idari, siyasi, sivil bütün yerel dinamiklerini devre dışı bırakarak, hiçe sayarak yapılan bu etik dışı atama biçimi Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yapısı içerisinde hala yer yer eski Türkiye tortularının barındığını açıkça göstermektedir. Eğitim gibi sosyal hayatın hemen her alanına yayılan, bütün vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren bir konuda, katılımcı, şeffaf ve ilkesel bir yönetim anlayışıyla idare edilmesi bir zorunluluk olan Milli Eğitim teşkilatı bünyesinde böylesine hataların yapılıyor olması kabul edilir bir durum değildir. İnsani Değerler Platformu, eğitim meselesinin şahıslara değil toplumun ortak aklı ve vicdanına, yönetim biçiminin ise makamlarda oturanların keyfi tutumlarına değil kurallara ve ilkelere havale edilmesi gerektiğini savunmakta, bir şehri yok sayan ve bürokratik oligarşi maharetiyle yapılan bu operasyonu kınamaktadır. Bu hadise, Milli Eğitim merkez teşkilatında görev alan kimi üst düzey görevlileringünümüzün iletişim olanaklarına rağmen kendisine iki saat uzaklıktaki bir şehre, o şehrin dinamiklerine ulaşmaktan aciz olduğunu açıkça göstermektedir. Oysaki söz konusu işi kotaranlar çağın gerektirdiği yönetişim formasyonuyla Çorumile iletişim içinde olsalar gerek Milli Eğitim camiasıyla gerekse idari, siyasi mercilerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşseler, fikir alışverişinde bulunsalardı gerçekte ilimizde eğitim ve öğretime dair ne tür sorunlar olduğunu yerinde görür, anlar ve daha isabetli kararlar alırlardı. 2013 yılından beri ilimizde insani, vicdani ve İslami konularda ilkesel duruşuyla kamuoyunda saygın bir yere sahip olan İnsani Değerler Platformu’muzistişare kültürümüzü alaşağı eden, medeniyet kodlarımızı hiçe sayan bu ve buna benzer muameleler ikınamaktadır."

Eğitim Bir Sen Çorum Şube Başkanı Tekin Çınar ise; “Yaklaşık 3 ay önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılan görevlendirmenin yerine hiçbir gerekçe gösterilmeden bir gece yarısı ani bir kararla yapılan yeni görevlendirme ilimizde çok ciddi bir kriz oluşturmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 vizyonunun hayata geçirilmesini önemseyen bir sendika olarak, bu tür uygulamaları vizyonun neresine sığdıracağız. Bakanlığın Çorum’un yerel hiçbir dinamiğini önemsemeden yaptığı bu etik dışı görevlendirmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Eğiti Bir Sen olarak eğitim meselesinin şahısların keyfi uygulamalarına bırakılamayacak kadar önemsiyoruz. Bir şehri bütünüyle yok sayan ve bürokrasi marifetiyle yapılan bu gece yarısı atama biçimini kımıyoruz.” diye konuştu

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 22:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
O
O - 2 yıl Önce

Seçilmiş değil atanmış.
Koltuk sahipleri bâki değil fânidir. Önemli olan hoş sada bırakmak. Sanki biz müdürü seçmişiz de bakanlık darbe yapıp indirmiş gibi bir havaya girmeye gerek yok. Sonuçta atanmış biri gelip diğer atanmıştan aldı koltuğu. Çorum büyük bir sınav verdi ve kaybetti. Bizi ulusal medyaya rezil ettiniz. Evet oturan da zarar gördü, koltuktan kalkan da ama en büyük zararı Çorum gördü. Müdürü binaya almamak ne kadar büyük terbiyesizlikse bugün sendikanın yaptığı bu eylemde o kadar büyük bir terbiyesizliktir. Bu sendikada olduğum için utandım, gerçekten utandım!

Hakkı
Hakkı @O - 2 yıl Önce

Toplumsal talepleri yok saymak toplumsal tepkiyi getirecektir. Bürokratik konumlarını kullanarak millete rağmen torpil işleri yürütenler varsa, siyaset ve iktidar buna izin vermemelidir. Toplumun taleplerine kulak tıkayan idare, kimin taleplerini yapacaktır?

hüsam a
hüsam a @O - 2 yıl Önce

sendika babanın malı mı çıkarınız bitecek değil mi çıkarın olsun eğitim senli bile olursun. yarın gider yeni müdürün elini ilk sen öpersin. erkeksen ismini açık açık yaz da bileyim sana elden vereyim sendika kartımı

hüsam
hüsam @O - 2 yıl Önce

Hemen istifa etmezsen

Kürşat
Kürşat - 2 yıl Önce

Yeni Milli Eğitim Müdürümüze yeni görevinde başarılar diliyorum. Kıskananlar çatlasın. Adam atanmış gelsin, mevzunun buraya gelmesinde emeği olanlar utansın.

Büşra
Büşra - 2 yıl Önce

Bunu sol sendika yapsa bırak eylemi il müdürlüğünün bahçesine bile sokturmaz polis gelen sanki egitimbirsenli değil bu resimde eylem yalanların yarışı yarın hayırlı olsuna giderler

Yavuz Selim
Yavuz Selim - 2 yıl Önce

Hayırdır iktidar mı değişti de Eğitim Bir Sen dayatmacı uygulamalara karşıyız falan diyor. Gerçi onların sorunu Bakan'ın bizatihi kendisi ile. Bu mevzu üzerinden Bakanlığa sallıyorlar.

Yazıklar Olsun
Yazıklar Olsun - 2 yıl Önce

Bu kadar da olmaz ya hu?
Eğitimci geçinenlersiniz sadece. Eğitimle uğraşacağınıza nelerle uğraşıyorsunuz.
Nasıl olsa maaş tıkır tıkır yatıyor tabi. Ne gerek var eğitimle öğrenciyle sorunlarla uğraşmaya?

Çorumlu
Çorumlu - 2 yıl Önce

Bu olay çorumluların vekillerin ve ak partinin Çorum sınavıdır izlicez ve göreceğiz

Eğitimci
Eğitimci - 2 yıl Önce

Bu saatten sonra çoruma zarar vereceği kesin Çok başarılıysa Yozgata versinler

Mustafa komurcu
Mustafa komurcu @Eğitimci - 2 yıl Önce

Çorum. millet velilerinin başarısı Yahya bey gibi bir insanı harcadilar

Hüsam
Hüsam - 2 yıl Önce

Çok başarılıya yozgata atasınlar iç güveysi olarak

Admin
Admin @Hüsam - 2 yıl Önce

Adam nasıl Milli eğitim binasına alınmamış, daha gelir gelmez valilikten başlama yazı gelmeden Yahya beyin ismini kapıdan söktürmeye, makamında ki özel eşyaları toplatıp attırmaya çalıştı. Pes doğrusu böyle damdan düşer gibi karne verilmesine 2 kala yangından mal kaçırır gibi yapılan bu atamanın tutar tarafı var mı. Yozgatlı genel müdür Yozgatlı ahbabını yerleştirecek yer olarak Çorum u kolay lokma görmüş.


SIRADAKİ HABER