Süt işletmeleri için uyum süresi uzatıldı

Çorum’un Atçalı köyünde hayvancılık faaliyetinde bulunan Kenan Kümbet’e ‘Hastalıktan Ari İşletme Belgesi’ verildi.

Süt işletmeleri için uyum süresi uzatıldı

Çorum’un Atçalı köyünde hayvancılık faaliyetinde bulunan Kenan Kümbet’e ‘Hastalıktan Ari İşletme Belgesi’ verildi.

Sertifika törenine Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Damızlık Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan ve yetiştirici Kerem Karaağaç katıldı.
Belge töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Sarı, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği'nin 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandığını, buna göre süt işletmeleri için çiğ süt işlenmesinde daha önce belirlenen bazı özel hijyen kurallarına uyum süresinin 2021 yılı sonuna kadar uzatıldığını söyledi.

Sarı, “İlimizde hastalıktan ari hayvancılık işletme sayısı ve onaylı süt işletmesi sayısını bu iki yıl içerisinde artırmamız gerekmektedir. İlimizde vatandaşlarımıza; bruselloz ve tüberkülozdan ari çiftlik hayvanlarından elde edilen, bakteri sayısı Türk Gıda Kodeksinde belirlenen limitlerin altında olan, herhangi bir antibiyotik kalıntısı içermeyen, sağımdan hemen sonra 4 derecenin altına soğutulan ve nakil ile satış esnasında bu sıcaklıkta muhafaza edilerek tüketiciye ulaştırılan sağlıklı ve güvenilir süt temini hedeflerimizdendir.

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren diğer işletmelerimizin de bir an önce Hastalıktan Ari İşletme Belgesi ve Çiğ Sütün Piyasaya arzı için yasal gerekliliklerin sağlaması için İl Müdürlüğümüze başvuru yapmalarını talep ediyorum.” dedi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER