Tarihi Kışlacık Köyü Cami’nin restorasyon projesi hazırlanıyor

Kışlacık Köyü’nde bulunan tarihi caminin 1981 yılında selde yıkılmasının ardından tek başına kalan minare geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı.

Tarihi Kışlacık Köyü Cami’nin  restorasyon projesi hazırlanıyor

FATİH AKBAŞ
Kışlacık Köyü’nde bulunan tarihi caminin 1981 yılında selde yıkılmasının ardından tek başına kalan minare geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı.
Valilikten yapılan açıklamada caminin restorasyon projesinin hazırlanmaya başlandığı belirtildi.

Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç konu hakkında yaptığı açıklamada cami minaresinin, köyün güneybatısında, eski köy yerleşim yerinde, dere yatağının hemen kenarında yer aldığını belirterek, “1981 yılında derenin taşması sonucu cami ile birlikte birçok ev yıkılmış, bunun üzerine köy günümüzdeki yerine taşınmıştır.

03.01.2011 yılında konu Müze Müdürlüğünce incelenmiş, 21.07.2011 yılında tescil edilmiştir. Anılan cami minaresinin kitabesi bulunmayıp,  inşa malzemesi olarak kaide ve pabuçluk bölümlerinde moloztaş, kesme taş ve tuğla, gövdede tuğla, şerefe korkuluklarında ise kesme taş kullanılmıştır.  Minarenin doğusunda yer alan ve minareye çıkışı sağlayan geçmişte cami ile bitişik olduğu cephede yuvarlak kemerli bir giriş kısmı bulunmaktadır. Kare kaide üzerindeki pabuçluk kısmının köşeleri pahlanarak yuvarlak gövdeye geçiş sağlanmış, her iki bölümde de geçişler silmelerle vurgulanmıştır. Yuvarlak gövde üzerinde iki küçük dikdörtgen pencere bulunmakta olup, şerefeye geçişte silme üzerinde devam eden beş sıra örgüden sonra şerefe altı kirpi saçak ile süslenmiştir. Şerefe korkulukları ince dikdörtgen taş bloklarından oluşmakta olup, petek kısmında şerefeye çıkış kapısı bulunmaktadır. Kurşunla kaplanmış konik ahşap bir külah ile örtülü minarenin üzerinde ise alem bulunmamaktadır” dedi.

Konunun kurulda görüşülerek 21.07.2011 tarih ve 6206 sayılı kararı ile “Çorum İli, Mecitözü İlçesi, Kışlacık Köyü, eski yerleşim alanında 1976 parselde bulunan minarenin 2863 sayılı yasa kapsamında kalması nedeniyle korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, gurubunun 1 ve parselinin koruma alanı olarak belirlenmesine, minarenin onarılmak istenmesi durumunda rölövesinin ve restorasyon projesinin hazırlanarak değerlendirilmek üzere iletilmesine karar verildiğini ifade eden Vali Yardımcısı Erdinç, “Söz konusu cami minaresinin Rölöve ve Restorasyon projelerinin hazırlanması için İl Özel İdaresi’nce çalışmalara başlanmıştır” diyerek açıklamasını tamamladı. (Foto:AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER