Tarihi meydan projesi hayata geçiriliyor

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’ı İstanbul’da banka genel merkezinde ziyaret etti.

Tarihi meydan projesi hayata geçiriliyor

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’ı İstanbul’da banka genel merkezinde ziyaret etti.

Ziyarette Çorum Belediyesi tarafından üzerinde çalışılan Saat Kulesi Meydan Projesi için büyük öneme sahip Halk Bankası Çarşı Şubesinin yıkılması için Belediyeye devri konusunda anlaşmaya varıldı. 

Halk Bankası Genel Müdürü hemşehrimiz Osman Arslan ile yaptıkları görüşmenin çok olumlu geçtiğini ifade eden Belediye Başkanı Aşgın, görüşmede tarihi kent meydanı oluşturulması için önemli aşamalardan olan Halk Bankası Çarşı Şubesinin boşaltılıp Çorum Belediyesine devri konusunda mutabakata varıldığını kaydetti. Başkan Aşgın, “Çorum’umuz için tarihi bir çalışmaya imza atıyoruz. Yapacağımız çalışmayla birlikte Ulucami ve Saat Kulesi arasında tarihi bir meydan oluşturacağız. Bu önemli çalışmada bizlere yardımlarını esirgemeyen Sayın Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum.”  dedi. 

Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının Belediye Meclisi tarafından 28.07.2020 tarihinde kabul edildiğini ve Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından da bu koruma planının onaylandığının altını çizen Başkan Aşgın, “Şehir merkezinde Tarihi Saat Kulesi yaya kullanım alanları içerisine katılmış olacak. Diğer tescilli yapılar olan Ayakkabıcılar Arastası, Velipaşa Hanı gibi yapılarla bir arada konumlandırıp tarihi yapıların bütünlük içerisinde olmasını sağlayacağız. Tarihi yapıların görünümünü kapatan Ziraat Bankası, Halk Bankası, ticari ve özel mülkiyetten oluşan yapılar yıkılacak. Ulucami, Güpür Hamamı, Dikiciler Arastası, Saat Kulesi, Velipaşa Hanı gibi tarihi yapıları koruma planına uygun olarak ortaya çıkaracağız. Çorum’umuz çok önemli bir meydana kavuşacak ve tarihi bir silüet kazanacak.” diye konuştu. 

Başkan Aşgın, Dikiciler Arastası ve Saat Kulesi cephe sağlıklaştırma projelerinin de kısa süre içerisinde ihalesinin yapılacağı müjdesini verdi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih
Salih - 3 ay Önce

Sayın başkanım Farabi caddesini Saat kulesine bağlamadıktan sonra Şehrin önü tıkalı kalır.Resimde de görüldüğü gibi Çöplüğün görünümü sizce uygun mu?Buranın kaldırılıp esnaf mağdur edilmeden yeraltı çarşısına dönüştürülüp yapılması gerekmez mi?Çöplüğün kötü görüntüden başka bir özelliği yok.Yarın Belediye yeni binası açılınca bu yolu çok arayacaksınız.Vakit geç olmadan oraya yol açın.Saygılar

Adam
Adam - 3 ay Önce

Saat kulesinin yanindaki Yemyesil sehir parkini arkadaki otobus duragiyla genisletip dahada yesillendireceklerine heryeri betonlastiracaklar. Vatandasin golgelendigi oturdugu bir park vardi onuda meydan yapacagiz diye maf edecekler

Taylan tan
Taylan tan - 3 ay Önce

Çok geniş caddeleriniz var gibi 3 beş kişi binecek diye caddeleri daraltmaya Ne hakkınız var Hiçmi modern şehirlere Avrupa’ya gitmiyorsunuz siz daha yeni yol mah kulaksız sokak girişinde bulunan 2 eski binayı yıkamadız ayıp be

Dürüst
Dürüst - 3 ay Önce

Hayırlı uğurlu olsun DEVLETİMİZE MİLLETİMİZE.

Mehmet Keskin
Mehmet Keskin - 3 ay Önce

Çok güzel bir proje. İnşAllah kısa süre içerisinde tamamlanır.

SIRADAKİ HABER