Tarihi Roma Hamamı turizme kazandırılacak

Çorum İl Özel İdaresi tarafından (OKA) 2018 yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında ‘Tarihi Roma Hamamı’nın Tarih ve Doğa Turizmine Kazandırılması’ başlıklı proje kabul edildi.

Tarihi Roma Hamamı turizme kazandırılacak

Tarihi Roma Hamamı’nın tarih ve doğa turizmine kazandırılmasına yönelik proje sözleşmesi imzalandı.

Çorum İl Özel İdaresi tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2018 yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında sunulan ‘Tarihi Roma Hamamı’nın Tarih ve Doğa Turizmine Kazandırılması’ başlıklı proje kabul edildi.

Yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında Mecitözü ilçesi Figanı köyünde bulunan Tarihi Roma Hamamı'nın ve çevresinin doğa ve tarih turizmine kazandırılması için alternatif yatırım önerilerinin ve en uygun alternatifin mali ekonomik ve sosyal açıdan tartışıldığı fizibilite raporu ile mali ve ekonomik analizlere esas teknik projeler hazırlanarak ilçenin jeotermal odaklı tarih ve doğa turizm potansiyeli ortaya çıkarılacak. Bu kapsamda tescilli taşınmaz kültür varlığı Tarihi Roma Hamamı’nın korunması, iyileştirilmesi, sosyal, kültürel ve turizme ilişkin altyapıyı geliştirecek şekilde işlev kazandırılmasına yönelik fizibilite çalışmalarının yapılması, rölöve, yeniden tasarımlama ve restorasyon projeleri ile bu projelere bağlı mühendislik projelerinin hazırlanması, koruma bölge kurulu onayı alınarak uygulamaya hazır hale getirilmesi ile termal turizm odaklı olmak üzere Mecitözü ve çevresinde yerel kalkınmanın sağlanması hedefleniyor.

Projenin sözleşmesi, dün OKA İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın ile Çorum İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Recep Çıplak tarafından OKA Çorum Yatırım Destek Ofisinde imzalandı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER