Temiz şehir çağrısı

Mahalle muhtarları ve vatandaşlar, çevre temizliği ve etrafa bırakılan atıklarla ilgili çağrıda bulundular. 

Temiz şehir çağrısı

Mahalle muhtarları ve vatandaşlar, çevre temizliği ve etrafa bırakılan atıklarla ilgili çağrıda bulundular. 

Belediye Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, Çorum Belediyesi, şehrin temiz şehir unvanını korumak için 7/24 çalışmalarını sürdürüyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün bu çalışmasını gölgede bırakmak isteyen kişi veya kişiler nüfus yoğunluğunun az olduğu bölgelerde yol kenarlarına çöp, moloz, atık beton, eski eşyalar atmaya devam ediyor. Çevreye bırakılan atıklar hem çevre ve toplum sağlığı açısından hem de temizliğiyle bilinen Çorum'un imajıyla ilgili olumsuz bir etkiye sebep oluyor.   

Kale Mahallesi Muhtarı Ali Şahin, Akkent TOKİ Mahallesi Muhtarı Necip Güler ve Çorum Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hıdır Balaban, sorumluluk alanları içerisinde yer alan moloz atıklarının çevre kirliliğine yol açtığını belirtti. Moloz yığınlarının ve diğer atıkların bertarafı ve temizliği için Çorum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin aralıksız çalıştığını belirten mahalle muhtarları, vatandaşlardan çevre temizliği konusunda daha da duyarlı olmalarını istedi. 

‘ŞEHRİMİZİN GÜZEL GÖRÜNTÜSÜNÜ YOK ETMEYİN’
Kale Mahallesi Muhtarı Ali Şahin, Lozanevler bölgesinin arkasında kalan yola dökülen moloz yığınları ve evsel atıklardan oldukça rahatsız olduklarını ifade etti.
Çorum Belediyesi'nin vatandaşa her konuda yardımcı olduğunu, atıkların toplanması ve bertarafı konusunda çok duyarlığı olduğunu belirten Şahin, "Ata 1.Cadde'ye gelişi güzel çöp dökülüyor. Buralara çöp dökenlerden rica ediyorum lütfen buralara çöp dökmeyin. Belediyemize siz haber verin onlar gelip atıkları zaten alıyor. Bu görüntüler şehrimizi mahvediyor. Beton mikserleri de fazla gelen harçları getirip buralara döküyorlar. Bulunduğumuz bölgede aileler gelip geziyor. Şehrimizin güzelliklerini lütfen yok etmeyin. Şehrimize bu görüntü hiç yakışmıyor" ifadelerini kullandı.

 

‘LÜTFEN ÇEVREMİZE DUYARLI OLALIM’
Akkent Mahallesi Muhtarı Necip Güler ise TOKİ'nin hemen girişinde yer alan arazilere vatandaşlar inşaat atıkları bırakıyor. Bu da mahallemizin girişinin çirkin bir görüntüye bürünmesine neden oluyor. Buraya bu atıkları atanlardan çevreye karşı duyarlı olmalarını rica ediyorum. Mahallemizin hemen girişinden 500 metre sonra Belediyeye ait atık tesisleri var. Oraya dökmek yerine getirip buralara bırakıyorlar. Demek ki o insanların çevreye karşı saygıları yok, çevre duyarlılıkları yok. Bundan sonra lütfen molozları Çorum Belediyemize ait tesislere götürsünler" dedi. 

 

‘YEŞİL ALANLARI KATLETMESİNLER’
Çorum Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hıdır Balaban ise Küçük Sanayi 27.Cadde üzerinde yer alan çamlık bölge içerisine dökülen molozlardan, sanayi atıkları ve fabrika atıklarından şikâyetçi olduklarını belirtti. 
Çorum Sanayi Sitesinin temizlenmesi ve güzelleşmesi için ellerinden gelen çabayı sarf ettiklerini belirten Hıdır Balaban, "Çorum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı şantiyenin hemen üzerinde kalan çamlık alana bırakılan atıklar çirkin görüntüler oluşturuyor. Sanayi esnafımızdan mı yoksa dışarıdan mı bunu yapıyorlar bilemiyoruz. Ama biz sanayiyi güzelleştirmek için temizlemek için çaba sarf ediyoruz. Ancak birileri kirletmek için uğraşıyor. Çorum Belediyesi ile koordineli şekilde 15-20 günde bir temizlik çalışması yapılıyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Kimse kimsenin uşağı değil. Lütfen herkes kendi pisliğini çöp konteynırına koysun. Çevreye pislik mikrop saçacak çöplerini lütfen bu güzelim yeşil alana atmasınlar. Bu alana çöp atanları görenler ya belediyeye bildirsinler ya da kooperatif olarak bize bildirsinler. Artık bu pisliklerden canımız yanıyor. Zaman zaman burada yangınlar çıkıyor. Bu bölgede çıkan yangınların sebebi ise etrafa atılan cam kırıkları. Bu yeşil alanı katletmesinler.” diye konuştu. 

 

ÇEVREYİ KİRLETENLERE KAMERALI DENETİM
Çorum Belediyesi molozların, eski eşyaların yol kenarlarına dökümlerin artması ile denetimlerini artırdı. Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri döküm alanları sivil araçlarla belirli periyotlarda kamera ile denetliyor. Ekipler denetimlerine sabahın erken saatlerinde başlayarak akşam geç saatlere kadar devam ediyor. Yapılan incelemeler sonucunda çevreyi kirletenlere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun çevreyi kirletenlere 41. Maddesi gereğince 16 bin 500 TL'ye kadar para cezası uygulanıyor. Hep birlikte çevremizi insan kaynaklı kirlilikten kurtarmak için vatandaşlar çevreyi kirletenleri Alo 153 Zabıta hattına ihbar edebilirler. 

Moloz yığınlarının alınması talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar, Çorum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün 333 11 99 numaralı Alo Temizlik hattını arayıp, taleplerini iletebilirler. 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 21:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER