TKDK’dan Vali’ye brifing

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıkması nedeniyle İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer ve beraberindekiler, bilgilendirme yapmak amacıyla Vali Mustafa Çiftçi'yi makamında ziyaret ederek, bir süre görüştüler.

TKDK’dan Vali’ye brifing

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıkması nedeniyle İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer ve beraberindekiler, bilgilendirme yapmak amacıyla Vali Mustafa Çiftçi'yi makamında ziyaret ederek, bir süre görüştüler.
 

‘TKDK TARIMA VE KIRSALA DESTEK VERMEYE DEVAM EDİYOR’
 Ziyaret sonrasında Vali Çiftçi bir açıklama yaparak, şunları söyledi; TKDK 2011 yılında Avrupa Komisyonu tarafından akredite edildikten sonra hibeleri kullandırmaya başlamıştır. IPARD I döneminin tamamlanmasının ardından IPARD II döneminde de 5. Başvuru Çağrısıyla TKDK tarıma ve kırsala destek vermeye devam etmektedir.
Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk Kongre Merkezi'nde 16 Şubat 2019 tarihinde düzenlenen "IPARD II 5. Başvuru Çağrısı Tanıtım Programı"yla TKDK'nın 250 milyon avro, yani 1,5 milyar liralık hibe paketiyle hayvancılık ile işleme ve pazarlama sektörlerine yönelik proje çağrısına çıktığını ilan etmiştir. Çağrı bütçesinin yüzde 75'i Avrupa Birliği, yüzde 25'i ulusal kaynaktan oluşmaktadır. Bu hibe paketiyle hayvancılık yatırımlarına 170 milyon avro yani 1 milyar lira, işleme ve pazarlama yatırımlarına da 80 milyon avro yani yaklaşık 500 milyon liralık bütçe tahsis edilmiştir. Mevcut veya yeni işletme olma durumu ile üretici örgütleri ve üretici örgütünün hakim ortak (ortaklık payının %50'den fazla) olduğu tüzel kişilikler için değişmekle birlikte hayvancılık yatırımlarında, %40-70 arasında, işleme ve pazarlama sektörü yatırımlarında da %40-50 arasında hibe verilecek. Yatırımlardaki tüm harcamalar KDV'den muaf olacak.

 

‘ÇAĞRI TAKVİMİNE DİKKAT EDİLMELİ’
Proje Başvuru Çağrı takvimi hakkında da bilgi veren Vali Çiftçi, “Hayvancılık yatırımlarına yönelik başvurular 8 Nisan 2019 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 17 Mayıs 2019, saat 18:00'dir. İşleme ve pazarlama sektörüne yönelik başvurular 8 Nisan 2019 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 24 Mayıs 2019, saat 18:00'dir. Her iki sektör için de son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.” dedi

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI DESTEKLENİYOR
5. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında, yatırımlarında kendi elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak amacıyla şebekeye bağlı (on-grid) 300kW’ya kadar, yenilenebilir enerji sistemlerine yer verilebilecek. Başvuru sahiplerinin kapasite muafiyet belgesi başvuruları 18 Şubat 2019 - 15 Mart 2019 tarihleri arasında kabul edilecek. Kapasite muafiyet belgesi için başvurular, TKDK Çorum İl Koordinatörlüğüne belirtilen tarihler arasında yapılacak. Belirtilen tarihler arasında başvurusunu yapmayan başvuru sahipleri adına, bu çağrı dönemi kapsamında kapasite muafiyet belgesi düzenlenmeyecek.

 

UYGUN HARCAMA LİSTELERİNE MAKİNE-EKİPMAN EKLEMESİ YAPILABİLİYOR
TKDK tarafından web sitesinde uygun harcama listeleri yayımlandı. Yayımlanan listelere eklenmesi talep edilen makine-ekipmanlar için TKDK web sitesinde yer alan link üzerinden "Yeni Uygun Harcama Talep Formunun" 11 Mart 2019 tarihine kadar doldurulması gerekiyor. Talepler sadece çağrıya çıkılan hayvancılık ile işleme ve pazarlama sektörleri için alınacak. 
Açıklamalarının ardından Vali Mustafa Çiftçi, Çorumlular’ı ve Çorum iline yatırım yapmak isteyenleri TKDK desteklerini takip etmeye ve faydalanmaya davet etti. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER