Toplulaştırma çalışmasında usulsüzlük iddiası

Güney Köyü’nde çiftçilik yapan Halil Karameşe, Güney Köyü’nde uygulanan arazi toplulaştırma çalışmasında usulsüzlük yapıldığını, kendisinin mağdur edildiğini iddia etti.

Toplulaştırma çalışmasında usulsüzlük iddiası

MURAT ÇETİN
Güney Köyü’nde çiftçilik yapan Halil Karameşe, Güney Köyü’nde uygulanan arazi toplulaştırma çalışmasında usulsüzlük yapıldığını, kendisinin mağdur edildiğini iddia etti.

Arazisinin verimli ve sulak olduğunu, ancak kendisine verilen tarlanın kıraç yerden olduğunu ileri süren Karameşe, işlemlerin ahbap çavuş ilişkisiyle yürütüldüğünü, bundan dolayı mağduriyet yaşadığını söyledi. 

İlgili kurumlara şikayet dilekçesi verdiğini, bunun üzerine ifadesine başvurulduğunu anlatan Halil Karameşe, “İfadem memur tarafından alındı, fakat bana okutmadılar, kendileri okudu ve imza atmamı istediler. Bir nüshasını istiyorum, mecbur olmadıklarını belirterek bana ifademin bir nüshasını vermediler. Sonradan Valilik’ten aldığım tutanak nüshasında benim ifadelerimin eksik olduğunu gördüm. Artık korkum o ki, birileri el ele vermiş ahbap çavuş ilişkisiyle istedikleri insanlara istedikleri yeri tahsis ediyorlar. Aklıma bundan başta bir şüphe gelmiyor. Toplulaştırma çalışmasına karşı değilim, ancak hakkaniyete uygun ve adaletli olması lazım. Benim tek istediğim yıllardır baba malı olan tarlamın, birilerinin keyfi için elimizden alınmamasıdır. Derdimizi izah etmek için ortaya koyduğumuz çabalar boşa çıkıyor. Hata yapabileceklerini varsaymadan ben yaptım oldu mantığı ile iş yapılmaması gerekir.”  dedi. 

Karameşe, hakkını aramaktan vazgeçmeyeceğini, konuyu suç duyurusuyla adli makamlara da bildirdiğini dile getirdi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2021, 20:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuğrul VERİCİ
Tuğrul VERİCİ - 4 ay Önce

Kanunlarda şöyle bir madde var; “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar” Benim köyümde de toplulaştırma oldu. Her harita astıklarında sürekli dilekçe verdim, en az 10 tane. Bunların 5-6 sı yapıldı. Proje bittiğinde CİMER yoluyla birkaç talebim daha oldu, gelen cevaplarda yukarıdaki madde yazılıydı hep, merak ediyordum nedir diye. Benim gibi her dilekçe verenin talebi yapılsa ne bir proje çıkar, ne iş biter bunu anladım. Herkese eşit yaklaşılıp proje öyle bitirilmiş demek ki. Şimdi diyoruz ki köyce, keşke toplulaştırma bir daha gelse. 14 parça tarlam vardı, hatta çoğu hisseliydi, şimdi toplulaştırma sonunda 4 parçaya toplandı, bir tanesi hisseli yol kenarı olduğundan, diğerleri kendi adıma müstakil tapu. Ne kadar güzel bir şey. 115 dönüm civarı hissem vardı, tamam şimdi 109.5 dönüme düştü, elbette düşecek, her tarlaya yol yapılması kolay mı? Ne kadar güzel bir şey. Bunları biz geç anladık, ha anlatıyorlardı ama anlamak isteyen kim!! Ne imiş dedemle şu ağacın dibinde oturduyduk, parsel yerinde kalsın, babamla şurda çay içtiydik tarlamı oynatma. Ben bu arkadaşı, haberi okuyunca anladım, kesinlikle hakkı olmayan bir şey istiyordur. Bunlar boş şeylermiş. Velhasıl yanlış yapmışız. Ama ben çok memnunum toplulaştırmadan. İyi günler.

SIRADAKİ HABER