Tozlu: ‘15 bin atama devede kulak bile değil’

Eğitim Mil-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cenap Tozlu, okulların açılmasına rağmen atama bekleyen binlerce öğretmenin, bu yıl da atanıp atanamayacakları ile ilgili kaygı yaşadıklarını söyledi. 

Tozlu: ‘15 bin atama  devede kulak bile değil’

Eğitim Mil-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cenap Tozlu, okulların açılmasına rağmen atama bekleyen binlerce öğretmenin, bu yıl da atanıp atanamayacakları ile ilgili kaygı yaşadıklarını söyledi. 

Milli Eğitim Bakanlığının rakamlarına göre 107 bin 909, sendikaların açıklamalarına göre ise 150 binden fazla öğretmen açığı olduğunu belirten Tozlu, “Her yıl bu rakamlar daha da artmaktadır. Yine Milli Eğitim Bakanlığına göre 460 bin, sendikalara göre ise tam 700 binden fazla atanamayan öğretmen vardır. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda 15 bin öğretmen atamasının devede kulak bile olmayacağı aşikârdır.” dedi.

Hükümetin, pandemi gerekçesiyle oluşan ekonomik sorunları bahane ederek, bu yılki kontenjan sayısını çok düşük tuttuğu kaydeden Tozlu, “Oysa ki MEB, eğitim bütçesinde yüzde 1,5 ya da 2 oranında yapılacak bir artırmayla bile atanmayı bekleyen öğretmenlere kaynak oluşturabilir.” diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Öğretmen adayları, kontenjanların sınırlı ve yetersiz olması dolayısıyla geleceğe dair umutlarını yitirmekte, psikolojik buhranlar yaşamaktadırlar. Öğretmen olmaya giden yolun farklı aşamalarında mağdur olan, çalışamayan, işsiz kalan, maddi ve manevi olarak yıpranan çok sayıda gencimiz bulunmaktadır. Yine atama yapılmayan boş kontenjanlar ücretli öğretmenlerle doldurulmaya çalışılmaktadır. Eğitimin en büyük problemlerinden birisi de asgari ücretin de altında bir ücretle karın tokluğuna çalıştırılan, modern köleler diyebileceğimiz ücretli öğretmenlerdir. Geciktirilen her atama, ücretli öğretmen sayısını artırarak bu problemin bir kangren haline gelmesine sebep olmaktadır. 
Bu yıl, Milli Eğitim Bakanlığı önceki senelere kıyasla çok daha az olan 15 bin kişilik kontenjan açıkladı. Bunun yanında 2020 ve 2021yılı KPSS'yi birleştirerek alım yapacak olması yine yüz binlerce gencin açıkta kalmasına yol açacak ve umutları tüketecektir.

2020 yılında öğretmen olmak için 440 bin aday KPSS'ye girmişken, 2021 yılında bu sayı 644 bin 875'e yükselmiştir. Ancak MEB'in 2020 ve 2021 için açtığı kontenjanın 15 bin ile sınırlı kalması eğitimin hiçbir problemini çözmeyecektir. Geçen yıl 40 bin öğretmen ataması yapılırken, 2021 yılı en az öğretmen ataması yapılan sene olmuştur.

‘100 BİNLERCE ADAY MAĞDUR OLACAK’
Bu yıl yaşanan mağduriyetlerden biri de 2020 itibarıyla KPSS sonuçlarının geçerliliğinin bir yıla indirilmiş olmasıdır. Daha önce sınav sonuçları  iki yıl boyunca geçerli olurken şimdi ise sınav sonucundan diğer sınav sonucuna kadar olması nedeniyle, öğretmen adaylarının 2020 yılının Eylül ayında yapılan KPSS'de aldıkları puan, bu yılki sınav sonuçlarının açıklanacağı 16 Eylül'den sonra geçerliliğini yitireceğinden yapılacak atama işleminde Bakanlık 2020 ve 2021 KPSS Puanları ile başvuru alarak 2021 yılını da aklınca aradan çıkarmayı hesap ederek 100 binlerce adayı mağdur edecektir. Bu sebeple yetkililerden, 2021 yılında KPSS'ye girenlerin mağdur olmaması adına sendika olarak, 2022 Şubat döneminde en az 60 bin üzerinde kontenjan açılmasını talep ettik.  Yine önceki yıllarda da atanamayan öğretmenlerle beraber, mesleğini icra edemeyen gençlerin sayısı yüz binlere dayanmaktadır. Okuyan öğretmen adayı öğrenciler de hesaba katıldığında 2023 yılında atanmayı bekleyen öğretmenlerin toplam sayısı 1 milyona ulaşmaktadır.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER