Ulu Cami ve çevresi için meydan projesi

Çorum Belediyesi Ulu Cami ve çevresinde ki tarihi dokunun ortaya çıkması için yeni bir meydan projeni hayata geçirecek.

Ulu Cami ve çevresi için meydan projesi

FATİH AKBAŞ
Çorum Belediyesi Ulu Cami ve çevresinde ki tarihi dokunun ortaya çıkması için yeni bir meydan projeni hayata geçirecek.

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak çalışma ile Ulu Cami ve çevresinde düzenlemeler gerçekleştirilecek.
Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın Belediye Meclisi toplantısında yaptığı değerlendirme, “Şehrimizin tarihi ve kültürel dokusunun görünür olması ve ön plana çıkması anlamında birçok farklı nokta çalışma yapıyoruz. Onlardan bir tanesi Kale mesela. Kale ile ilgili olarak içinde ki 30 mülkün yıkımı için izin çıktı. Daha önce 4 tanesini yıkmıştık. Önümüzde ki birkaç gün içinde yıkımı yapacağız. 4 tane de korunması gerekli tescilli varlık var. Bunlar yıkılmayacak. Kale’de çok somut bir aşamaya geçmiş olacağız. Kale içi içinde rekreasyon projesi hazırlıyoruz. Kale’nin duvarları ile ilgili kısa sürede proje ihalesini yapmak finans bulduğumuz da zamanda projeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Çevresinde ki 10 hektarlık alanla birlikte şehrimizin kentsel dönüşümüne önemli bir katkı sağlamış olacağız” dedi.

Tarihi meydan projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Aşgın, “Ulu Cami civarını Şehircilik Bakanımız Çorum’da geldiğinde gösterdik. Tarihi bir meydan öngörümüz var. Şehrin her kesiminden böyle bir talep var. Ulu Cami’yi ön plana çıkartacak meydan projesi için hayırlı bir başlangıç bu. Şehrimizin geleceği için çok önemsediğim bir konu. İnşallah bu meydanı görmekte hepimize nasip olur” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sufi
Sufi - 8 ay Önce

Hemşerim Caminin bahçesinde çorba verseler aç gözlü zenginlerden fakirlere sıra gelmez

Ahmet
Ahmet - 8 ay Önce

Başkanım Farabi caddesinden saat kulesine yol açılmazsa Çorumun önü hep tıkalı kalır.Saygılar

Çorumlu
Çorumlu - 8 ay Önce

Sayın başkanım arastayı restore etme yerine aslına uygun olarak başka bir yere yapılması arastanın yerinede güzel bir meydan ve trafiği rahatlatacak bir yol açılması gerekli bunlar yapılmazsa ulu caminin önünü açamazsınız.

Vatandaş
Vatandaş @Çorumlu - 8 ay Önce

Syn başkan. Ulu caminin çevresindeki yollarda binalar yıkılıp genişletilirse süper olur. Çalışmalarınızda Allahtan başarılar dilerim.

SİNAN AKBAŞ
SİNAN AKBAŞ - 8 ay Önce

Sa. Fatih im başkana bir önerim caminin bahçesine hergün bir kase çorba yarım ekmek ve bir bardak su verilse yoksul yolcu aç parasız kimselerin aç kalmaması için küçük 2 masalı bir yer düşünülebilir

YaseminNur Cemal
YaseminNur Cemal - 8 ay Önce

Caminin içersine çorba çeşmesi yapılıp. sabah Namazından SONRA açılsa, masraflarını bir hafta ,bir ay bir gün gibi birisi, karsilasa

S koçak
S koçak - 8 ay Önce

Etrafındaki binalar kamulaştırılacak mı

Mehmet Keskin
Mehmet Keskin - 8 ay Önce

Çok güzel olur. Ziraat bankası binası ve etraftaki diğer binalar yıkılırsa cami de ortaya çıkar.

Bütün.firicilar
Bütün.firicilar - 1 ay Önce

Bir.an
Önce.yikin.etrafi.kirletiyolar


SIRADAKİ HABER