Üreticilere damızlık koç dağıtıldı

İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından küçükbaş hayvan üreticilerine 90 adet koç dağıtıldı.

Üreticilere damızlık koç dağıtıldı

M.BURAK YALÇIN

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından küçükbaş hayvan üreticilerine 90 adet koç dağıtıldı.

Dün hayvan pazarında gerçekleşen dağıtım törenine Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Başkanı Yılmaz Kaya, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Birol Alanbay ile üreticiler katıldı.

Koç dağıtım töreninde konuşma yapan Orhan Sarı, Kırşehir’deki devlet üretme çiftliğinden en iyi koçları seçerek Çorum’a getirdiklerini belirterek, “750 TL vatandaş katkısı, 1250 TL devletin hibesi var. 2 bin TL’ye mal ettik. Buradaki amacımız, sürülerde kan değişikliğine gitmek, verimliliği artırabilmek, kaliteli yavrular alabilmek için iki yılda bir farklı koçlar getirerek bunların kanını değiştirmemiz lazım. Bu projeyi daha da artırarak devam ettireceğiz. Çorum’a faydalı işler yapmaya gayret edeceğiz” dedi.

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Birol Alanbay da hedeflerinde 120 koç dağıtmak olduğunu fakat bulamadıklarını ifade ederek, getirilen koçları hiç yararlanmayan üyelerine vereceklerini söyledi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Başkanı Yılmaz Kaya ile Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan da konuşmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel ise üretimin önemine değinerek üreticilere kadınları, gençleri ve çocukları toprağa bağlı tutmaya devam etmeleri gerektiğini kaydetti.

“İthale karşı değiliz ama kendi öz malımızı hem ihya etmeye hem daha çok üretmeye hem de toplumuzu sağlıklı tüketmeye özen gösteriyoruz” diyen Recep Yüksel, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bunun için sizlerle birlikte çalışmaya ihtiyacımız var. Projelerin küçüğü büyüğü olmaz. Parasal miktarı az çok önemli değil. Önemli olan ata-dede yadigarımızı, değerlerimizi aynı anlayışla sahiplenmeye bizi götürebilmesi, örgütlerimizi sizlerle beraber canlı tutmaya, üretimlerimizi sizlerle beraber canlı tutmaya, artırmaya, bereketli kılmaya devam etmesi önemli.

Size dağıtılan koçlar hayatta kalmalı, soy sürdürmeye devam etmeli. Bunlara özen göstermelisiniz. Farkına varmazsınız sizin üreticiliğiniz, sahip çıkmışlığınız birçok genci köye, çiftliğe, toprağa bağlı tutar. Herkesin gözü şehirde olmamalı. O yüzden sizler örnek çiftçisiniz. Buna da devam edin.”

Konuşmaların ardından kura çekilerek koçlar üreticilere dağıtıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER