‘Usta öğreticilerin mağduriyeti giderilsin’

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını, usta öğreticileri de mağdur etti.

‘Usta öğreticilerin mağduriyeti giderilsin’

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını, usta öğreticileri de mağdur etti. Korona virüsü salgını nedeniyle okulların kapatılmasında en çok mağduriyeti yaşayanların arasında usta öğreticileri de yer aldı.

Kadeş Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği adına yazılı bir açıklama yapan Dernek Sözcüsü Kansu Çelik usta öğreticilerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istedi. 

Kadeş Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği olarak bizzat sorunları birebir yaşadıklarını ifade eden Çelik, “Derneğimizin içerisinde bulunan çok değerli hocalarımızın ve tüm Türkiye’de yaklaşık 90000 usta öğreticinin yanında olduğumuzu herkesin bilmesini isteriz. Onlar haklarına kavuşana kadar mücadelelerine omuz vermekten gurur duyacağız. Her öğretmen kutsaldır hiç birinin diğerinden farkı yoktur. Kimisi bilimi öğretir bizlere, kimisi kültürümüzü öğretir, kimisi sporu. Ama hepsi öğretmendir. Usta öğretici hocalarımızın dersleri biraz daha ağır sorumlulukları vardır ve daha da fazladır. Çünkü onlar çocuklarımıza kültürümüzün varlığını ve sporun güzelliğini hatırlatır. Halaylarda tutuşuruz el ele. Omuz omuza veririz. Hem de hiç tanımadan yanımızdakini, hiç tanımadan tutulan eller söyler her şeyi, hiç tanımadan bakışan gözler anlatır mutluluğu. Eline alıp nakışı ilmek ilmek işlemeye başladığında ortaya çıkar usta öğretici emeği. Ya da bir sazı, gitarı, kemanı alıp çalmaya başlayınca dökülür ağzımızdan onca türkü ve şarkılar. Bir boş kağıda hayallerini çizerken, çizdiklerini renklendirirken başımızda durandır, hayallerimizi çizdirip renklendirendir usta öğreticiler. O yüzden onların hakkı yenilmez, azaltılmaz. Tam tersi onların hakkı sonuna kadar verilir. Bizlerde bu hak arayışlarında usta öğreticilerimizin yanında, onların seslerine bir nebze ses olacağımızı söylemekten gurur duyuyoruz. Bu vesileyle binlerce usta öğreticilerimizin özlük, sosyal, tazminat haklarını, statülerini, tatillerde ücretsiz değil, ücretlerinin ödenmesini istiyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 20:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut Hatipoğlu
Mesut Hatipoğlu - 13 ay Önce

Sayın çelik sonuna kadar yanınızdayız..gerçekten resmi gazetede cumhur başkkanı kararnamesinde de yayınlanmasına reğmen.. bizler usta ögretici olarak magduriyetlerin en büyüğünü yaşadık...bu pandemi döneminde tabiri caiz ise resmen ve fiilen kapının önüne konduk...işten cıkarmanın YASAK olduğu bu dönemde...2020 türkiyesinde 13 günlük komik bir sigorta ve asgari ücretin yarısı bile ödenmeyen bizler tabi ki haklı mücadelenize destek veriyoruz...MEVLAM Yardımcımız olsun.. Saygılar

SIRADAKİ HABER