Vicdan Konvoyu bugün yola çıkıyor

8 Mart Dünya Kadın Günü nedeniyle Çorum İnsani Yardım Vakfı (İHH), Suriye'de binlerce kadının ağır şartlar altındaki hapishanelerde tutulmasını ...

Vicdan Konvoyu bugün yola çıkıyor

FATİH BATTAR

8 Mart Dünya Kadın Günü nedeniyle Çorum İnsani Yardım Vakfı (İHH), Suriye'de binlerce kadının ağır şartlar altındaki hapishanelerde tutulmasını dünya gündemine taşımak amacıyla düzenleyeceği "Vicdan konvoyu" için dün Hürriyet Meydanı'nda bir basın açıklaması etkinliği düzenledi.

Bugün saat 20.00'da Çorum'dan yola çıkarak Hatay Reyhanlı'da seslerini duyurmaya çalışacaklarını belirten İHH Hanımlar Komisyonu Başkanı Ayşe Uçak, 'Vicdan Konvoyu'nun Suriye'de ki mazlum kadınların sesi olacağını ifade etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Hatay'dan, Çorumlu hanımlarla birlikte Suriye zindanlarındaki kadınların çığlığını tüm dünyaya duyuracaklarını belirten Uçak, Suriye'de zindanlarda tutulan 6 bin 500 kadın için 6 bin 500 oyalı yazmayı omuzlarında taşıyacaklarını söyledi.  

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden çıkan konvoyun, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde buluşarak, mazlumların sesini dünyaya haykıracağını dile getiren Uçak; "Tam 7 yıl oldu Suriye savaşı başlayalı. Yüz binlerce insan tüm dünyanın gözleri önünde canlı yayında katledildi. 15.000 çocuk can verdi. Öyle kendiliğinden değil. Bombalar bedenlerini parçaladı, tonlarca enkaz altında kaldılar, klor/sârin/kimyasal gazları çırpına çırpına soludular. Kimisinin küçücük bedeninde işkence metotları denendi. Tespit edilebilen 13.581 kadın Suriye rejiminin zindanlarında işkence ve diğer zalimane muamelelere maruz kaldı ve tecavüze uğradı. Şu an 417'si kız çocuğu olmak üzere tespit edilebilen 6.536 kadın halen bu vahşeti yaşıyor, Suriye Rejiminin zindanlarında ölmeyi bekliyor. Tecavüz ve işkence mağduru kadınlardan bazıları intihar ettiler. Bu hapishanelerden kurtulanlardan bazıları aramızda ve bir gün kendilerine yapılanların hesabının sorulması umuduyla yaşama tutunmaya çalışıyorlar.  Kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulma uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudur ki Suriye Rejimi kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullanmaktadır. Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların sesini tüm dünyaya duyurmak ve serbest bırakılmalarını talep etmek için 'Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu'nu yola çıkarıyoruz.  Amacımız, kadınların Suriye'de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle büyüyen dramlarına dikkat çekmek - Suriye'de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest  bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak  Tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER