‘Yerel basın nefes alacak’

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Mustafa Arslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen, Basın İlan fiyat tarifesi artışından duydukları mutluluğu dile getirdiler.

‘Yerel basın nefes alacak’

RECEP MEBET

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Mustafa Arslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen, Basın İlan fiyat tarifesi artışından duydukları mutluluğu dile getirdiler.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan tarife değişikliğinin, ekonomik sıkıntılar yaşayan basın kuruluşlarına nefes aldıracağını belirten Mustafa Arslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen, Türkiye genelindeki yaklaşık 1200 gazete sahibine hitaben yazdıkları mektupta şu ifadelere yer verdiler:

“Yerel basınımıza nefes aldıracak olan ‘Basın İlan fiyat tarifesi artışını’ gerçekleşmiş olmasının mutluluğunu sizlerle yürekten paylaşıyoruz. Bu vesileyle Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olan bizler; Basın İlan fiyat tarifesinde bu yıl ikinci defa artış yapılması için verdiğimiz mücadelenin gururunu yaşadığımızın da altını çizmek istiyoruz.

Hatırlayacağınız gibi 2018 yılı Haziran ayında Türkiye Gazeteciler Konfederasyonumuzun yoğun çabasıyla Resmi ilan fiyat tarifesinin arttırılması sağlanmıştı. Bu gelişmenin hemen ardından, enflasyon ve döviz fiyatlarındaki beklenmedik artışlar, basınımızı çok zor durumda bırakmıştı.

Ekonomideki olumsuz gelişmelerin, zaten sıkıntı içinde olan Anadolu basınını daha da büyük kriz ortamına sokmaması amacıyla, Kasım ayında yapılan BİK Genel Kurulu’nda Resmi ilan fiyat tarifesinde yeni bir artış yapılması için (Ankara) Gazeteciler Cemiyeti temsilcisi Başkan Nazmi Bilgin ve Prodüktörlerin temsilcisi Şevket Karahan’ın da destekleriyle var gücümüzle çalıştık. Ne mutlu ki artış önerimiz, BİK Genel Kurulu’nda kabul edilerek Cumhurbaşkanlığı onayına sunuldu.

Sayın Cumhurbaşkanının onayıyla, resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç 15 Türk Lirası olarak belirlendi. Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin karar, Resmi Gazete’nin 11 Aralık 2018 tarihli nüshasında yayımlandı.

Son kararla birlikte, 2019 yılı için resmi ilan fiyat tarifesinde, günlük fiili satış ortalaması yerel gazeteler için yüzde 20, yaygın gazeteler için ise yüzde 12,50 artış sağlanmış oldu.

Yeni fiyat tarifesi 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek.

ANADOLU BASININA TAM DESTEK

Hatırlayacağınız gibi 2017 yılı basında yürürlüğe giren Resmi İlan Yönetmeliği ile vasıfsız (alt vasıflı) gazeteler ile vasıflı gazetelerin personel sayıları da düzenlenmişti.Alt vasıflı gazetelerin personel sayıları 3’te kalırken, 3. kategori vasıflı gazetelerin asgari kadroları 3’ten 4’e çıkmış, 2. kategori 4’te kalmış ve 1. kategori ise 5’ten 4’e düşmüştü.

Ağustos Genel Kurulu’nda ise kurum şubesi bulunan yerlerdeki gazetelerin asgari kadrolarında düşüşe gidilmişti. Bu durumda; asgari kadrosu 3’ten 4’e yükselen gazetelerimiz için bir mağduriyet söz konusu olmuştu.

Bu mağduriyeti gidermek amacı ile alt vasıflı gazetelerin 12 ay olan bekleme sürelerini 18 aya çıkarmış bulunuyoruz. Böylece kadrosu 3’ten 4’e yükselen gazetelerimiz vasıflılıktan alt vasıflılığa geçebilecekler. Bu gazetelerimiz dilerlerse günlük yayınlanmaya devam edebileceklerdir. 18 aylık bekleme süresinin, sisteme dahil olacak yeni gazeteler için caydırıcı olmasını bekliyoruz.

Örneğin; bir gazetenin sisteme girmek istemesi halinde, halen yayınını sürdüren gazetelerimiz vasıflılık için müracaat etmek sureti ile ilan almaya devam edecek ve 18 ay içinde tekrar vasıflı olacaklardır. Sisteme girmek isteyen gazete ise, ya bekleme süresini sonlandıracak ya da vasıflılık için müracaat ederek 24 ay beklemek zorunda kalacaktır. Her durumda; halen yayınlanmakta olan gazetelerimiz için avantaj söz konusu olacaktır.

Öte yandan, Nisan 2019’dan itibaren günlük ve aylık işlenen bilgiler tek seferde elektronik ortama yüklenecek, personel, satış, yüzölçümü gibi konulardaki aksamalar anlık tespit edilebilecek ve giderilebilecektir. Böylece bir denetim dönemine kadar bekleme sorunu da ortadan kalkacak, aksaklıklar zamanında giderilecektir.

Anadolu basını için sürdürdüğümüz mücadelede siz değerli meslektaşlarımıza katkıda bulunmuş olmaktan duyduğumuz büyük mutluluğu tekrar paylaşıyor, önümüzdeki dönemde de dayanışma içinde çalışacağımıza olan inancımızı arz ediyoruz.

Resmi İlan Fiyat Tarifesi’ni kısa sürede onaylayan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, bu süreçte çabasını esirgemeyen BİK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ertem’e, BİK Genel Kurul Üyelerine teşekkür ederken sizlere en içten sevgi, saygı ve selamlarımızı iletiyor, ekip arkadaşlarınızla birlikte 2019’da başarılı bir yayın hayatı diliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER