‘Yolun ortasında kalan dergahın yıkılmasını istiyoruz’

Çorum’da Çöplü Mahallesi Muhtarı  Yılmaz Kılcı, yeni açılan Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi’nde yolun ortasında kalan bir vakfa ait dergahın yıkılmasını istedi.

FATİH BATTAR
Çorum’da Çöplü Mahallesi Muhtarı  Yılmaz Kılcı, yeni açılan Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi’nde yolun ortasında kalan bir vakfa ait dergahın yıkılmasını istedi.

Üç mahallenin kesiştiği noktada yolun ortasında kalan dergah yüzünden hem mahalle sakinlerinin muzdarip olduğunu hem de sık sık trafik kazalarının yaşandığını anlatan muhtar Kılcı, buranın bir cami olmadığını, bir vakfa ait dergah olduğunun altını çizerek, yetkililerin bu soruna bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.

Dergahın hemen 50-100 metre yakınlarında 3 tane cami olduğunu belirten Kılcı, binanın hiçkimseye faydasının olmadığını anlatarak, kamuya zarar veren binanın bir an önce yıkılmasını beklediklerini ifade etti.

Dergah önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan Kılcı; “Yeni açılan Prof.Dr. Ersoy Caddesi’nde mahallemizi tam ortasında kalan, sadece Cuma günleri ibadet edilen dergah yüzünden üç mahalle muzdarip durumdadır. Burası Diyanet’e bağlı bir cami değildir. Sadece belli bir grup ve vakfın kendilerine ait ibadet ettikleri bir binadır. Bu binanın yolun ortasında kalmasından dolayı belediyemiz çalışma yapamamaktadır. Bina yüzünden caddeye ışıklandırma çalışması yapılamadığından dolayı akşamları zifiri karanlık oluyor ve vatandaşlarımız bu caddeden geçmekten korkmaktadır. Bağlantı yolu ise çok dar olduğundan dolayı sürekli trafik kazaları yaşanmaktadır. Çöplü, Çepni ve Kunduzhan mahallemizin yaşadığı bu sıkıntıdan kurtulması için bu binanın yıkılmasını istiyoruz. Binanın yıkılmasında hiçbir art niyetimiz yoktur. Bu bir ibadethane olabilir veya bir cemevi yada kilise olabilir, bu hiç önemli değil. Kamuya zarar veren kimin binası olursa olsun bu binaların yıkılması gerektiğini düşünüyoruz ve yolun ortasında kalan dergahın bir an önce yıkılarak vatandaşlarımızın muzdarip olduğu bu konudan kurtulması için yetkililerden yardım talep ediyoruz.” dedi

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 19:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Anitta...
Anitta... - 2 hafta Önce

Kamuya zararı varsa, derhal yıkılmalıdır. Zaten işin helali de yıkmaktır. Eğer ki helalden anlayan varsa...

hoca
hoca @Anitta... - 2 hafta Önce

Kamuya helâl olan, camiye haramdır.

Muhtarım Haklı
Muhtarım Haklı - 2 hafta Önce

Tabii ki yıkılmalı. Neymiş dergah. Ne cektiysek bu cemaat, tarikat, dergahlardan çektik. Ulu önder Atatürk zamanını düşünüyorum da ne kadar haklıymış. Kim bilir nasıl ahkam kesiyorlardı bu sözde dinî gruplar.

tron
tron - 2 hafta Önce

Belediye Başkanı 3 yılını doldurdu bu yolu tam olarak trafige açamadı.

Hey gidi hey
Hey gidi hey - 2 hafta Önce

28 Şubat döneminde olsa bu haberi ''din karşıtlığı'' diye yayınlardınız ..

Çorumlu
Çorumlu - 2 hafta Önce

Bencede yıkılsın

Ersin Aydoğan
Ersin Aydoğan @Çorumlu - 1 hafta Önce

Size o yolu dar eden O ibadethaneye kurban olurum. ya sen kendini o yol için kurban edersen geleyim oraya (Ankaralı kurtogullari) beni bilene sor

Çorumlu
Çorumlu - 2 hafta Önce

Muhtar bey haklı bu binanın yol ortasından kalması gerekli hem trafik akışını engelliyor hemde binanın yanındaki yol trafik kazalarına sebebiyet veriyor bunu bizzat yaşadığım için söylüyorum.birdebelediye yetkililerine seslenmek istiyorum buradan yolgeçecegini bildikleri halde neden bu binanın yapımına izin verilmiş acaba belediyenin burayı yıkmaya gücü yetmiyor galiba eğer gücü yetmiyorsa daha yüksek yerlerden yardım istenir bu konunun biran önce çözüme kavuşturulması lazım.

İsa Ölçer
İsa Ölçer - 2 hafta Önce

Bu binaya zamanında kim ruhsat verdi? Bina yüzünden yon tek şeride düşüyor. İki defa kaza oldu. Birisi ölüm yaralanınca hesabını kim verecek?

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Camiye ne olur bilemem ama o yolu açan belediyeye niye iki çift laf edemiyorsun muhtar efendi. Kocaman yol açmaya kalkıyorsun Bi tarafı camiye Bi tarafı mezarlığa gidiyor kullanma şansın sıfır. Yolun ortasında trafik lambası yok hergün kaza oluyor.


SIRADAKİ HABER