Yüzevler'de kentsel dönüşüm heyecanı

Mahalle Buluşmaları kapsamında Adil Candemir Parkı’nda Karakeçili Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, depreme dayanıksız binaların odluğu Meslek Yüksekokulu’nun karşısındaki Yüzevler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yüzevler'de kentsel dönüşüm heyecanı

FATİH BATTAR

Mahalle Buluşmaları kapsamında Adil Candemir Parkı’nda Karakeçili Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, depreme dayanıksız binaların odluğu Meslek Yüksekokulu’nun karşısındaki Yüzevler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yüzevler’de oturan sakinlerin sorunlarını çok iyi bildiğini belirten Aşgın, burada oturan vatandaşların riskli yapı belgesi almaları halinde belediye olarak bura ile ilgili %20 gibi emsal verme gibi düşüncelerinin olduğunu bunun da bir daireye karşılık geldiğini söyledi.

Yüzevler ile ilgili vatandaşların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğu ve riskli yapıların olduğuna dair belge alması gerektiğini ifade eden Aşgın; “Benim de hocalık yaptığım Meslek Yüksekokulu karşısında bildiğim ve tanıdığım bir bölge. Burası 4 dönüm civarında bir yer ve yaklaşık 54 hane var. 3 katlı yapılmış olan ve daha sonra yol cephesi 5 kata çıkartılmış olan 1.66 emsali olan bir yer. Mutlaka benden öncede belediye başkanlarımızın da bildiği bir yer. Bu tür yerlerle ilgili olarak buraların dönüşümü için daire sayılarında oynama yapılması gerekiyor. Burada tabi Yüksekokul ve yeşil alan var. Nüfus yoğunluğu nedeniyle kanunun bizden istediği şeyler var. Çok rahat kat ve emsal veremiyoruz. Burada oturan vatandaşlarımız  riskli yapı belgelerini takip edecek.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan buranın kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu ve riskli yapı olduğuna ilişkin bir belge alacaklar. Yüzevler bölgesi bu belgeyi rahatlıkla alabilir. Bizim dosyamızda buranın riskli yapı olduğuna ilişkin belge koymamız gerekiyor. Bu yüzden Yüzevler’de ikamet eden vatandaşlarımızın bir birliktelik oluşturmalarını ve bu süreci belediye ile istişare halinde olmalarını tavsiye ediyoruz. Bu tür yerlerde riskli yapı belgesi alınırsa bizim de %20 gibi emsal verme gibi düşüncemiz var. Bu da bir daire artışına karşılık geliyor.” ifadelerini kullandıa

YORUM EKLE
YORUMLAR
qwerty
qwerty - 4 ay Önce

https://www.habercim19.com/gundem/asgin-detay-verdi-h54920.html
belediye başkanının belediye seçimleri çalışmaları sırasında 12 mart 2019 tarihli habercim 19 sitesinde yer alan mülakatında; "mimar sinana kentsel dönüşüm" vaadi ile ilgili açıklamalarını okumuştum. kendisi ile bu konuda ayaküstü sohbetimizde oldu. ancak henüz bu konuda bir gelişme yok, varsa da "yüzevlere kentsel dönüşüm" üzerine yapılan haber gibi bir bilgilendirme yok. kendisine bu vaadi üzerine oy veren bir vatandaş olarak verdiğim oy karşılığında bilgi isteme hakkımın olduğunu düşünüyorum. belediyeye beyaz masaya sorduğumuzda belediye başkanının seçimden önce verdiği vaatler kendisini bağlar, bizi değil diyorlar. belli ki onlar bizden önce işi çözmüş. yüzevlerdeki yüz evin kentsel dönüşümü için gazetecileri toplayan belediye başkanı mimar sinandaki en az 20 bin kişinim derdi ve beklentisi için neden bir açıklama yapmaz. mülakatta yazan "BAZI PROJELERİ YÜKSEK MALİYET NEDENİYLE ÇIKARDIK" ifadesinden mimar sinanın ketsel dönüşümünün yüksek maliyet içermediği dolayısıyla vaatler içinde yer alıdığı mantık dahilindedir.
sorum şu:
1)sayın belediye başkanım, "evdeki hesap çarşıya uymadı, yapamıyorum" demek utanılacak bir şey midir?
2)sayın belediye başkanım, size güvenmekle hata mı ettk?
3)ey gazeteciler sizce bu sorgulanması gereken bir durum değil midir?
4)sayın belediye başkanım, chp bile mimar sinana gelip mahalle muhtarı ile hasbihal ederken sizin mesafeli durmanız hoş mudur?
selam ve dua ile.

SIRADAKİ HABER