Hiç Düşünmüyor musunuz?

İslam dünyasının durumu içler acısı: Global Economy Journal Dergisinde "ekonomi, hukuk, insani ve siyasi haklar ile uluslararası ilişkiler" başlıklı araştırmada, devletlerin İslâm'i kurallara uygunlukları 'İslami endeks' tanımıyla incelenmiş. Bu çalışmaya göre birinci ülke Hollanda olurken, hiçbir İslam ülkesi ilk onda yer alamıyor. 2013'te 103. sırada yer alan Türkiye, 2015'te 65. sıraya yükselerek dikkat çekiyor. 


Araştırmayı yapan, ABD George Washington Üniversitesi akademisyenlerinden İran kökenli Scheherazade S. Rehman ve Hossein Askari 2013 yılında "Ülkelerin İslâmilik Endeksi" başlıklı bir çalışma yapmışlar. "İslam ülkeleri ne kadar İslâmî?" başlığıyla yayınlanan çalışma ileriki yıllarda da  yapılmış. Araştırmada: 57 İslam ülkesinin yanında Müslüman olmayan  ülkelerin ekonomi, hukuk, insani ve siyasi haklar ile uluslararası ilişkiler alanlarındaki politika ve uygulamaları İslam'ın temel hükümlerine göre ele alınmış. İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye 57 ülke;  İslam'ı resmi din olarak kabul eden,  İslam'ı devletin ana dini olarak kabul eden, Müslüman nüfusa sahip olan ülkeler ile kendilerini 'İslam Cumhuriyeti' olarak ilan eden ülkeler şeklinde kategorize edilerek  incelenmiş. 
Bu listeye İslam ülkesi olmayanlar da eklenerek, 208 ülke "İslâmilik Endeksi" araştırmasına tabi tutulmuş.  İslam ülkesi olmayan ve İslam'ın yaygın olmadığı Yeni Zelanda'nın ekonomi, hukuk, yönetim, siyasi haklar ve insan hakları bakımından İslami hükümlere ne kadar uyum gösterdiği,  ne kadar "İslâmî" yaşadığı araştırılmış. 2013 yılı "İslâmilik Endeksi" sonuçlarında ilk 10 içerisinde hiçbir İslam ülkesi yer almamış. 


Araştırmaya göre 2013'te İslami kurallara en çok uyan ülke Yeni Zelanda çıkarken, 2015'te ilk sırayı Hollanda almış. 2013'te Yeni Zelanda'yı Lüksemburg ve İrlanda takip ediyor.  İslam ülkeleri içinde listeye en önde giren Malezya kendine ancak 38. sırada yer bulabilmiş. Malezya'yı 43. olarak Kuveyt, 64. olarak Bahreyn, 65. olarak, Brunei, 73. olarak Uganda izliyor.  2013'te  103. sırada yer alabilen Türkiye, 2015'te yükselerek 65. sıraya çıkmış. Somali 208 ülke arasında 206. olabilmiş. (Kaynak: www.yenisoz.com.tr/islam-ulkeleri-musluman-cikmadi-haber-19532, erişim 2 Kasım2018).
2015 yılında yayınlanan raporda ise ilk 10 ülke: Hollanda, İsveç, İsviçre, Yeni Zelanda, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Lüksemburg, Avusturalya, Kanada şeklinde sıralanmış. Listenin ilk 10 sırasında halkı Müslüman olan, adında veya anayasasında İslam yazan hiçbir ülke yer almazken, İslam'la bir bağı olmayan devletlerin üst sıralarda çıkması İslam dünyası adına düşündürücüdür. 1800'lerin sonunda:
Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm.
Dolaştım mülk-i İslam'ı bütün viraneler gördüm.
Diyen Ziya Paşa ile 20.yüzyılın başlarında:
Müslümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile...
Adam aldatmaksa maksat, aldanan yok, nafile!
Kaç hakiki Müslüman gördümse, hep makberdedir;
Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir.
Mehmet Akif Ersoy görüşleri ile günümüzdeki durumun değişmediğini gösteriyor. Yüce Mevlam bize soruyor: "E fe lâ tezekkerûn" (Hiç düşünmüyor musunuz? Saffât suresi 155). 

YORUM EKLE
YORUMLAR
AK BIYIK
AK BIYIK - 5 ay Önce

Afferim Yaşar Akbıyık;Son yazdığınız dizelerden dolayı anladım ki,artık hakikatı siz de görmüşsünüz.Artık din adına konuşanların yanlışlarını da yazarsınız.