İskilip Kur’an bülbüllerini yetiştirmeye devam ediyor

Günün şartlarından öte geleceğin şartlarını da bünyesinde taşıyan İskilip Ebussuud Efendi Kur’an Kursu, dualar ve mehteranla süslenen açılış töreni ile hizmete açıldı.

İskilip Kur’an bülbüllerini  yetiştirmeye devam ediyor

CENGİZ TOMAR/MURAT ÇETİN

Günün şartlarından öte geleceğin şartlarını da bünyesinde taşıyan İskilip Ebussuud Efendi Kur’an Kursu, dualar ve mehteranla süslenen açılış töreni ile hizmete açıldı.

Yetiştirdiği alimlerle ve ilme kattığı değerlerle ünlü İskilip, var olduğu sürece bir ilim meşalesi gibi tedrisatından geçirdiği gençler vasıtasıyla geleceği aydınlatacak büyük bir esere daha kavuştu. 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen’in de katıldığı tören, Müftülük binası önünde yapılan dua ve mehteran eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşle başladı. Mimari yapısı ve bünyesinde barındırdığı modern sınıfları ile göz kamaştıran Ebussuud Efendi Kur’an Kursu kapılarını öğrencileri için açtı. Açılış programında çocuklar için sürpriz hediyeler dağıtıldı, davetlilere İskilip Dolması ikram edildi.

İSKİLİP İLMİN VE MEDENİYETİN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİ OLARAK ANILMIŞTIR
İlçe Müftüsü Vahit Demiral, açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Kur’an Kursu’nun 64 yatılı 56 gündüzlü olmak üzere toplam 120 öğrenci kapasiteli olarak inşa edildiğini, tarih boyunca İskilip’in ilmin ev medeniyetin merkezi olarak çok sayıda alim yetiştirdiğini söyledi. 

Müftü Demiral, açılış töreninde şunları söyledi, “ Osmanlı Devletinin önemli 2 Şeyhülislamı Ebussuud Efendi ve Sun’ullah Efendi olmak üzere; Şeyh Musluhiddini Attar, Şeyh Yavsi, Atıf Hoca gibi birçok âlim İskiliplidir. 5 Yıl önce İskilipli din görevlilerimiz ve halkımız tarafından ilçemizin tarihi geçmişine yakışacak Kur’an Kursu’nun yapımı için bir çalışma başlatmıştır. Uzun bir çalışmanın nihayetinde 64 yatılı, 56 gündüzlü olmak üzere toplamda 120 talebe kapasiteli kursumuz hazır hale getirilmiştir. Bunun haricinde kursumuzun zemin katında tamamen kurstan bağımsız bir şekilde dizayn edilen 30 kişilik 4-6 yaş Kur’an Kursumuz bulunmaktadır. Kursumuzun bünyesinde hafızlık sınıfları, bilgisayar sınıfları, hazırlık sınıfları, etüd sınıfları, misafir odaları, konferans salonu, revir, sinema salonu, 4’er kişilik yatak odaları, spor salonu ve oyun salonu yer almaktadır. İmkânlarımız kısıtlı olmasına rağmen Kur’an Kursumuzu talebelerimizin dikkatini ve cazibesini çekecek şekilde dizayn ettik. Yıl içerisinde hafızlık eğitiminin yanı sıra kamp ve değişik yarışmalar tertip ederek sosyal aktivitelere de yer vereceğiz. Ebussuud Efendi Kur’an Kursumuz’un yapımında maddi ve manevi her türlü desteği sağlayan tüm hayırseverlerimizden Rabbimiz razı olsun. Kur’an Kursumuz İlçemize ve tüm İslam Âlemine hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.”

EBUSSUUD EFENDİ KUR’AN KURSUMUZ HAYIRLI OLSUN
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen de yaptığı konuşmasında, Kur’an Kursları’nda yetişen çocukların vatanına, milletine ev dinine bağlı, manevi değerlerle donanmış olarak ülkeye ve ülkenin geleceğine hizmet edeceğini söyledi. 
Emeği geçenleri de tebrik ederek, Ebussuud Kur’an Kursu’nun hayırlı olmasını temenni eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşleyen, “İskilip şartlarında 64 yatılı 56 talebe ise gündüzcü olmak üzere ve çok nezih ve standartları çok yüksek olan ayrıca Kurstan müstakil 30 kişilik 4–6 yaş Kur’an Kursunun açılışını gerçekleştirdik. Kur’an Kurslarından yetişen yavrularımız vatanına, milletine dinine ve devletine bağlı, manevi değerlerle donanmış olarak ülkeye ve ülkenin geleceğine hizmet edeceklerdir inşallah. Kursumuzun yapımında her kademesinde emeği geçmiş olan bürokratlarımıza, halkımıza ve hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum. Cenabı Hak ecirlerini mükâfatlarını ihsan eylesin. Başta İskilip’imiz olmak üzere Çoruma ve ülkemize ve dünyamıza katkı sunacak, vatanına ve milletine faydalı hizmetler üretecek bir nesil yetiştireceğimiz Kur’an Kursumuz hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER