Ne Yaptılar Bize?

Ne yaptılar bize?
Bu soruyu bir Yeşilçam filmi izlerken sordum kendime...
Filmin ismini paylaşmayacağım sizlerle ama konusu nedir onu öğrenelim öncelikle…
Filmde "sesi güzel fakir adamı" canlandıran herkesin tanıdığı ve sevilen bir sanatçı başrolü oynuyor.
Eee tabi film bu ya… Adam bir plak şirketi tarafından keşfediliyor. Buraya kadar her şey normalmiş gibi görünebilir ya da "aman canım… Ne var bunda klasik Türk filmi işte" diyebilirsiniz.
Şimdi madalyonun diğer yüzüne bakalım isterseniz.
Film icabı başrolümüz hani şu sesi güzel adam plak şirketinin patronuyla görüşüyor. İkilinin konuşmasının yer aldığı sahne kanımı dondurdu resmen. Konu şu şekildeydi;
-Bizler büyük bir şirketiz… Yeni bir nesil yaratacağız (!) Artık gençler bizim istediğimiz müzikleri dinleyecek, bizim belirlediğimiz kıyafetleri giyecek, bizim onlara sunduğumuz hayatlara özenip onları yaşamak isteyecekler.

 

BİZLER DERKEN!
Peki, sizce bunu başardılar mı? İsterseniz şimdi gazeteden kafanızı kaldırıp etrafınıza bakın… Başarmışlar değil mi? Nasıl anladın ya hu !?
-Tek tip sound back tabanı ile hazırlanmış anlamsız sözlerle insan zihnini meşgul eden pop müzikler.
-"Moda" adı altında maliyetinin çok üzerine satılan kıyafetler
-Gözümüzü bir an olsun ayıramadığımız özendirici ve zihin bulandırıcı reklamlar.
-Aldatmanın, ihanetin intikam almak için güzel bir yolduğunu bize altın tepsiyle sunan diziler. Sokak serseriliğini idol haline getiren projeler, vs.
Saydığım bunca şeye bakacak olursak başarmışlar öyle değil mi? Çözümü var mı peki?
Elbette, neden olmasın. Mesela artık çocuklarınızı Tıp, Hukuk gibi idol ve başarı sayılmış(!) işlere yönlendirmek yerine ülkemizin özünü yansıtacak projelere imza atmaları için medya, iletişim, radyo ve televizyon içeren bölümlere yetenekleri doğrultusunda yönlendirerek başlayabiliriz.
Ama dur! Atladığım bir şey var biz her şeyin hazırına konmaya alışmışız. Yani ne gerek var yeni TV, medya projesine öyle değil mi? Gereksiz yani(!) Onun yerine ne yaptığı belirsiz, günden güne virüs gibi beyimizi işgal eden belki daha uygun maliyetli yabancı menşeli programlar, filmler dururken…
Neyse size İ-Y-İ  S-E-Y-İ-R-L-E-R

YORUM EKLE