Ön Yargılarımız

Payitaht dizisinde telefonun icadı ile ilgili güzel bir sahne yer aldı. Sahnede meşhur batı hayranı Mahmut Paşa İngiliz Elçisi ile telefonun icadı meselesini konuşuyor ve telefon ile ilgili aşağıdaki diyalog geçmektedir. 

- Kim icat etmiş telefon denen bu aleti? 
- "Alexander Graham Bell"
- Ben sizin yerinizde olsam. Bu "Alexander Graham Bell"i gördüğüm yerde tutuklardım. İki devleti dolandırmaktan. Böyle saçma sapan alet mi olur? Allah aşkına çocuklar bile güler buna. Siz gerçekten bu alete inanıyor musunuz?  Akıldan yana baya yaya kalmışsınız. Allah sağlık sıhhat versin. Bunlar boş lakırdılar boş. İnanmayınız. 
Bu ve buna benzer konuşmaları ve büyüklerimizin mucitlik hakkındaki ön yargılarıyla sürekli karşılaşmaktayız. 
Artık ön yargılı kimse kalmadı der gibisiniz. Artık yenilik mucitlik çalışmalarına karşı kişiler bulunmaz, fakat yapılacak güzel çalışmaların önünü çeşitli bahaneler bularak tıkayanlarla, engel olanlarla çok karşılaşmaktayız.

 
1. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok.
2. Hele bir şeyler yapın, sonra bakarız.
3. Elimize su dökemezler, en iyisini biz biliriz.
4. Dayın var mı?
5. Diploma var mı diploma?
6. Ortalığı dağıtmayın, kim toplayacak.
7. Aman bir şey olacak, bozacaksınız.
8. El alem ne der?
9. Bugün git, yarın gel.
10. En iyisi, en mükemmeli olmalı.
11. Başımız sıkıntıya girer.
12. Üstüne vazife mi, sana ne? 

Topluma mucitlik, üretkenlik, yeteneklilik, beceriklilik, gönüllülük ve girişimcilik bilinci aşılayarak üretken, yetenekli, becerikli, şeffaf ve eleştiriye açık, duyarlı, güvenilir, sorumlu, değişen ve gelişen bir nesil için girişimci ve heyecanlı bir grup arkadaş olarak Çorum Mucitler Derneği’ni kurduk. Derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar her türlü yardım ve desteklerini esirgemeyen tüm kahramanlarımıza teşekkür ederiz. 

Çorum Mucitler Derneği olarak, mucit yani ar-ge atölyesi kurarak ülkemiz için başta teknoloji olmak üzere ihtiyaç tüm alanlarda ürün geliştirmek ve fikir üretmek için bahaneler üretmeden amatör ruh ve heyecanla çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz. 

İlgili kurum ve kuruluşlardan da destek almak için proje hazırlık çalışmalarımız devam etmektedir. Proje çalışmalarının sonuçlanmasını beklerken boş durmamak için çalışmaya devam ediyoruz. Derneğimizde görev alan arkadaşlarımızın yapabilecekleri imkanlar ölçüsünde sınırlıdır. 

Bahanelere sarılmadan, bizlere destek olacak herkesi derneğimizin çalışmalarında görmek istiyoruz.

YORUM EKLE