Önce düdüğe sonra aynaya

Yeni Çorumspor Amedspor deplasmanında 3-2 mağlup olarak haftayı puansız kapattı. Maçı net olmasada sosyal medya üzerinden izleme imkanımız oldu. Bu mağlubiyeti ne tek başına hakeme bağlamak doğru nede hakem ne yaptı demek yanlış.
Hakem ne yaptı diyenlere sormak lazım maçı neyle seyrettiniz. Islak bir zeminde ortadaki topa hamle yapan iki futbolcunun çarpışması sonucunda direk kırmızı kartı çıkarış şekline bakarsanız ne demek istediğimizi belki anlarsınız. Penaltı kararında oyuncunun ayağından seken futbolcu oyuncunun eline çarpıyor ‘vücuttan seken top ele çarpınca elle oynama olmuyor’ kuralı doğrultusunda buda yanlış karar. İki yanlış bile doksan dakikada çaldığı diğer doğruları alıp götürdü. Direk sonuca etki eden bu iki karardan sonrasını konuşmak bile zaman kaybı.
Hakemlerin açıklandığı gün yazdığım haberde ‘Amed’in uğurlu hakemi’ diye yazmıştım. Amedspor’un bu hakemle içeri dışarı kaybetmediğini yazmıştım. Kendisini atayanları yine yanıltmadı İzmir bölgesi hakemi seriyi devam ettirdi. Ne diyebilirizki...
Gelelim özeleştiriye. Gitmeyen bilemez o bölgede maç oynamak hele hele böyle çok iyi organize olunmuş bir maçta çok zordur. Saha içinde basın mensubu olarak bile görev yapmakta zorlandığım günleri yaşadım. O yüzden kolay değil biliyorum. Fakat bunun sahaya bu kadar olumsuz yansımasını beklemiyordum.
Yapılan bireysel hataları kabul etmek mümkün değil. Öne geçtiğimiz bir maçta bu kadar basit goller yemek Bahri hocanın takımına hiç yakışmadı. Bunu tek başına eksik kalmakla açıklamanın mümkün olmadığına inanıyorum. Sonuçta bir puan kaybettik fakat asıl önemli olan Bahri hocanın hafta boyunca uyarılarına karşın maç sonunda iki futbolcuyu Samsun maçı öncesinde kaybettik. Malesef yine sakin kalmayı başaramadık.
Benim beklentilerimin ötesinde bir performans gösteren bu kadronun şu ana kadar gösterdiği performansla ilgili olumsuz konuşanın futbol bilgisinden şüphe ederim. Eleştirmek ayrı ancak sosyal medya üzerinden yapılan hakaretleri kabul etmek mümkün değil. Umarım sezon sonunda bulunduğumuz konumda olur 2. ligdeki ilk yılımızda play-off mücadelesi içinde olmak büyük başarımız olacaktır. Ama yukarda başkanın dediği gibi ‘Önemli olan büyük camia olmak bunun içinde önce güçlü bir alt yapıya sahip olmak ve başarıları kalıcı kılmak gerekiyor. Umarım bu yolda doğru adımlar atılmaya devam eder.
Samsunspor ile pazar günü evimizde oynayacağımız maç çok renkli görüntülere sahne olacağı kesin. Komşu ilin taraftarları izin verilse stadın büyük bölümünü dolduracaktır. Fakat kanunlar ölçüsünde gerekli yer ayrılacaktır. Çorum olarak önemli olan bu zorlu maçtan sahada ve tribünden alnımızın akıyla çıkmak . Sahada mücadele edecek futbolculara taraftarlar olarak tribünden destek vermek ve sonucunda inşallah hep beraber galibiyet sevincini yaşamak. Olmasada dünyanın sonu değil önümüze bakmaya devam edeceğiz.
Bölgesel Amatör Lig’de Osmancık Belediyespor yine gol yollarındaki sorun nedeni ile çok rahat alabileceği üç puandan oldu. Öne geçtiği farkı açacağı pozisyonları bulmasına karşın son vuruşları bir türlü yapamadı. Genç kadro ile gösterdiği performans her türlü övgüyü hak ediyor. Fakat ikinci yarıda direk düşmeme korkusu ve endişesi yaşamamak için alınacak her puan önemli. Osmancık belediyespor yönetimi devre arasında katkı verecek bir forvet konusunda şimdiden elini çabuk tutmalı.
Amatör futbolda iki hafta üst üste yaşadığımız olumsuzlukları bu hafta yaşamadık. Gerçekten bol gollü geçen sezonda çıkan kavgalar ve kırmızı kartları yarıda kalan maçlar amatör futbolumuzun üzerine kara gölge düşürdü. Bu noktada öncelikle kulübelerin çok sağduyulu ve saha içine körük vermek yerine koruyucu kollayıcı olması gerekiyor. Henüz ligin beşinci haftasında amatör futbolumuzun iki dosyasının Ankara’ya Amatör Futbol Disiplin Kurulu’na gitmiş olması bile ilimiz adna son derece utanç verici. Dileğimiz ve istediğimiz artık bu dosyaların son olması ve maçların sahada sonuçlanması.

YORUM EKLE