Yaz bakımı hatırlatması!

Motorlu taşıtlarda yaz bakımının ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, tatile çıkmaya hazırlanan sürücüleri uyardılar.

Yaz bakımı  hatırlatması!

Motorlu taşıtlarda yaz bakımının ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, tatile çıkmaya hazırlanan sürücüleri uyardılar.

‘Aracınızın bakımını yaptırmadan uzun yola çıkmayın” diyen uzmanlar, “Bakımı ertelenen otomobiller sürücülerini yolda bırakabilir, hatta kazalara neden olabilir” açıklamasında bulundular.

Yaza girerken fren sistemleri, hava filtresi, kayışlar, motor yağı, su, lastikler ve elektrik sistemlerinin mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle tatil amacıyla yolculuğa çıkacak sürücülerin bunları ihmal etmemesi gerektiğini vurguladılar.

OTOPARK’a konuşan uzmanlar, birkaç küçük bakımla güvenli ve keyifli yolculuk yapmanın mümkün olduğuna işaret ederek yaz bakımı ile ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundular:

MOTOR YAĞI KONTROLÜ

“Otomobilin motor yağ seviyesi ve yağın durumu mutlaka kontrol edilmeli. Yağ çubuğundaki yağ seviyesi, minimum ile maksimum çizgisi arasında bulunmalı. Eğer seviye minimum çizgisinin altındaysa, motorun üstündeki yağ kapağından, gerekli miktarda motor yağı ilave edilmeli.

LASTİK BASINÇ AYARI

Uzun yolda otomobil yüksek hızlara çıkacağı ve daha yüklü olacağı için lastik basınçlarının fabrikanın önerdiği düzeye çıkarılması gerekir. Birçok otomobilin sürücü kapısında ya da bagajda lastiklere hangi yükte ne kadar hava basılacağı belirtilmiştir. Eğer aracınızda bu bilgiye ulaşamıyorsanız, normal basınçtan 2-4 psi fazla basınç uygulayın.

FREN SİSTEMİ ÖNEMLİ

Fren hidroliğinin seviyesi de minimum ile maksimum arasında olmalı. Eğer seviye minimumu gösteriyorsa, aynı marka hidrolik sıvısıyla takviye yapılmalı. Ayrıca balataların da kontrol edilmesinde fayda var. Çünkü tatil yolculuklarında otomobiller normaldan daha yüklü olduğu için, frenlere daha çok yük biner. Kampanalı sistemlerde arka balataların durumunu anlamak için otomobilin el frenini çekip yokuş aşağı bırakabilirsiniz. Eğer otomobil hareket ederse balataların değiştirilmesi uygun olur.

HAVA FİLTRELERİ DEĞİŞİMİ

Hava filtreleri tozlu yollarda daha çabuk kirlenir. Yola çıkmadan önce, hava filtrelerinin kontrol edilip kirliyse mutlaka değiştirilmesi gerekir. Kirli hava filtresi motor performansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini yüzde 15 oranında artırır.

KAYIŞ TESTİ

Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol edilmelidir. Kayışın orta kısmına parmakla sıkıca bastırıldığında V kayışı 1.5 santimden fazla esniyorsa değiştirilmesi gerekir.

Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra gönül rahatlığıyla yola çıkabilirsiniz. İyi tatiller, hayırlı yolculuklar.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER