’27 Mayıs darbesi büyük bir ihanet olarak hafızalara kazındı’

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Av. Abdulbaki Kartancı, 27 Mayıs askeri darbesinin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaparak, 27 Mayıs’ın milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalara kazındığını söyledi.

’27 Mayıs darbesi büyük bir  ihanet olarak hafızalara kazındı’

M.BURAK YALÇIN

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Av. Abdulbaki Kartancı, 27 Mayıs askeri darbesinin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaparak, 27 Mayıs’ın milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalara kazındığını söyledi.

Parti merkezinde AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir ve bazı parti yöneticilerininde hazır bulunduğu toplantıda konuşma yapan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Av. Abdulbaki Kartancı, Türkiye’nin birçok kez darbelere maruz kaldığını belirterek, bu darbelerin milletin bünyesindeki demokrasi, ekonomi, insan hakları, sivil ve sosyal hayat unsurlarına zarar verdiğini söyledi.

27 Mayıs darbesinin milli irade ile arasına perde çekenlerin demokrasiye, vicdanlara, hukuka ve insanlığa yönelik ihaneti olarak hafızalara kazındığını ifade eden Abdulbaki Kartancı, “1950 yılında dönemin tek parti hegemonyasını geride bırakarak milli iradenin teveccühü ile iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları yatırımlar ve hayata geçirdikleri projeler ile Türkiye’yi bir adım ileri taşımışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, milletimizin bağrında büyük bir yara olan, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından Türkçe Ezanı uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir. Ülkenin ve milletin yararına olan gidişatın önünü tıkamak isteyen vesayetçi odaklar çeşitli yalan ve iftiralar ile 1960 yılında, vesayetin namlusunu Çankaya Köşkü’ne çevirmişlerdir” dedi.

27 Mayıs darbesinde millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye çalışan zihniyetin demokratik yollarla seçilen yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari yargılamalar ile masum insanları hukuk dışı şekilde darağacına gönderdiğini hatırlatan Kartancı, “İdam edilenler yalnızca Başbakan, Bakan, milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur” diye konuştu.

Türkiye’de artık darbeler döneminin kapandığını vurgulayan Kartancı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Vesayetçi odaklar varlığını devam ettirerek en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryoyu devreye sokmaya çalışmışlardır. Ancak milletimiz darbeler ve darbeciler karşısında liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıralarının yaşatılması amacı ile milletin evlatlarının yargılanarak idam edildiği Yassı Ada, ismi değiştirilerek “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olmuş, darbeci, vesayetçi odaklar ise tozlu raflara gömülerek tarih olmuşlardır. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir.

Bu vesile ile, 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların Anadolu feraseti karşısında zavallı kalacağını, bu ülkede darbeler döneminin artık kapandığını, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor, demokratik ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayabilmemiz için serden geçen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.”

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 13:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rahmetle
Rahmetle - 1 ay Önce

Birileri ekmeğini yer ! bu tür olayların birileri de bedelini canıyla ödemiştir demekki…

SIRADAKİ HABER