‘Kirli siyaset yapanları şiddetle kınıyoruz’

CHP Çorum İl Başkan Yardımcısı Sadık Eral, yaptığı açıklamada hukuka ve anayasal masumiyet karinesine inanan bir parti olduklarını belirtti.

‘Kirli siyaset yapanları şiddetle kınıyoruz’

CHP Çorum İl Başkan Yardımcısı Sadık Eral, yaptığı açıklamada hukuka ve anayasal masumiyet karinesine inanan bir parti olduklarını belirtti.

Son günlerde Çorum’da sergilenen siyasetin kirli yüzünü ibret ve kaygıyla izlediklerini kaydeden Sadık Eral,  “Biz CHP olarak, her zaman siyasetin saygın ve seviyeli yapılmasını savunduk. Her zaman siyasetin erdemine inandık. Zira demokrasi kültürü ve demokrasi ahlakı olmadan siyaset olmaz. Siyaset adı altında sergilenen çirkinlikler, dedikodular, ayak oyunları, kaset kayıtları ayıp ve utanç vericidir.

Son günlerde ulusal basında Sayın AKP Belediye Başkan Adayının ağır cezada yargılandığına dair haberlere de aynı bilinç ve sorumlulukla yaklaşıyor ve bu haberleri siyasi bir malzeme olarak kullanmayacağımızı sevgili Çorum Halkına açıklamak istiyoruz. Zira hukuka ve anayasal masumiyet karinesine inanan bir partiyiz” dedi.

Bir kişinin mahkemede yargılanıyor olmasının onun suçlu olduğu anlamına gelmeyeceğini kaydeden Eral, “Aleyhine verilmiş kesin bir mahkeme hükmüne kadar herkes masumdur. Anayasamızın 38.maddesine göre, “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz” Bu nedenle Sayın AKP Belediye Başkan Adayının bağımsız mahkemeler önünde adil yargılama hakkını kullanarak çıkan karar neticesinde değerlendirme yapmayı tercih ederiz. Bu duruşumuz aynı zamanda siyasi etik ve ahlakın olmazsa olmazıdır. Bu vesile ile belirtelim ki, kirli siyaset yapılmasını onaylamadığımız gibi kirli siyaset yapanları da şiddetle kınıyoruz.

Kirli siyaset, rant için siyaset yapan kişi ve kurumların işidir. CHP rant için değil, halk için siyaset yapan halkçı bir partidir ve bundan böyle de demokratik değerler temelinde siyaseti hep halk için yapacaktır” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER