Saadet gençlerinden hükümete kırmızı kart

Saadet Partisi İl Gençlik Kolları, 2021 bütçesinin başta gençler olmak üzere vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamayacağını belirterek hükümete kırmızı kart gösterdi.

Saadet gençlerinden hükümete kırmızı kart

Saadet Partisi İl Gençlik Kolları, 2021 bütçesinin başta gençler olmak üzere vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamayacağını belirterek hükümete kırmızı kart gösterdi.

2021 bütçesinin, yaşanabilir bir Türkiye hedefinden uzak ve Türk halkına yeni ‘acı reçeteler’ verecek olduğunu belirten Saadet Partisi İl Gençlik Kollarından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Geçtiğimiz Aralık ayında kabul edilen 2021 bütçesi, 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başladı. 2021 bütçesine de biraz göz attığımız zaman ne yazık ki üzücü bir tablo ile karşı karşıyayız. Kabul edilen 2021 bütçesinde; temel eğitime 82 milyar lira, ortaöğretime 43 milyar lira, yükseköğretime ise 52 milyar lira bütçe ayrılmıştır. Hepsini topladığımızda 177 milyar liralık bir kaynak ayrıldığını görebiliyoruz. Bunun yanı sıra siyasi iktidarın, faiz giderlerine ayırdığı bütçe tam olarak 179 milyar lira! Yani siyasi iktidarın, 26 milyon öğrenci için eğitim öğretim giderlerine ayırdığı bütçeden, 2 milyar lira daha fazlasını faiz giderlerine ayırdığını görüyor ve şu çıkarımda bulunuyoruz: Dünya 5’ten, faiz lobisi ise 26 milyon öğrenciden büyüktür!

‘TOPLUMUN BÜTÜN KESİMLERİ BÜTÇEDEN ADİL PAY ALMALI’
83 milyon vatandaşın bütçesi belirlenirken yalnızca öğrenciler değil de toplumun bütün kesimleri gözetilmelidir. Esnaflar, çiftçiler, işçiler, emekliler, memurlar… Toplumun bütün kesimleri için bütçeden adil bir şekilde pay ayrılmalıdır. Eğer kaynaklar adil paylaşılmazsa sorunlar kaçınılmaz olur, kaynaklar adil paylaşılmazsa bir yerde israf varken diğer yerde yokluk yaşanır.  

Saadet Partisi İl Gençlik Kolları adına, ülke kaynaklarının nereye harcandığını açıklamak, 84 milyon vatandaşımızın hakkını gözetmek en başta inancımızın bizlere yüklediği sorumluluğun gereğidir. 
Kabul edilen 2021 bütçesine bir başka pencereden daha bakmak gerekirse; uzaktan eğitim yöntemine geçilen bu süreçte binlerce köyde internet yok, tableti ya da bilgisayarı olmadığı için yine binlerce öğrenci eğitim sürecine dâhil olamıyor. Peki ya niçin? Kaynak ayrılmadığı için. 

Uygulanmaya başlanan bu bütçe, internete bağlanabilmek için çıktığı çatıdan düşerek hayatını kaybeden öğrencilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için hazırlanmış bir bütçe değildir.Uygulanmaya başlanan bu bütçe, KYK borcunu ödeyemediğinden dolayı icralık olan 280 bin mezunun derdine merhem olmak için hazırlanan bir bütçe değildir. Oysa 2021 yılı bütçesinde faiz lobisine ödenecek miktarın sadece % 3’ü ile KYK borçlarının tamamını silmek mümkündür. Bu bütçe 15-34 yaş  aralığında bulunan, 770 bini ilköğretim, 698 bini ortaöğretim ve 961 bini yükseköğretim mezunu olmak üzere toplamda 2 milyon 429 bin genç işsizin problemlerine çare olabilecek bir bütçe değildir. Bu bütçe, özellikle salgın sürecinde derinleşen ekonomik krizle birlikte iş ve gelir kaybı yaşayan milyonlarca vatandaşın kayıplarını azaltacak bir bütçe değildir.Siyasi iktidar; vergiler, bağışlar, cezalar, harçlar yoluyla vatandaştan topladığı kaynakları faize ve israfa aktarmaktadır.
2021 yılı bütçesinde işçi yok, atama bekleyen öğretmen yok, sağlık çalışanları, çiftçi yok, esnaf yok, emekli yok, işsiz gençler, KYK borçlusu mezunlar yok, dar gelirli vatandaşlar yok.Peki ne var 2021 yılı bütçesinde? Faiz giderlerine ayrılan 179 milyar lira var. Bu durum, Ocak 2021’den itibaren yüksek vergi artışlarının ve yeni bir zam yağmurunun başladığı ve devamının da geleceği anlamına gelmektedir.” 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 19:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydınlı
Aydınlı - 1 yıl Önce

Gençler o kartı genel başkanına göster Rahmetli Necmettin ERBAKA'nın kemiklerini sızlattı Chp PKK bir olanlarla bir oldu. Gençler yanlış yoldasınız. doğruyu görün artık Biz de Refah fazilet saadet oy verdik Artık iyi bir kişinin elinde değil Saadet Uyanın Milli Görüş

sözcü
sözcü - 1 yıl Önce

haha vatandaş saadete ömür boyu kırmızı kard verdi o kartın ne hükmü var kağıt parçası

tr
tr - 1 yıl Önce

KOMİK YAAAA

şeker
şeker - 1 yıl Önce

Diğer arkadaş da sarı mont mu gösteriyor.

SIRADAKİ HABER