TKDK’dan Çorum’a 60 milyon lira destek

IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı döneminde, “302-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirine ait proje başvurularının kabullerinin 30 Mart 2018 Cuma günü tamamladığını bildirdi.

TKDK’dan Çorum’a 60 milyon lira destek

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Ahmet Sami Ceylan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), 21 Aralık 2017 tarihinde çıktığı IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı döneminde, “302-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirine ait proje başvurularının kabullerinin 30 Mart 2018 Cuma günü tamamladığını bildirdi.

Milletvekili Ceylan, konu hakkında yaptığı açıklamada bu çağrı döneminde TKDK Çorum İl Koordinatörlüğünce 102 bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, 4 arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi ve 12 yenilenebilir enerji yatırımı içeren, 30 milyon TL yatırım tutarlı toplam 118 projenin kabul edildiğini belirtti.

Çorum’un 118 başvuru ile TKDK tarafından destek verilen 42 il arasında 6.sırada yer bulduğunu kaydeden Ceylan, yenilenebilir enerji yatırımlarında ise 12 proje başvurusu ile gerek yatırım tutarı gerekse proje sayısı açısından 1.sırada yer alındığı, ifade etti.

IPARD I ve IPARD II dönemindeki projeler hakkında da bilgi veren Ceylan, “Çorum’da IPARD I döneminde 527 proje desteklendi ve bu proje sayısı ile 4.sırada yer aldık. 141 milyon lirayı aşan bir yatırıma 70 milyon liraya yaklaşan hibe ödemesi yapıldı. IPARD II döneminin 1. ve 2. Çağrılarında kabulü yapılan ve yatırımları tamamlanan veya devam eden et ve süt hayvancılığı, soğuk hava deposu inşası ve modernizasyonu, tıbbi aromatik bitki üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi ve yenilenebilir enerji yatırımı içeren 35 projenin 31 milyona ulaşan yatırım tutarı bulunmaktadır. Bu yatırımlardan tamamlananlara da şimdiye kadar 4 milyon TL’ye yaklaşan hibe ödendi. IPARD II döneminde kabul edilen projelerle 60 milyon lirayı aşan bir yatırım Çorum’umuza kazandırılmış olacak” dedi. 

Milletvekili Ceylan, IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı döneminde hayvancılık sektörüne ait yatırım başvurularının devam ettiğini ve buradan da iyi bir sonuç beklediğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 17:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail baş çamlıca
ismail baş çamlıca - 4 yıl Önce

vekilim gecenlerde burada yazmıştım tkdk hiç birzaman kırsal kalkınma ile ilgili destegi yok denecek kadar az sadece tarım sanayiçisini destekliyor kabul edilen projelerde oldugu gibi desenki laçinde desteginiz hemen milyonlardan bahsederler yaptıkları destekler ortada kimse kimseyi aldatmasın kırsalın destegi ançak 30 bin geçmez çünkü cahil köylü milyonu ne yazabilir nede yazılanı okuyabilir kırsal için genç çifçi tkdk ismini tsdk [tarım sanayiçisini destekleme kurumu ]olarak degiştirsin bence

SIRADAKİ HABER