‘Vatandaşı kandırıp saygısızlık yapmayın’

​​​​​​​DEVA Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Doğalgaz ve elektrikte faturanın yarısını karşılıyoruz” sözlerine tepki gösterdi.

‘Vatandaşı kandırıp saygısızlık yapmayın’

DEVA Partisi Çorum İl Başkanı Orhan Vargeloğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Doğalgaz ve elektrikte faturanın yarısını karşılıyoruz” sözlerine tepki gösterdi.

Vargeloğlu, “Vatandaşa yansıtmadığınızı, devletin ödediğini söylediğiniz tutar, neticede vergiler dolayısıyla vatandaştan çıkıyor. Kendi hatalarınız sonucu oluşan bu maliyeti vatandaşlarımızın parasıyla ödemeyi lütuf gibi sunmanız her şeyden önce vatandaşlarımıza saygısızlıktır. Allah’tan yarısını karşılıyorsunuz! Karşılıyorsunuz da nereden karşılıyorsunuz! Vatandaştan topladığınız vergilerden veya vatandaşın geleceğine ipotek koyarak aldığınız  kredilerden karşılıyorsunuz. Anladık yönetemiyorsunuz, en azından vatandaşlarımızı kandırmaya çalışmayın ve saygısızlık yapmayın. Kötü yönettiğinizi kabul ederek yol açın.” dedi.

Bakanın bu ifadesinin, kötü yönetimin itirafı niteliğinde olduğunu ifade eden DEVA İl Başkanı Vargeloğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sayın Bakan, kanuni sorumluluğunuz var. Elektrik ve doğalgazın yeterli, sürekli ve mümkün olduğu ölçüde düşük maliyetli şekilde sunulması için piyasaları düzenlemek ve denetlemekle yükümlüsünüz.”

‘KANUNU YANLIŞ ANLAMIŞSINIZ’

Siz kanunu yanlış anlamışsınız ya da anlamak işinize gelmiyor. Kanun ‘Düşük maliyeti, faturanın yarısını devlet aracılığıyla vatandaşa yükleyerek sağla’ demiyor. ‘Mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf piyasayı oluşturarak ve bu piyasada bağımsız düzenleme ve denetim yaparak sağla’ diyor.”

‘MALİYETLER DÜŞÜKKEN NEDEN TEDBİR ALMADINIZ?’

Dünyada enerji hammadde fiyatlarının arttığı bir gerçek ama hükûmet olarak sorumsuzluğunuz, tedbirsizliğiniz ve anlamsız inatlarınızla yangına benzin döküyorsunuz. Özellikle doğalgazda geçen sene maliyetler düşükken, hatta dipteyken ne yaptınız Sayın Bakan? Neden bu günleri öngörerek gerekli tedbirleri almadınız?

‘HÜKÜMETİN İLGİLENDİĞİ TEK ŞEY GÖRÜNTÜ’

Hükûmet olarak tedbir almadığınız gibi her geçen gün yanlış müdahalelerle sistemi daha da bozuyorsunuz. Yatırım ortamını bozarak, piyasayı siyasete alet ederek yeterli yatırımların yapılmasına engel oluyorsunuz. Ekonomiyi kötü yöneterek, TL’nin değer kaybına ve maliyetlerin artmasına neden oluyorsunuz. Faturalara yansıtmamak adına kamunun şirketlerini zarar ettiriyorsunuz. Serbest piyasa dinamiklerini bozuyorsunuz. İlgilendiğiniz ve kafa yorduğunuz tek şey görüntü. Piyasanın da vatandaşlarımızın da sorunlarına kulak tıkıyor ve köklü çözüm üretme noktasında adım atmıyorsunuz.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 09:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 4 gün Önce

Hukumet vatandasîn yukunu azaltmak icin vergi alacagindan vazgecmis bu vargeroglu neyin hesabini yapiyor Madem iyi yonetemiyor o zaman Avrupada hic bir hukumet iyi yonetemiyor Dunyayi biraz takip edin Avrupada gas elektirik akaryakit fiyatlari aldi basini gidiyor Benzinin litresi avrupada nerdeyse 20 tl ev kiralari 10 000 tl gas elektirik su faturasi aylik 3500 tl Ama Avrupada hic bir muhalefet sizin kadar Saygisiz seviyesiz degil

SIRADAKİ HABER