Potansiyel insan

İnsani nitelik ve etik değerlerle yetiştireceğimiz çocuklarla istediğimiz toplum yapısına ulaşırız.

Ağaç yaş iken eğilir..

Henüz gelişim çağında olan küçücük çocuklara, güzel söylüyor veya yapıyor diye öğretilen cinsel içerikli söz ya da hareketler çocukların bilinç altına yerleştirilerek potansiyel sapık/katil yetiştirdiğinin farkında olmayan büyükler, ne acıdır ki; toplumun yozlaştığından ve ülkenin yaşanmazlığından bahseder olmuş. Tezatlık o ki; küçücük beyinlere empoze ettikleri bilgilerle toplumun altını oyup, toplumu yaşanmaz kılanlar, toplumun yaşanmazlığından dem vuruyor.

Peki neden ahlaki değerleri olan, saygı duymanın eziklik olmadığını bilen, aracı amaç edinmeyen, çıkarları ve kıskançlıkları uğruna insanları incitmeyen, başkasının malına, canına kastetmeyen, tecavüz etmeyen,  içerisine kodlanmış  olan manevi duygularla hayattan haz alan ( potansiyel ) insan  yetiştiremiyoruz?

Nedir bizleri bu kadar kötü yapan?

Hem iyi bir ortamda yaşamak arzusu olup, kötü olaylardan şikayet edip, hele ki, kendi başına geldiğinde isyankar derecesinde olunması, hem de bu kötü oluşumda başrol oynamak anlaşılır durum değil gibi görünse de, biraz düşündüğümüzde asıl nedenlerini kolaylıkla bulabiliriz.

Bakınız yaratıcı okunması için gönderdiği kitabında insanları düşünmeye ve kendi kendilerini muhakeme etmeye davet ediyor. Birçok ayetinde siz hiç düşünmez misiniz, akletmez misiniz, anlamıyor musunuz gibi ifadeler kullanarak insanlara, yaptıkları eylemin doğruluğu ve yanlışlığını düşünmesi ve muhakeme etmesi gerektiğini bildiriyor.

Akıl bahşettiği insana ayrıca iyinin ve kötünün ne olduğunu da bildiren yaratıcı; bir durumu iyi ya da kötü yapabilmenin de elinde olduğunu bildirmektedir.

Kötü olmak ve  kötü düşünmek kolaydır. Mühim olan kötü bir durumun içerisinde dahi iyi olabilmek ve iyi düşünebilmektir.

Evet yaratıcı insanlara önce düşünmelerini, akıl etmelerini, anlamalarını söylüyor. Buna rağmen en inançlı görünenini dahi kendini düşünmekten alıkoyup toplumun, yaşadığı çevrenin olumsuz öğelerini taşımaktan geri durmuyor. Bunun en basit örneği, başta bahsettiğim durumda olduğu gibi, kötü olduğu bilindiği halde küfür içerikli özellikle de cinsel küfür içerikli söz ya da hareketleri çok doğal bir şeymiş gibi çocukların bilinç altına yerleştirirerek birer sapık ya da katil adayı yetiştiriyor oldukları halde bunun bilincine varamamaları ve düşünmemeleridir. Basit gibi görünen bu olayın topluma ne kadar büyük zararlar açtığı ise uzun yıllar sonra görülebiliyor.

Peki siz hiç düşünüyor musunuz?

Bu olaylardaki rolünüzü düzeltmek için neler yaptığınızı ya da yapmaya çalıştığınızı hiç düşündünüz mü?

İnsan olarak yapacağımız her bir faaliyetin, sözün sadece bizi değil toplumu da etkileyeceği bilincinde olarak yapıyor olmamız, en önemlisi de insani değerlerimizi ön planda tutarak yaşamı; amaç ve hedeflere uygun yaşıyor ve çocuklarımızı da aynı öğretilerle yetiştiriyor  olmamız gerekmektedir.

Potansiyel İnsan olabilmek ve yetiştirebilmek dileğiyle

İnsanca kalın ..

YORUM EKLE