Robot Yarışmaları

Gün geçtikçe hayatımızın her alanına girmeye başlayan Robotlar, 10 yıl gibi kısa sürede insanların yol arkadaşı, sohbet arkadaşı, alışveriş arkadaşı, iş arkadaşı olacaktır.
Diğer sektörlerden farklı olarak robot teknolojilerinin geliştirme süreci belirli bir kurum veya kuruluşa bağlı olmadan yani kimsenin tekelinde olmadan dünyanın dört bir yanında geliştirilmeye devam edilmektedir. Bu geliştirme sürecinde akademik camia başta olmak üzere öğretmenlerle birlikte öğrenciler de yer almaktadır. 
Robot teknolojilerinin geliştirmek üzere Endüstriyel Robot Kol, Çizgi İzleyen, Labirent Çözen, Çöp Toplayan, Arama ve Kurtarma, İnovasyon, İHA, Mini Sumo, Arazi Robot, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama, Serbest Kategori gibi birçok alanda dünyada ve ülkemizde robot yarışmaları düzenlenmektedir. 
Bu robot yarışmaları ile;
- Robotik alanındaki gelişmeleri ve robotiğin uygulama alanlarını katılımcılara tanıtmak,
- Türkiye'de ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerini robotik alanında düzenlenen konferanslar ve söyleşilerle bilgi ve deneyim yönünden desteklemek,
- Düzenlenecek yarışmalara Türkiye'den ve uluslararası katılım sağlayarak robotik alanında çalışma yapan insanları bir araya getirmek,
- Üniversite ve lise öğrencilerinin yaptıkları bilimsel çalışmaların destek görmesini sağlamak ve değerlendirilmesi için fırsat oluşturmak,
- Organizasyon boyunca ve organizasyon sonrasında oluşturulan verimli üretim ortamıyla sorunlara somut çözümler üretmek ve üretilen bu çözümlerin hayata geçmesini sağlamak,
- Robotik teknolojileriyle ilgilenen öğrenciler ile aynı konuyla ilgili akademisyenler ve şirketler arasındaki iletişime yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Yarışmalar katılımcılara yol göstermekte ve katılımcıların bakış açılarını genişletmektedir.
Dünyada çeşitli ülkelerde düzenlenen yarışmalar ülkemizde de düzenlenmektedir. Üniversitelerimiz başta olmak üzere özel okullar ve Milli Eğitim Bakanlığı da son yıllarda düzenlemektedir. MEB Robot Yarışması, 08-10 Nisan 2020 tarihlerinde Şanlıurfa'da Göbeklitepe temalı olarak gerçekleştirecektir. 
TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te düzenlenecek olup, geçen yıl yapılan 21 kategori ile birlikte Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Helikopter Tasarım Yarışması, Jet Motor Tasarım Yarışması yer alacaktır.
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Robotik Mucit Atölyesi kapsamında robotik çalışmalar Çorum Mucitler Derneği tarafından yapılmaktadır. 
Çorum'da da robotik çalışmaları daha ileri seviyelere taşımak için robot yarışmaları düzenlenmelidir. Yapılacak bu yarışmalarda derneğimiz de görev almaya hatta yarışmaları Çorum'da yapmaya hazırdır.

YORUM EKLE