'Çorum'da vaka sayısı yarı yarıya azaldı'

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çorum'da son 1 ayda vaka sayılarının yarı yarıya azaldığını açıkladı.

'Çorum'da vaka sayısı yarı yarıya azaldı'

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çorum'da son 1 ayda vaka sayılarının yarı yarıya azaldığını açıkladı.

Çorum'da yoğun bakım doluluk oranının %60 olduğunu açıklayan Bakan Koca; "Çorum'da yatak doluluk yüzde 47, yoğun bakım yüzde 60, solunum cihazı yüzde 41. Çorum'da ise 27 yoğun bakım ilave ediyoruz. Ordu'da yatak doluluk yüzde 38, yoğun bakım yüzde 69. 76 yatak daha ilave ediyoruz. Sinop'ta yoğun bakım yüzde 71. Sinop için yoğun bakım ilavemiz 19 yatak oldu." dedi

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68 olduğunu aktaran Koca; "İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde ülke genelinde alınan tedbirlerin yanı sıra alınan  yerel tedbirler alındı. Bu tedbirler sayesinde sonuç almaktayız. Gün boyunca, Samsun Amasya, Çorum, Ordu, Sinop Ve Tokat'ın salgınla mücadelesini gözden geçirdik. Samsun son 1 haftada yüzde 30'dan fazla vaka sayısında düşüş sağlandı. Çorum'da son 1 ayda vaka sayısı yarı yarıya azalmış oldu. Ordu'da vaka sayımızda yüzde 30, Sinop'ta yine yüzde 50 düşüş görüyoruz. Tokat'ta yine vaka sayısında yüzde 50'ye yakın düşüş görüyoruz. 

Samsun'da yatak doluluk oranı yüzde 62. Samsun'a 74 yoğun bakım ilave ediyoruz. Çorum'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60. Ordu'da yatak doluluk oranımız yüzde 38, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 69. Sinop'ta yatak doluluk oranımız yüzde 43. Sinop için yoğun bakım ilavemiz 19 yatak oldu. Tokat'ta yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 70. 

"TÜRKİYE GENELİNDE HASTANELERDE SORUN YOK"

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68. Hastanelerde Türkiye genelinde bir sorun yok. 

Samsun ve çevre kentlere hizmet verecek olan Samsun Şehir hastanesinin ihalesi yapıldı, yakında temeli atılacak. Tokat'ta Turhan Devlet Hastanemizi tamamlayarak Turhanlıların hizmetine sunmuş olduk.

OKULLARIN AÇILMASI VAKA SAYILARINI ETKİLEDİ Mİ?

Okulların açılmasıyla ilgili vaka sayısında eğitim alan öğrenciler açısından söylüyorum, herhangi bir artış olmadığını çok rahat söyleyebilirim. Türkiye genelinde 3-4 il dışında vaka sayılarında önemli oranda düşüş olduğunu ifade etmek istiyorum.

"SERT TEDBİRLER GÜNDEMDE YOK"

Şu an alınan kararlar dışında ilave bir yasak düşünülmüyor. Sert tedbirler gündemde yok. Önümüzdeki 1-2 ay içinde kapalı ortamlarda biraraya gelmenin artış yaratacağını biliyoruz. Önümüzdeki aylarda bu etkinin önlenmesi için maske ve mesafeye daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Denetim var,gördüm.
Denetim var,gördüm. - 13 ay Önce

Bakan pozitif bir açıklama yapmış.Dün ana caddede ciddi bir maske denetimi gördüm.İnşAllah sorun asgariye iner de vatandaş hem sağlık,hem de iş ve çalışma düzeni açısından rahatlar.Yoksa, kış çok zor ve ağır geçecek.Alınan kararlar piyasaları rahatlatamıyor.Faizler yükseltildi ama gevşeyen dolar tekrar 7,65 e geldi.Faiz artırımının etkisi iki gün bile sürmedi. AKP ve MHP de bu zor ekonomik şartların ağırlığı ve sıkıntılı kıştan dolayı epey oy kaybedecek.Dış güçler söylemine de inananlar azalacak.

Nct
Nct - 13 ay Önce

Üç beş gün öncesine kadar vaka sayıları tırmanıyordu, şimdi birden bire yarı yarıya azaldı.

SIRADAKİ HABER