Çorum’da doktorlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı

Çorum’da Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan doktorlar 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Çorum’da doktorlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı

FATİH BATTAR

Çorum’da Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan doktorlar 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Çorum Tabip Odası Başkanlığı, Aile Hekimleri Derneği, Genel Sağlık İş Sendikası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası hastane girişinde bir araya gelerek, sağlıkta 375 no'lu kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasını protesto etti.

Hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesini isteyen sağlık sendikaları, halkın nitelikli ve modern bir sağlık hizmeti alması için hekimlerin yanında olmasını istediler.

“Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu Teklifi”nin TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından görüşüldüğünü belirten Çorum Tabip Odası Başkanı Özgür Koçak; “Sağlık hizmetlerini bütüncül, birleştirici modern bir hizmet anlayışı yerine parayı bütçeden mi ödeyelim diyen idareciler; modern anlayıştan uzaklaşarak hekimlere karşı kör, duyarsız ve hatta şimdi de bilgisiz olduklarını bize göstermişlerdir.” dedi.

‘HEKİMLER KENDİLERİNİ DİNLEYECEK MUHATAP BULAMIYOR’

Hekimlerin kendilerini dinleyecek muhatap bulmakta zorlandığını ve birçok hekimin kendisini hakim karşısında anlattığını ifade eden Koçak, sağlık sisteminin sağlığının bozulduğunu söyledi.

Hekimlerin mutsuz ve huzursuz olduğunu dile getiren Koçak, açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Koruyucu hekimlik hizmetlerinde ülkemizi OECD ülkeleri arasında sokan birçok ölçüde Avrupa standartlarında hizmet veren aile hekimlerinin çalışma sisteminde yine birçok problem bulunmaktadır. Bu anlayış ile aile hekimliği sisteminin devam etmesi mümkün değildir.  Zorluk derecesi hem eğitim alınan üniversiteye girişte hem de eğitim sürecinde çok yüksek olan, yapmış olduğu meslek zanaat olarak tanımlanan biz hekimlerin değersizleştirilmesi ve görmezden gelinmesi bizleri üzmektedir. Ayrıca bu yaklaşım halk sağlığı açısından da problem yaratmaktadır. Bir hekimin karşınıza çıkabilmesi için üniversiteyi en yüksek puanlarla kazanmayı başarıp, üstüne pek çok zorlu sınavın ve eğitimin olduğu en az 6 yıllık eğitimi bitirmesi gerekmektedir.  Yani bu ülkede doktor olabilmek için ülkenin en çok ve en uzun çalışanları olarak ve atandıktan sonra en fazla çalışan, gecesi gündüzü belli olmayan hekimler için hakkımız bu mudur? Bunca eğitim, emek, çaba, sınavlar.... Hakkımıza düşen değersizleştirilmek midir?  Sorunlarımız kanun hükmünde kararnameler hazırlanırken ilgililere ya anlatılmamış ya tam olarak anlatılamamış veya dikkate alınmamıştır.

‘SAĞLIK SİSTEMİNİN TÜM DERDİNİN PARA OLDUĞUNU MU ZANNEDİYORSUNUZ?’ 

Sizler sağlık sisteminin tüm derdinin para olduğunu mu zannediyorsunuz?  Aksine insanı hiçe sayan ve demokratik bir bakış eksikliği vardır. Sağlıkta dönüşüm sağlıkta çöküşe dönmüştür. Mevcut kanun tasarısı sahiplerini ve onlara bu hakkı verenleri çok geçmeden halkımıza kaliteli sağlık hizmeti verecek politikalar üretmeye ve Dünya'da birçok örneği olduğu gibi modern sağlık hizmeti yöntemlerini uygulamaya davet ediyoruz Aksi takdirde en temel anayasal hakkı olan sağlık hizmetini almak birçok vatandaşımız için çok zorlaşacaktır.

Acil olarak isteklerimiz şunlardır.

1-) Sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalıdır

2-)Özlük haklarımızın düzeltilmesi, hasta hakları, aile hekimleri sözleşme ödeme yönetmeliği, yataklı tedavi hizmetleri yönetmeliği gibi günü geçmiş modern olmayan yönetmeliklerin acilen değiştirilmesi

3-) Hekimlere verilen tüm sözlerin tutulması ve hekimlerin özlük haklarının artırılması ve hekimlere Bilimsel çalışmaları takip edecek Maddi ve manevi güç verilmesi gerekmektedir.

Unutmayınız ki bu ülkede Hekim sorunu yoktur aksine hekimleri anlamayan hekimleri sorun olarak göstermeye çalışan bir yapı söz konusudur. Biz hastaların sıra beklemeden, modern, bilimsel temele dayanan ve hak ettikleri şekilde tedavi olmalarını istiyoruz. Bizim bu demokratik hak arayışımızda halkımızın desteği çok önemlidir. Burada bizi destekleyen, doktoruna sahip çıkan, kendi memleketinde tedavi olma hakkından vazgeçmeyen ez cümle doktorsuz kalmak istemeyen halkımıza desteklerinden dolayı teşekkürü bir borç biliriz. Halk nitelikli ve modern bir sağlık hizmetini almak için hekimlerinin yanında olmalıdır.  Hastalar randevusuz hastaneler hekimsiz kalmasın  Halkımızın sağlığı ilkemiz devletin varlığı ise ülkümüzdür.”

Eylem kapsamında Çorum Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Veli Nayman da bir an önce hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumlu
Çorumlu - 2 hafta Önce

Sorunlariniz olabilir ne demek iş bırakmak.Geceleri gündüzleri yok imis. Polis,asker çöpçü, fırıncı yedas vb daha bir suru3 meslek sayabiliriz. Ne verilse doyumsuz bir grup var bu ulkede sağcı solcu ayırmadan. Herkes iyi kazaniyor tek siz zor durumdasiniz sanki. Zihniyet bozuk. Şiddet uygulayan psikopat tipler her yerde zaman zaman oluyor. Onlara had bildirilmrli. Baska yerde polid terör uygulayanlara mudahele edincede bu zihniyet polis orantisiz güç kullaniyor diyor

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Sizin kadar aç insan görmedim insan sağlığını hiçe sayıp para için iş bırakan aç gözlüler sizi

fikretya
fikretya - 2 hafta Önce

Bıçak parası alamamak sizin derdiniz aslında değilmi?

adem
adem - 2 hafta Önce

‘SAĞLIK SİSTEMİNİN TÜM DERDİNİN PARA OLDUĞUNU MU ZANNEDİYORSUNUZ?’

2-)Özlük haklarımızın düzeltilmesi,

3-) Hekimlere verilen tüm sözlerin tutulması ve hekimlerin özlük haklarının artırılması

oRADAN BAKINCA TÜM DERDİN NE OLDUĞU GÖZÜKÜYOR.BU MİLLET DERDİN NE OLDUĞUNU GÖRÜYOR. PARAYI VERİNCE HER ŞEY HALLADEBİLECEK HEKİM KAPASİTESİNE SAHİBİZ

GÖREN GÖZ
GÖREN GÖZ - 2 hafta Önce

DR. NASIL OLUNUYOR BİLİYORMUSUNUZ MİLLET LİSEDE EL YAN GELİP YATARKEN BUNLAR BİR BAŞLIYORLAR TAM 15 SENE SONUN DA DR.ÜNVANI ALIYORLAR KÖR SAĞIR OLMAYA GEREK YOK HEM İLGİ ALAKA BEKLİYORSUN HEMDE GÖTÜ BOKLU MEMUR MUAMELESİ YAPIYORSUNUZ.

SIRADAKİ HABER