Damar bulma sorununu çözen cihaz

Çorum Özel Hastanesi ilkleri yaşatmaya devam ediyor.

Damar bulma sorununu çözen cihaz

Çorum Özel Hastanesi ilkleri yaşatmaya devam ediyor.

Hastaneye alınan yeni cihaz ile hastaların damarlarını bulmak artık çok daha kolay.  Damar bulucu bu cihaz sayesinde özellikle kan almadan, damar yolu açtırmaktan korkanların çilesi son buluyor.
Cihaz hakkında bilgiler veren Çorum Özel Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Gökhan Bilgili,  “Kan almadan korkan kişiler için şırıngaya, iğneye birden fazla maruz kalmak adeta işkenceye dönüşüyor. Bazen deneyimli uzmanların bile damarı gözden kaçırdığını varsayarsak, ufak bir yardım oldukça faydalı olmaktadır. Son teknolojik cihaz, oldukça zararsız, yakın kızılötesi ışınları kullanarak damarın tam olarak nerede olduğunu göstermektedir” dedi.

Kan alma sırasında özellikle çocuklarda, bebeklerde, damar yapısı ince olan ve yaşlı hastalarda damarın bulunmasının çok zor olduğunu kaydeden Başhekim Bilgili, “Damar bulunana kadar müdahale devam ettiği için, aileler, çocuklar ve yaşlı hastalarımız büyük sıkıntı çekiyorlardı. Damar bulamama ya da defalarca tekrarlanan iğne girişlerinden kaynaklanan istemediğimiz sıkıntıları en aza indirmek, ayrıca laboratuvarda tahlil için kan veren damar yapısı çok ince olan çocuklarda, hastalarımızda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak amacıyla alınan yeni Damar Görüntüleme Cihazı ile hastanemizde kan alma işlemi çok kolaylaşmıştır. Kan alma yanı sıra serum tedavileri için damar yolu açılmasında da kolaylık sağlayan cihaz hastanenin her alanında çok yoğun olarak kullanılacaktır. Damar yollarını bulmada yüzde 100 başarı sağlayan son teknolojik bu cihaz, elle kullanılabilme özelliğine sahip olup, hastanın hareketinden etkilenmez ve her hastada kullanılabilmektedir. Kablosuz ve şarjlı, temassız, ışıkta veya gölgede çalışabilme özelliğine sahip bu yeni cihaz sayesinde, derinin 1 cm altına kadar gerçek zamanlı tarama yapabilmektedir” ifadelerini kullandı.


Bilgili cihaz hakkında şu bilgileri verdi:
“Cihazın çalışma sistemi şu şekildedir; Cihaz ışığı kolun üzerine yansıtıyor. Kullanılan özel ışık, kandaki hemoglobin tarafından emiliyor ve cilde yansıtılıyor. 'İnce ayrıntı' modunda ise daha fazla detay gösteriyor ve hemşirelere iğneyi batırmaları gereken en doğru yeri bulmalarında yardım ediyor.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER