Eczacılar ilaca zam istemiyor

Çorum Eczacılar Odası Başkanı Şefkat Güler, bir basın toplantısı düzenleyerek, eczacıların ekonomik tehdit altında olduğunu belirterek, sorunların devam etmesi halinde kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planının acilen hayata geçirileceğini söyledi.

Eczacılar ilaca zam istemiyor

FATİH BATTAR

Çorum Eczacılar Odası Başkanı Şefkat Güler, bir basın toplantısı düzenleyerek, eczacıların ekonomik tehdit altında olduğunu belirterek, sorunların devam etmesi halinde kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planının acilen hayata geçirileceğini söyledi.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 Bölge Eczacı Odası’nın 23-25 Haziran tarihlerinde Konya’da düzenlenen 43. Dönem I. Bölgelerarası toplantı sonrasında bir sonuç bildirgesi yayınladığını belirten Güler, 13 yıldır ilaç fiyat kararnamesinin değiştirilmediği belirterek, ekonomik kriz ile birlikte eczacıların zor durumda kaldığını ifade etti.

Eczacıların, eğer sorunları çözülmezse eylem yapmakta kararlı olduklarını belirten Güler, eylemlerde halkı mağdur etmeyeceklerini dile getirerek, şunları söyledi;

ECZACILARIN KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR KATLANILAMAZ HALE GELDİ

Türk Eczacıları Birliği, tüm bölge eczacı odaları ve ülkemizin dört bir yanında hizmet sunan meslektaşlarımız, üstlendikleri sorumluluğunun bilincinde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle eczacılık mesleğini onurlu bir şekilde sürdürebilmek için var gücüyle çalışmaktadır. Ancak mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunlar, artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altındadır. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir. 13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir. 

ECZACILAR FATURALARINI DAHİ ÖDEYEMİYOR

Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesidir.  

ECZACILARIN ÇÖZÜM GİRİŞİMLERİ GÖZ ARDI EDİLDİ 

Türk Eczacıları Birliği bu konuda diyalog kanallarını sonuna kadar kullanmıştır. Türk Eczacıları Birliğinin, sorunun çözümü için yaptığı sayısız girişim ve uyarı göz ardı edilmiş, her türlü yapıcı öneri görmezden gelinmiştir. Mesleğin sorunlarını çözme gayretinin gösterilmesi bir yana, içinde bulunduğumuz krizin derinleşmesine her geçen gün seyirci kalınmıştır.  Ne yazık ki 44 bini aşkın eczacının ve eczacılık mesleğinin sorunları görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır. Mevcut koşulların, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de kararttığı aşikardır. 

HAK KAYBI KABUL EDİLEMEZ

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen son yasal düzenlemede kamu eczacılarının hak ettikleri şekilde yer almaması mesleğimize bakış açısının bir başka tezahürüdür. Kamuda görev yapan eczacılarımız ile kamudan emekli eczacılarımızın uğradığı hak kaybı kabul edilemez.  

İLAÇ YOKLUKLARI ARTMAYA BAŞLADI

Hastaların ilaca erişim sorununun çözülmesi bir yana, ilaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanır hale gelmiştir. Son dönemde özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmaktadır. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu durum ciddi sağlık sorunları yaratacaktır. 

YENİ NESİL İLAÇLAR TÜRKİYE’YE GELMİYOR

Bununla birlikte, başta onkoloji ilaçları olmak üzere çok sayıda yeni nesil ilaç, Türkiye’ye gelmemektedir. Hastalarımız daha etkin ve yenilikçi tedavi yöntemlerinden mahrum kalmaktadır.   

FİYAT FARKI OLMAYAN İLAÇ NEREDEYSE KALMADI

Hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır.  Bazı ilaçlarda, Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet yaratmaktadır.  

GEREKİRSE ECZANE KAPATACAĞIZ 

Eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızın öncelikli gündem maddesi, mesleki sürdürülebilirliği sağlamaktır. Burada ifade ettiklerimizin dışında, mesleğimizin çok sayıda çözüm bekleyen sorunu bulunmaktadır. Tüm bu sıkıntıların ve eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir. Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır. Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır. Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir.”  

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2022, 10:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
SERDAR
SERDAR - 2 ay Önce

İlaca zam geldikce kar marjının düştüğü bir sistem.Kim bulduysa süper olmuş zihnifikir projelerden biri.Tabi halkın nitelikli kişi düşmanlığı devam ettiği müddetce ne doktorların ne eczacıların ne de başka bir meslek grubunun istekleri hoş karşılanmaz.Halkın istediği doktorlar eczacılar yada nitelikli kim olursa olsun sürünsün asgari ücretli gibi çalışsın.Yıllarca rahat içinde yaşamış olmaları yada birikimleri olmuş olmaları onlar için yeter yeni gelen genç meslektaşlarının ne yaşayacagıda kimsenin umurunda değil.Halbuki çocukları DOKTOR yada ECZACI olsun diye de çırpınırlar ne garip??
Gıpta ile haset arasında ince bir çizgi vardır.Gıpta eden bir üst basamağı takdir eder oraya çıkmak için cabalar.Haset eden ise asla oraya cıkamayacagını bildiğinden onu da asagı çekmek ister.Bizim toplumun temel sorunu HASET?Oysa Müslümanlıkta haset de yoktur.Bu da cok garip??

Fikret
Fikret - 2 ay Önce

30-40 sene öncesine geri gideceğiz ne yazık ki. Eczaneler yoksa aktarlar var!

Matşah
Matşah - 2 ay Önce

O yüzden eczacılar vergi rekortmeni veya gayri menkul zengini çok acıdım cuma çıkışında eczacılara yardım parası toplayalım

Çorumlu
Çorumlu @Matşah - 2 ay Önce

Eczanelerden satılan her ilacın fişi kesildiği için vergi rekortmeni oluyorlar çok para kazanıldığı için değil.Ayrıca acımana gerek yok cuma çıkışı parayı kendine topla istersen fikir sahibi olduğuna göre toplama işinden anlayanlardansın..

fikretya
fikretya - 2 ay Önce

Eczacılar o kadar yıl üniversiteyi okuyup bir dükkanda hazır kutu ilaç satmakmıdır ? o işide zaten yapan kalfalar var ,özelliğiniz ne anlamış değilim ?

SALİH
SALİH - 2 ay Önce

Bu memleketde herkesin işi basit hele eczacıların en basit.O ilaçları üretenler de maden yada makine mühendisleri zaten eczacılar sadece satar.aktarlar daha iyi aslında ne kadar kullanayım kullan işte ya doldur kasıgı yada bi hapaz.bizim milletin anladıgı bu.eczacıda doktorda cok kazanıyor ama haketmiyorlar.herkes aynı kazansın hatta eczacı yada dr daha az kazansın.bos yere kafa patlatmıslar demek ki BOŞ adamlar bize mi sordular okurken.kazandıkları da yeter ha.bu ülkede işini düzgün yapıp iyi kazanmaya calısan herkes düşman herkesin iyi kazanma hakkı maalesef yok.empati yok.?empati ne ya bu arada?haksız kazanc peşinde koşuyor bu eczacı ve dr lar sürünsünler bizde yılların acısını cıkaralım keyifle.

Okumuş cahil
Okumuş cahil @SALİH - 2 ay Önce

Ben okudum siz okumayın. Doktor eczacı ya da herhangi bir meslek sahibi olunca ülkede değer görmüyorsun paran varsa saygınsın. O nedenle ben okudum siz okumayın galerici olun aktar olun daha fazla para ve saygınlık kazanırsınız

Tehdit?
Tehdit? - 2 ay Önce

Eczaneye giderken mutlaka google dan güncel fiyat araştırır giderim, yinede ne hikmetse 3-5 lira fazla söylerler. Maske satıldı pandemi döneminde, dışarıda 10 lira olan maske eczanede 20-30 lira.. Birde kapatma tehditi kime anlamadim. İşine gelmiyorsun kapat bencede.

19
19 @Tehdit? - 2 ay Önce

İlaç ile maske ne alaka yaa.

Piretik
Piretik - 2 ay Önce

Biz halk olarak her zaman elimizdekinin kıymetini kaybedince anladık
O nedenle eczaneler kapansın ki kıymetını anlayalım aktarlarla ne kadar yürür anlayalım
Kapatmanıza tam destek verıyorum


SIRADAKİ HABER